Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про забезпечення позову
17 вересня 2020 р. Справа №200/7631/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» про забезпечення поданого ним адміністративного позову до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправною та скасування постанови в частині,
У серпні 2020 року товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» (далі - ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС») звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяв про уточнення та збільшення позовних вимог, просило:
- визнати протиправним та скасувати п. 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 12 серпня 2020 року №1536;
- визнати протиправним та скасувати п. 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 12 серпня 2020 року №1536 в частині, що стосується товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція»;
- визнати протиправним та скасувати абз. 3 та абз. 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 02 вересня 2020 року №1661.
16 вересня 2020 року позивач також подав заяву про забезпечення адміністративного позову, в якій просив забезпечити його позов наступним шляхом:
- зупинити дію постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 12 серпня 2020 року №1536 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП» в частині: «Зобов'язати ТОВ «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» надати до НКРЕКП: у термін до 01 листопада 2020 року (включно) документи, що підтверджують правонаступництво ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» за борговими зобов'язаннями ТОВ «ДТЕК Східенерго» перед НАК «Нафтогаз України»; у термін до 30 грудня 2020 року (включно) копію акта приймання-передачі об'єкта оренди (далі - Акт), що засвідчує фактичну передачу ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» цілісного майнового комплексу Курахівської ТЕС відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП. Ця постанова набирає чинності з дня її прийняття, крім пункту 1, який набирає чинності з 01 січня 2021 року, та підлягає визнанню такою, що втратила чинність, у разі ненадання до НКРЕКП Акта та Документів у терміни, встановлені пунктом 2 цієї постанови.»;
- зупинити дію постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 02 вересня 2020 року № 1661 «Про скасування деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» в частині: «Скасувати постанови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг: від 30 червня 2020 року № 1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС»; від 30 червня 2020 року № 1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС».
Заяву обґрунтовував тим, що очевидними є ознаки протиправності постанов суб'єкта владних повноважень від 12 серпня 2020 року №1536 та від 02 вересня 2020 року № 1661 в оскарженій частині, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням. На очевидну протиправність оскаржуваних постанови, на думку позивача, свідчать:
- відсутність у Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) повноважень на: відтермінування строків видачі ліцензії; на витребування документів та покладення обов'язків з правонаступництва, не передбачених ліцензійними умовами; на витребування документів не передбачених ліцензійними умовами; на скасування постанов, вимоги за якими були виконанні;
- обмеження прав позивача на провадження господарської діяльності.
Також зазначав, що, на його думку, відповідачем не враховано те, що Порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 03 березня 2020 року № 548, передбачає лише три варіанти за результатами розгляду заяви про видачу ліцензії: рішення про видачу ліцензії; залишення заяви без розгляду; відмову у видачі ліцензії. Рішення про видачу ліцензії приймається лише за умови відсутності підстав для залишення заяви без розгляду та відмови у видачі ліцензії.
Також не враховано і те, що вказаний Порядок після прийняття рішення про видачу ліцензії передбачає щодо неї вичерпний перелік наступних дій: переоформлення; зупинення; анулювання.
Крім того, станом на 30 червня 2020 року, тобто при прийнятті постанов № 1255, 1256 про видачу ліцензії позивачу, всі вказані в обґрунтуванні до постанови від 12 серпня 2020 року №1536 обставини вже існували. Відповідачем при прийнятті оскаржених постанов не було враховано, що проведення перевірки (про що відповідач зазначав в обґрунтуванні), стосується іншої юридичної особи - ТОВ «ДТЕК Східенерго»; відкладення строків проведення такої перевірки сталося з незалежних від позивача обставин; діюче законодавство не пов'язує видачу ліцензії з проведенням перевірки попереднього користувача цілісного майнового комплексу; позивач не є учасником правовідносин, які виникли між ТОВ «ДТЕК Східенерго» та АТ «НАК Нафтогаз України», і не може впливати на них.
Щодо постанови відповідача від 02 вересня 2020 року № 1661, то вважав, що правові підстави для її прийняття в частині, що стосується позивача, були відсутні, оскільки позивач у встановлений строк виконав вимоги п. 2 постанов відповідача від 30 червня 2020 року № 1255 та № 1255, а саме 01 вересня 2020 року надав відповідачу копію акту приймання-передачі об'єкта оренди - цілісного майнового комплексу Курахівської ТЕС, що засвідчує фактичну передачу ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» цілісного майнового комплексу Курахівської ТЕС відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 № 184-ТРП.
Щодо наслідків невжиття заходів забезпечення позову, то вважав, що відтермінування видачі ліцензії з виробництва електричної та теплової енергії з 01 вересня 2020 року на більш пізній строк призведе до ризику зупинення роботи цілісного майнового комплексу - Курахівської теплоелектростанції, оскільки зазначений цілісний майновий комплекс відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 № 184-ТРП вже переданий позивачу згідно з актом приймання-передачі об'єкта оренди від 01 вересня 2020 року, однак здійснення виробничої діяльності без виданих відповідачем ліцензій стане неможливим, через що на контрольованій Україною території Донецької області може виникнути дефіцит електричної потужності. Цей дефіцит спричинить знеструмлення та відмову в роботі систем життєзабезпечення 1 млн. мешканців регіону (припинення водопостачання, газопостачання, освітлення, зупинення підприємств та транспорту), будуть відключені сотні дитячих садків та шкіл, десятки медичних закладів, без теплової енергії залишаться всі споживачі м. Курахове. Крім того, знеструмлення діючих шахт регіону призведе до безповоротної втрати (затоплення) балансових запасів вугілля енергетичних марок, а також гірничо-шахтної інфраструктури. Відключення енергоблоків товариства призведе до каскадного розвитку аварійної ситуації та відключення від Донецького енерговузла ОЕС України з частковим його знеструмленням. Ліквідація наслідків надзвичайної ситуації вимагатиме значних витрат, що спричинить значне навантаження на державний бюджет через відсутність таких коштів в обласному та місцевому бюджетах.
Важливість упередження таких наслідків обумовлюється також тим, що теплоелектростанція знаходиться в безпосередній близькості до території проведення операції об'єднаних сил та в повному обсязі сприяє діяльності підрозділів ВСУ, здійснюючи забезпечення енергетичними ресурсами.
Викладені обставини також підтверджуються зверненнями до НКРЕКП депутатів Курахівської міської ради від 11 серпня 2020 року.
Враховуючи наведене вважав, що для відновлення прав, свобод та інтересів заявника та великого кола інших осіб необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а у випадку неможливості здійснення діяльності, зупиниться виробництво та відпуск в регіоні електричної та теплової енергії, що фактично призведе до виникнення аварійної ситуації в регіоні.
Розглянувши заяву суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Частиною 4 ст. 150 вказаного Кодексу визначено, що подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 151 вказаного Кодексу позов може бути забезпечено:
- зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
- забороною відповідачу вчиняти певні дії;
- забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
- зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
При цьому заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч. 2 ст. 151 вказаного Кодексу).
Судом встановлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 43594541) основними видом діяльності ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» є виробництво електроенергії (код КВЕД 35.11).
У 2020 році позивач звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із заявами про отримання ліцензій з виробництва електричної та теплової енергії.
При прийнятті вказаних заяв позивача та доданих до них документів відповідачем оформлені аркуші погодження відповідності поданих документів вимогам відповідних ліцензійних умов.
За наслідками розгляду заяв відповідачем прийнято постанову від 30 червня 2020 року №1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» та постанову від 30 червня 2020 року №1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС».
Відповідно до п. 1 вказаних постанов позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії відповідно до додатка і, відповідно, ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії відповідно до додатка.
Також зазначено, що за видачу ліцензії справляється плата в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що діє на день прийняття цієї постанови, яку має бути внесено на рахунок Державної казначейської служби України за кодом класифікації доходів бюджету 22011500 «Плата за ліцензії, сертифікацію оператора системи передачі електричної енергії, оператора газотранспортної системи, видані/здійснену Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у строк не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення цього рішення в установленому порядку.
Пунктом 2 вказаних постанов позивача зобов'язано у термін до 01 вересня 2020 року (включно) надати до НКРЕКП копію акта приймання-передачі об'єкта оренди (далі - Акт), що засвідчує фактичну передачу ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» цілісного майнового комплексу Курахівської ТЕС відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП.
Пунктом 3 вказаних постанов визначено, що кожна постанова набирає чинності з дня її прийняття, крім пункту 1, який набирає чинності з 01 вересня 2020 року, та підлягає визнанню такою, то втратила чинність, у разі не надання до НКРЕКП Акта в термін, встановлений пунктом 2 цієї постанови.
Постанови оприлюдненні на офіційному веб-сайті регулятора (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) 02 липня 2020 року.
12 серпня 2020 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову від 12 серпня 2020 року №1536 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП».
Пунктом 2 вказаної постанови до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 червня 2020 року № 1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» внесено такі зміни:
назву постанови після слів «з виробництва електричної енергії» доповнено словами «та виробництва теплової енергії»;
пункти 1 - 3 викладено в такій редакції:
«1. Видати товариству з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» (код ЄДРПОУ 43594541) ліцензії на право провадження господарської діяльності з:
виробництва електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії відповідно до додатка 1;
виробництва теплової енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії відповідно до додатка 2.
За видачу ліцензії справляється плата в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що діє на день прийняття цієї постанови, яку має бути внесено на рахунок Державної казначейської служби України за кодом класифікації доходів бюджету 22011500 «Плата за ліцензії, сертифікацію оператора системи передачі електричної енергії, оператора газотранспортної системи, видані/здійснену Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у строк не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення цього рішення в установленому порядку.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» надати до НКРЕКП:
у термін до 01 листопада 2020 року (включно) документи, що підтверджують правонаступництво ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» за борговими зобов'язаннями ТОВ «ДТЕК Східенерго» перед НАК «Нафтогаз України» (далі - Документи);
у термін до 30 грудня 2020 року (включно) копію акта приймання-передачі об'єкта оренди (далі - Акт), що засвідчує фактичну передачу ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» цілісного майнового комплексу Курахівської ТЕС відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП.
3. Ця постанова набирає чинності з дня її прийняття, крім пункту 1, який набирає чинності з 01 січня 2021 року, та підлягає визнанню такою, що втратила чинність, у разі ненадання до НКРЕКП Акта та Документів у терміни, встановлені пунктом 2 цієї постанови.»;
Наказано додаток вважати додатком 1; доповнити додатком 2, що додається.
Пунктом 3 постанови від 12 серпня 2020 року №1536, зокрема постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 червня 2020 року № 1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» визнано такою, що втратила чинність.
Постанова оприлюднена на офіційному веб-сайті регулятора 13 серпня 2020 року.
Судом також встановлено, що відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП, що укладений між ТОВ «Техремпоставка» як орендодавцем та ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» як орендарем, орендодавець зобов'язався передати орендарю в тимчасове платне користування цілісний майновий комплекс Курахівської теплової електростанції, що розташований за адресою: Донецька обл., Мар'їнський р-н, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34 та інше майно відповідно до додатку №1 до договору, що є невід'ємною частиною даного договору. Цільове призначення об'єкта оренди - для здійснення господарської діяльності з виробництва електричної та постачання теплової енергії. Строк оренди - 2 роки 11 місяців з дати підписання уповноваженими представниками сторін акту приймання-передачі об'єкта оренди в оренду.
Додатком 1 до договору оренди є склад та найменування об'єкту оренди; додатком № 2 - розрахунок орендної плати.
30 квітня 2020 року між сторонами вказаного договору оренди підписаний акт про наміри передачі та приймання об'єкту оренди та його огляд, яким сторони засвідчили що об'єкт оренди попередньо оглянутий сторонами, стан об'єкта оренди відповідає вимогам договору та вимогам орендаря; сторони засвідчили про початок передачі об'єкта оренди в оренду та узгодили заплановану дату передачі об'єкта оренди в оренду 01 вересня 2020 року.
25 серпня 2020 року між сторонами договору оренди підписано додаткову угоду до договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП, яка є невід'ємною частиною договору оренди, якою з додатку №1 до вказаного договору виключено певне майно.
01 вересня 2020 року між сторонами договору оренди підписаний акт приймання-передачі об'єкта оренди та його огляду, який в той же день поданий до відповідача із супровідним листом від 01 вересня 2020 року № 01-57.
Дії щодо подачі до відповідача вказаного акту позивачем вчинені на виконання пунктів 2 постанов від 30 червня 2020 року №1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» та від 30 червня 2020 року №1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС».
02 вересня 2020 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову від 02 вересня 2020 року № 1661 «Про скасування деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», якою скасовані постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: від 30 червня 2020 року № 1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС»; від 30 червня 2020 року № 1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС».
Постанова оприлюднена на офіційному веб-сайті регулятора 03 вересня 2020 року.
Судом також встановлено, що підставами для винесення оскаржених постанов в частині позивача стали обґрунтування Управління ліцензування відповідача від 12 серпня 2020 року та, відповідно, від 02 вересня 2020 року, в яких містилося посилання на листи Служби безпеки України (від 14 липня 2020 року № 3994) та НАК «Нафтогаз України» від 17 липня 2020 року № 39-2201/1.2-20, в яких повідомлялося про те, що ТОВ «ДТЕК Східенерго» має заборгованість перед НАК «Нафтогаз України» за спожитий природний газ в розмірі понад 724 млн. грн.; ТОВ «ДТЕК Східенерго» та ТОВ «ДТЕК Луганська ТЕС», ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» не зверталися до НАК «Нафтогаз України» щодо правонаступництва за борговими зобов'язаннями ТОВ «ДТЕК Східенерго» та умов погодження порядку погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв; неможливість проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Східенерго» у зв'язку з виявленням у працівників товариства симптомів гострої респіраторно-вірусної інфекції, що в умовах пандемії, розглядається як потенційна короновірусна хвороба СОVID-19; склад об'єкту оренди, наведений в поданому позивачем акті приймання-передачі об'єкту оренди та його огляду до договору оренди від 30 квітня 2020 року №184-ТРП, не відповідає складу об'єкту оренди, зазначеному в договорі оренди.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Територіальні органи Регулятора утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за його рішенням як структурні підрозділи, що не мають статусу юридичної особи (ч. 4 ст. 1).
Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону регулятор здійснює державне регулювання шляхом:
1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;
2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з ч. 1 та 3 ст. 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор (п. 72 ст. 1 визначено, що регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать:
1) ліцензування господарської діяльності у сфері електроенергетики відповідно до вимог цього Закону та контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності;
2) затвердження ліцензійних умов провадження певних видів господарської діяльності у сфері електроенергетики, ліцензування яких належить до повноважень Регулятора.
Аналогічні положення містяться в ст. 16 Закону України «Про теплопостачання».
Порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 03 березня 2020 року № 548.
Відповідно до пп. 2.5 п. 2 вказаного Порядку до заяви про отримання ліцензії додаються:
1) документи, перелік яких визначений відповідними ліцензійними умовами та є вичерпним;
2) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або його уповноваженого представника) із відміткою контролюючого органу про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган);
3) опис документів, що подаються для отримання ліцензії, у двох екземплярах (у разі подання документів у паперовій формі). При поданні заяви поштовим відправленням посадовою особою НКРЕКП один екземпляр опису повертається здобувачу ліцензії поштовим відправленням.
При цьому згідно з пп. 2.6 п. 2 Порядку посадовим особам НКРЕКП забороняється вимагати від здобувача ліцензії:
1) подання оригіналів документів (крім документів, що складаються безпосередньо здобувачем ліцензії);
2) зазначення в документах, що подаються для отримання ліцензії, інформації або подання документів, не передбачених ліцензійними умовами;
3) документи, що підтверджують або спростовують інформацію про нього, які видаються іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування або їх посадовими особами (виписки, витяги, довідки, листи);
4) наявність на документі (його копії), що подається суб'єктом господарювання, відбитка його печатки або нотаріального засвідчення вірності копії документа, якщо обов'язковість такого нотаріального засвідчення не встановлена законом.
Отже, до заяви про отримання ліцензії додаються документи, вичерпний перелік яких визначений відповідними ліцензійними умовами (пп. 1 пп. 2.5 п. 2 вказаного Порядку).
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії затверджені постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1467 (далі - Ліцензійні умови № 1467).
Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (далі - ліцензована діяльність), а також визначають вичерпний перелік вимог, обов'язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності (п. 1.1 Ліцензійних умов № 1467).
Згідно з п.п. 1.5 та 1.6 Ліцензійних умов № 1467 здобувач ліцензії, який має намір провадити господарську діяльність з виробництва електричної енергії, подає до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), заяву про отримання ліцензії за формою згідно з додатком 1.
До заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії додаються документи згідно з переліком, який є вичерпним:
1) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби);
2) засвідчені керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копії документів, що підтверджують наявність у здобувача ліцензії на праві власності, господарського відання, користування, лізингу або на підставі договору концесії заявлених засобів провадження господарської діяльності у місцях провадження господарської діяльності;
3) засвідчені керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копії сторінок технічних паспортів електрогенеруючого обладнання, що підтверджують установлену потужність заявленого електрогенеруючого обладнання (у разі відсутності технічного паспорта - інші документи, що підтверджують його технічні характеристики);
4) відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (додаток 2);
5) схеми приєднання об'єктів електроенергетики здобувача ліцензії до електричної мережі із позначенням приладів обліку електричної енергії.
Документи до заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії додаються відповідно до опису, складеного у двох екземплярах за формою згідно з додатком 3 до цих Ліцензійних умов (п. 1.7 Ліцензійних умов № 1467).
Згідно з п. 1.8 Ліцензійних умов № 1467 якщо здобувач ліцензії відповідає таким критеріям:
має чинну ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, видану до дня набрання чинності Законом України «Про ринок електричної енергії»;
не змінює місць та засобів провадження господарської діяльності відповідно до чинної ліцензії;
відповідно до пункту 2 постанови НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 309 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії» подав до НКРЕКП документи і відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності»,
то для отримання нової ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії з дати початку дії нового ринку електричної енергії здобувач ліцензії до заяви про отримання ліцензії додає:
1) відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії за формою, наведеною в додатку 2 до цих Ліцензійних умов;
2) заяву про анулювання чинної на момент звернення ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії з дати набрання чинності новою ліцензією.
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії затверджені постановою НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 308 (далі - Ліцензійні умови № 308).
Ці Ліцензійні умови розроблено відповідно до законів України «Про теплопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (п. 1.1 Ліцензійних умов № 308).
Відповідно до п.п. 1.6 та 1.7 Ліцензійних умов № 308 здобувач ліцензії, який має намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії за формою згідно з додатком 1 до Ліцензійних умов.
До заяви про отримання ліцензії здобувач подає документи згідно з переліком, який є вичерпним:
1) відомості про засоби провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (додаток 2);
2) відомості про місця провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (додаток 3);
3) засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують право власності, користування або концесії здобувача ліцензії на заявлені засоби провадження господарської діяльності;
4) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби);
5) копії сторінок технічних паспортів теплогенеруючих установок (або інших документів), що підтверджують їх технічні характеристики та місце їх встановлення (у разі відсутності технічного паспорту на теплогенеруючі установки - інші документи, що підтверджують їх технічні характеристики).
Документи до заяви про отримання ліцензії здобувачем надаються відповідно до опису, складеного за формою згідно з додатком 4 до Ліцензійних умов, у двох екземплярах (п. 1.8 Ліцензійних умов № 308).
Відповідно до пп. 3.1 та 3.2 п. 3 Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03 березня 2020 року № 548, НКРЕКП протягом семи робочих днів з дня одержання заяви про отримання ліцензії встановлює наявність або відсутність підстав для залишення її без розгляду. У разі наявності таких підстав відповідний структурний підрозділ НКРЕКП готує проект листа про залишення заяви без розгляду, який надається на підпис члену НКРЕКП відповідно до розподілу функціональних обов'язків.
Вказаним підпунктом визначені підстави для залишення заяви про отримання ліцензії без розгляду.
Згідно з пп. 4.1 та 4.2 п. 4 вказаного Порядку після встановлення відсутності підстав для залишення заяви про отримання ліцензії без розгляду відповідальні структурні підрозділи НКРЕКП розглядають її з метою встановлення відсутності або наявності підстав для відмови у видачі ліцензії шляхом аналізу підтвердних документів та одержання інформації з державних паперових та електронних інформаційних ресурсів.
Вказаним підпунктом визначені підстави для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії за результатом розгляду заяви і підтвердних документів про отримання ліцензії.
Відповідно до пп. 4.4 п. 4 вказаного Порядку у разі встановлення під час розгляду заяви про отримання ліцензії відсутності підстав для відмови у видачі ліцензії НКРЕКП приймає рішення про видачу ліцензії.
У рішенні про видачу ліцензії зазначається код класифікації доходів бюджету, за яким на рахунок Державної казначейської служби України має бути внесена плата за видачу ліцензії.
Рішення про видачу ліцензії набирає чинності з дня його прийняття, якщо більш пізній строк набрання ним чинності не встановлено в рішенні.
Оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП та внесення до ліцензійного реєстру рішення про видачу ліцензії здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дня його прийняття.
Підпунктом 4.6 п. 4 вказаного Порядку визначено, що строк прийняття рішення про видачу ліцензії або про відмову в її видачі становить:
десять робочих днів з дня одержання заяви про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності, що належить до суміжних ринків;
двадцять робочих днів з дня одержання заяви про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності, що належить до сфери діяльності суб'єктів природних монополій.
Ліцензія видається на необмежений строк (пп. 4.7 п. 4 Порядку).
При прийнятті заяв позивача про отримання ліцензій з виробництва електричної та теплової енергії та доданих до них документів відповідачем оформлені аркуші погодження відповідності поданих документів вимогам відповідних ліцензійних умов.
За наслідками розгляду заяв позивача про отримання ліцензій з виробництва електричної та теплової енергії відповідачем прийнято постанову від 30 червня 2020 року №1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» та постанову від 30 червня 2020 року №1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС».
В постановах зазначено, що вони набирають чинності з дня їх прийняття, крім пункту 1, який набирає чинності з 01 вересня 2020 року, та підлягають визнанню такими, що втратили чинність, у разі не надання до НКРЕКП Акта в термін, встановлений пунктом 2 постанов.
Вказані обставини свідчать про те, що на час вирішення питання про видачу позивачу ліцензій підстав для залишення заяв без розгляду або прийняття рішення про відмову у видачі ліцензій не існувало.
При прийнятті оскаржених пунктів постанови від 12 серпня 2020 року №1536 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП» відповідач керувався Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Порядком ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 03 березня 2020 року № 548.
Разом з тим ні Закон, ні вказаний Порядок не дають Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, повноважень вносити зміни до рішень про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії та з виробництва теплової енергії шляхом відтермінування (перенесення) дати видачі ліцензії з виробництва електричної та теплової енергії і зобов'язання здобувача ліцензії надати документи (документи, що підтверджують правонаступництво ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» за борговими зобов'язаннями ТОВ «ДТЕК Східенерго» перед НАК «Нафтогаз України»), які не включені до переліку документів, які додаються до заяв про отримання таких ліцензій, виключний перелік яких визначений Порядком ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03 березня 2020 року № 548, Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії затверджені постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1467, та Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії затверджені постановою НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 308.
На час прийняття відповідачем постанови від 02 вересня 2020 року № 1661 «Про скасування деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» в частині, що стосується позивача, відповідачем не враховано те, що позивач виконав відповідні пункти постанов відповідача, а саме на виконання пунктів 2 постанов від 30 червня 2020 року №1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» та від 30 червня 2020 року №1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» у встановлений відповідачем строк подав акт приймання-передачі об'єкта оренди та його огляду від 01 вересня 2020 року, підписаний між сторонами договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП, що укладений між ТОВ «Техремпоставка» як орендодавцем та ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» як орендарем. А тому підстав для винесення постанови від 02 вересня 2020 року № 1661 в частині, що стосується позивача, не існувало.
Посилання відповідача на те, що склад об'єкту оренди, наведений в поданому позивачем акті приймання-передачі об'єкту оренди та його огляду до договору оренди від 30 квітня 2020 року №184-ТРП, не відповідав складу об'єкту оренди, зазначеному в договорі оренди, є безпідставними, оскільки поданий позивачем акт повністю відповідав договору оренди від 30 квітня 2020 року №184-ТРП з урахуванням додаткової угоди до нього від 25 серпня 2020 року, якою з додатку №1 до вказаного договору виключено певне майно. Вказана додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди.
Посилання відповідача в обґрунтуваннях до оскаржених постанов на лист Служби безпеки України (насправді це лист Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України від 14 липня 2020 року) та лист НАК «Нафтогаз України» від 17 липня 2020 року № 39-2201/1.2-20 є неприйнятними, оскільки в них викладені певні обставини щодо інших юридичних осіб (ТОВ «ДТЕК Східенерго», НАК «Нафтогаз України», ТОВ «ДТЕК Луганська ТЕС»), і в ньому мова про позивача не йде.
Відповідачем не враховано те, що позивач не є учасником правовідносин, які виникли між ТОВ «ДТЕК Східенерго» та АТ «НАК Нафтогаз України», і не може впливати на них.
Вирішення ж питання за борговими зобов'язаннями між правонаступниками, на що також посилався відповідач, має відбуватися в судовому порядку, а не під час набуття чинності рішень про надання ліцензії на провадження діяльності з виробництва електричної та теплової енергії.
Неможливість проведення перевірки іншої юридичної особи - ТОВ «ДТЕК Східенерго» (про що зазначено в обґрунтуваннях до оскаржених постанов) не може позбавляти позивача права на отримання ліцензій.
Крім того, всі вказані в обґрунтуваннях до оскаржених постанов обставини (перевірка ТОВ «ДТЕК Східенерго» не проведена, спір щодо заборгованості з АТ «НАК Нафтогаз України» не врегульовано) вже існували на час прийняття постанов про видачу позивачу ліцензій.
Вказані обставини свідчать про наявність очевидних ознак протиправності постанов суб'єкта владних повноважень в оскаржених частинах (що стосуються позивача), та порушення ними прав позивача. Невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав позивача, за захистом яких він звернувся. А для відновлення прав, свобод та інтересів заявника та великого кола інших осіб необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, адже у випадку неможливості здійснення діяльності позивача зупиниться виробництво та відпуск в регіоні електричної та теплової енергії, що фактично призведе до виникнення аварійної ситуації.
Як пояснив позивач, відтермінування видачі ліцензії з виробництва електричної та теплової енергії з 01 вересня 2020 року на більш пізній строк неминуче призведе до зупинення роботи цілісного майнового комплексу - Курахівської теплоелектростанції, оскільки зазначений цілісний майновий комплекс відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 № 184-ТРП вже переданий позивачу згідно з актом приймання-передачі об'єкта оренди від 01 вересня 2020 року для здійснення господарської діяльності з виробництва електричної та постачання теплової енергії, однак здійснення виробничої діяльності без виданих відповідачем ліцензій є неможливим. Вказані обставини призведуть до того, що на контрольованій Україною території Донецької області може виникнути дефіцит електричної потужності. Цей дефіцит спричинить знеструмлення та відмову в роботі систем життєзабезпечення 1 млн. мешканців регіону (припинення водопостачання, газопостачання, освітлення, зупинення підприємств та транспорту), будуть відключені сотні дитячих садків та шкіл, десятки медичних закладів, без теплової енергії залишаться всі споживачі м. Курахове. Крім того, знеструмлення діючих шахт регіону призведе до безповоротної втрати (затоплення) балансових запасів вугілля енергетичних марок, а також гірничо-шахтної інфраструктури. Відключення енергоблоків товариства призведе до каскадного розвитку аварійної ситуації та відключення від Донецького енерговузла ОЕС України з частковим його знеструмленням. Ліквідація наслідків надзвичайної ситуації вимагатиме значних витрат, що спричинить значне навантаження на державний бюджет через відсутність таких коштів в обласному та місцевому бюджетах. Важливість упередження таких наслідків обумовлюється і тим, що теплоелектростанція знаходиться в безпосередній близькості до території проведення операції об'єднаних сил та в повному обсязі сприяє діяльності підрозділів ВСУ, здійснюючи забезпечення енергетичними ресурсами.
Щодо цих обставин також акцентувалася увага у зверненні до відповідача депутатів Курахівської міської ради від 11 серпня 2020 року та у зверненні позивача від 01 вересня 2020 року №01-58.
Вказані обставини відповідно до процесуальних вимог є підставою для вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення постанов суб'єкта владних повноважень в оскаржених частинах (що стосуються позивача), які є предметом позову в даній справі.
Суд вважає, що такий спосіб забезпечення поданого позову є належним та ефективним.
При цьому, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а лише спрямовано на збереження існуючого становища до набрання законної сили судовим рішенням у даній адміністративній справі.
Керуючись ст. ст. 150, 151, 154, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» (85612, Донецька обл., Мар'їнський р-н, м. Курахове, вул. Енергетиків, 35, код ЄДРПОУ 43594541) про забезпечення поданого ним адміністративного позову задовольнити.
Зупинити дію пункту 2 та пункту 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 12 серпня 2020 року №1536 в частині, що стосується товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція».
Зупинити дію постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02 вересня 2020 року №1661 в частині, що стосується товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція».
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 17 вересня 2020 року.
Суддя Т.В. Логойда