вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
17.09.2020м. ДніпроСправа № 904/3436/20
Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г., розглянувши матеріали
за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" м. Дніпро
до Комунального підприємства "Міські автомобільні дороги-1" Нікопольської міської ради м. Нікополь
про стягнення 10809грн.18коп.
Без виклику представників сторін.
ВСТАНОВИВ: Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулось до Комунального підприємства "Міські автомобільні дороги-1" Нікопольської міської ради з позовом про стягнення вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 10809грн.18коп.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог підпунктів 2, 3 пункту 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018.
Позивач зазначає, що між сторонами був укладений договір про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016.
Відповідно до пункту 6 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" №312 від 14.03.2018 до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики.
Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.
Позивач зазначає, що за результатами проведеної працівниками позивача перевірки об'єкта відповідача - ШОЗО-22 за адресою: м. Нікополь, вулиця Рижикова - вул. Першотравнева, було виявлено та зафіксовано в акті про порушення №006102 від 24.09.2019 порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії. А саме:
- пошкодження розрахункового лічильника електричної енергії. При включеному навантаженні імпульси відсутні, дані на радіокристалічному моніторі відсутні. Розрахунковий лічильник не враховує спожиту електричну енергію та має похибку-100%
- відсутність пломби №02788226 "АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" на ввідному рубильнику.
Актом технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В №282114 від 24.09.2019 також зафіксовано відсутність вказаної пломби. Актом технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В від 07.04.2016 було зафіксовано пломбування ввідного рубильника пломбою №02788226.
За результатами проведеного 09.10.2019 засідання комісії було прийняте рішення, оформлене протоколом №217 від 09.10.2019, про нарахування за формулою №4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії. Так, за період з 24.03.2019 по 24.09.2019 (з урахуванням режиму роботи 24год. на добу без вихідних) було донараховано 4253кВт*год. електричної енергії вартістю 10809грн.18коп.
Рахунок №акт006102 від 09.10.2019 на суму 10809грн.18коп. отриманий представником відповідача 08.11.2019. Оскільки відповідач не сплатив донараховану суму, позивач звернувся до суду з позовом.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 01.07.2020 позов залишений без руху та запропоновано позивачу усунути виявлені недоліки.
На адресу суду 16.07.2020 надійшла заява позивача з долученими копіями додатків до договору про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач 04.08.2020 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог.
Відповідач зазначає, що в матеріалах справи відсутній договір про постачання електричної енергії №50 від 01.01.2019, на який містить посилання розрахунок кількості недорахованої електроенергії за актом №006102 від 24.09.2019.
Також відповідач стверджує, що позивачем не надано документів, які підтверджують факт пломбування і передачу на збереження засобів обліку електричної енергії.
За твердженням відповідача, при розрахунку кількості недоврахованої електроенергії, неправильно визначені потужність та тривалість роботи обладнання протягом доби.
На адресу суду 11.09.2020 надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву. Позивач зазначає, що до матеріалів справи долучений договір про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016. Також, в матеріалах справи наявні копія акту технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000В №282114 від 24.09.2019 та копія акту технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000В №231489 від 17.04.2016. Невід'ємною частиною вказаних актів є акти про пломбування засобів обліку електричної енергії до 1000В. Відповідно до вказаних документів спірні пломби передані на відповідальне зберігання споживачу.
Позивач також зазначає, що в акті про порушення №006102 вказано, що паспортні дані всіх струмоприймачів не надані, споживач не забезпечив включення всіх наявних струмоприймачів на максимальну потужність для вимірювання струмового навантаження. Таким чином, для розрахунку використана потужність, визначена договором.
За твердженням позивача, в додатку №11 до договору визначено, що режим роботи об'єкту споживача складає 24 години. Вказаний показник і був використаний при здійснені нарахувань.
Позивач зазначає, що копія протоколу №217 від 09.10.2019 засідання комісії з розгляду акту про порушення №006102 від 24.09.2019, отримана відповідачем 06.11.2019. При цьому, відповідач не оскаржував протокол комісії в установленому порядку.
Дослідивши матеріали справи, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд встановив таке.
Предметом доказування у даній справі є наявність чи відсутність порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії та правильності нарахування сум за недораховану електричну енергію.
31.03.2016 між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго", правонаступником якого є Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" (далі - постачальник) та Комунальним підприємством "Міські автомобільні дороги-1" Нікопольської міської ради (далі - споживач) укладений договір про постачання електричної енергії №50 (далі - договір).
Пунктом 1 договору визначено, що постачальник продає електричну енергію споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 1419,623кВт, величини якої по об'єктах споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємними частинами даного договору.
Згідно пункту 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Пунктом 2.3.2 договору передбачено, що споживач зобов'язується дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановок споживача (годин використання струмоприймачів), зазначеного у додатку "Перелік об'єктів Споживача".
Пунктом 2.3.15 договору передбачено, що споживач зобов'язується забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Пунктом 2.3.21 договору передбачено, що споживач зобов'язується не допускати безоблікового користування електричною енергією у власних мережах, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику, у разі виявлення без облікового користування електричною енергією у власних мережах.
Відповідно до пункту 4.2.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану згідно з Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04,05.2006 №562, із змінами та доповненнями, (далі - Методика) за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням у разі таких дій споживача:
- самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;
- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу або зняття пломб з засобів обліку;
- інших умов, визначених Методикою.
Згідно пункту 4.2.5 договору споживач несе відповідальність за збереження і цілісність встановлених на його території (у приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування.
Пунктом 8.5 договору визначені додатки до цього договору: "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін", "Загальна схема електропостачання", "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", "Акт прийняття - передавання товарної продукції", "Порядок участі Споживача в графіках обмеження (ГОЕ, ГОП), графіках аварійних відключень (ГАВ, СГАВ) та автоматичному частотному розвантаженні (АЧР)", "Порядок розрахунків плати за перетікання реактивної електроенергії", "Розрахунок втрат електроенергії в мережі споживача", дійсні у разі їх погодження з електропередавальною організацією та/або основним споживачем (для споживачів, які приєднані до мереж електропередавальної організації та/або основного споживача).
Положеннями пункту 9.8 договору визначено, що він набирає чинності з 01.01.2016 і укладається на строк до 31.12.2016.
Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 9.8.1 договору).
Договір про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016 підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень до нього.
В матеріалах справи відсутні докази того, що сторони мали намір припинити дію договору про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016. Також відсутні докази того, що договір визнавався недійсним у судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що на момент виникнення спірних відносин договір про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016 був чинним.
Згідно додатку №11 "Перелік об'єктів споживача" до договору про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016, до об'єктів Комунального підприємства "Міські автомобільні дороги-1" Нікопольської міської ради належить, зокрема об'єкт ШОЗО-22, розташований за адресою м. Нікополь, вул. Рижикова - вул. Першотравнева. Згідно вказаного додатку режим роботи вказаного об'єкту складає 24 години на добу 7 днів на тиждень.
Відповідно до додатку №10 "Загальна схема електропостачання" до договору про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016, потужність встановлена для об'єкта споживача, розташованого за адресою м. Нікополь, вул. Рижикова - вул. Першотравнева, складає 4кВт.
24.09.2019 було здійснено перевірку дотримання споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ) на об'єкті відповідача за адресою: м. Нікополь, вул. Рижикова - вул. Першотравнева.
За результатами перевірки складено акт про порушення №006102 від 24.09.2019, в якому зазначено, що споживачем порушено підпункт 3 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: пошкодження розрахункового лічильника електричної енергії. При включеному навантаженні імпульси відсутні, дані на рідкокристалічному моніторі відсутні. Порушення продемонстровано споживачу. Розрахунковий лічильник не враховує спожиту електричну енергію та має похибку 100%.
Споживач порушив підпункт 2 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії - відсутність пломби №02788226 АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" на ввідному рубильнику. Продемонстровано споживачу.
Вказаний акт підписаний двома представниками постачальника електричної енергії, які брали участь у перевірці. Також наявний підпис представника споживача, який ознайомився з актом про порушення.
Згідно пункту 1 акту про порушення №006102 від 24.09.2019 засіб комерційного обліку електричної енергії споживача має заводський номер 70277.
Згідно пункту 2 акту про порушення №006102 від 24.09.2019 відсутня пломба №02788226 на ввідному рубильнику.
В матеріалах справи наявний акт №231489 від 07.04.2016 технічної повірки засобів обліку електричної енергії до 1000В, згідно якого опломбований засіб комерційного обліку електричної енергії споживача з заводським номером 70277. Також у вказаному акті зазначено, що ввідному автоматі встановлена пломба №02788226. Вказаний акт підписаний представником Комунального підприємства "Міські автомобільні дороги-1" Нікопольської міської ради. Підписавши вказаний акт споживач погодився із тим, що прийняв на збереження пломби, індикатори, пломбувальний матеріал, засоби та ланцюги обліку, вказані в акті. Акт підписаний представниками сторін без зауважень та заперечень до нього.
В акті про порушення зазначено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 09.10.2019 за адресою: м. Нікополь, вул. Світла, 44, каб. №7 о 14год.00хв.
24.09.2019 позивачем складений акт про усунення порушення №006102. Здійснено заміну приладу обліку та опломбовано його. Вказаний акт підписаний представником споживача. Вказане також підтверджується актом №282114 технічної повірки засобів обліку електричної енергії до 1000В від 24.09.2019.
09.10.2019 комісією енергопостачальника з розгляду акту про порушення №006102 від 24.09.2019 прийнято рішення, оформлене протоколом №217 про нарахування кількості не облікованої електроенергії. Нарахування здійснено у відповідності до пункту 8.4.10 та за формулою 4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).
За розрахунком комісії вартість електроенергії, спожитої без обліку (договору) за період з 24.03.2019 по 24.09.2019, складає 10809грн.18коп.
Представник споживача на засідання комісії з розгляду акту про порушення №006102 від 24.09.2019 не з'явився.
Позивач виставив відповідачу рахунок №акт006102 від 09.10.2019 на суму 10809грн.18коп.
Протокол №217 від 09.10.2019 та рахунок №акт006102 від 09.10.2019 отримані відповідачем 06.11.2019, що підтверджується відповідною відміткою на вказаних документах.
Рішення з розгляду акту про порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії відповідачем у судовому порядку не оскаржено, виставлений рахунок №акт006102 від 09.10.2019 на суму 10809грн.18коп. не сплачено, що і є причиною спору.
Як встановлено судом, на момент укладення спірного договору діяли Правила користування електричною енергією, затверджені постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 (далі - ПКЕЕ).
Однак, станом на 24.09.2019 (під час перевірки, виявлення порушення та складення акта про порушення №006102 від 24.09.2019) діяли Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до пункту 1.1.1 ПРРЕЕ ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
В силу пп.пп. 5, 6, 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ роздрібного ринку електричної енергії Споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до ч. 6 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
В силу приписів ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики тощо.
Пунктом 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
За приписами п. 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з пунктом 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:
- меж балансової належності;
- перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
- номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
- фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Пунктом 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.
Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв'язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Пунктом 8.4.1 ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів без облікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог глави 8.4.
Як вбачається з акту про порушення споживач належним чином повідомлений про дату та час засідання комісії з розгляду акту про порушення №006102 від 24.09.2019.
Відповідно до підпункту 4 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих правил та умов договору.
Відповідно до пункту 8.2.7 ПРРЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електроенергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Для оплати донарахованого обсягу недооблікованої активної електричної енергії споживачу було вручено копію протоколу засідання комісії №217 від 09.10.2019, розрахунок до протоколу та рахунок №акт006102 від 09.10.2019.
В силу приписів статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики тощо.
Частинами 1-3 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Нарахування здійснене у відповідності до пункту 8.4.10 та за формулою 4 Правил роздрібного ринку електричної енергії (Wдоб = P . tдоб . Кв).
Де P - потужність (кВт), визначена як:
1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год.
Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Судом встановлено, що згідно додатку №11 "Перелік об'єктів споживача" до договору про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016, до об'єктів Комунального підприємства "Міські автомобільні дороги-1" Нікопольської міської ради належить, зокрема об'єкт ШОЗО-22, розташований за адресою м. Нікополь, вул. Рижикова - вул. Першотравнева. Згідно вказаного додатку режим роботи вказаного об'єкту складає 24 години на добу 7 днів на тиждень.
Відповідно до додатку №10 "Загальна схема електропостачання" до договору про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016, потужність встановлена для об'єкта споживача, розташованого за адресою м. Нікополь, вул. Рижикова - вул. Першотравнева, складає 4кВт.
Як вбачається з розрахунку кількості недорахованої електроенергії, наданого позивачем, при здійсненні розрахунку недоврахованої електроенергії на об'єкті споживача, розташованому за адресою м. Нікополь, вул. Рижикова - вул. Першотравнева, використані величини, вказані у додатку №11 "Перелік об'єктів споживача" (24 години на добу 7 днів на тиждень) та додатку №10 "Загальна схема електропостачання" (4кВт).
З наведеного вбачається, що позивач здійснював нарахування, враховуючи приписи укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016.
Відповідач зазначає, що в розрахунку позивача міститься посилання на договір про постачання електричної енергії №50, укладений 01.01.2019. При цьому, до матеріалів справи вказаний договір не наданий.
З цього приводу суд зазначає наступне. В матеріалах справи відсутні докази того, що між сторонами укладався договір про постачання електричної енергії №50 від 01.01.2019. При цьому, судом встановлено, що між сторонами укладений договір про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016.
Як вбачається з розрахунку, нарахування здійснювалось за актом про порушення №006102 від 24.09.2019. В акті про порушення вказано, що порушення виявлене на об'єкті Комунального підприємства "Міські автомобільні дороги-1" Нікопольської міської ради, розташованому за адресою м. Нікополь, вул. Рижикова - вул. Першотравнева (ШОЗО-22). Вказаний об'єкт включений до переліку об'єктів, на які здійснюється електропостачання за договором про постачання електричної енергії №50 від 31.03.2016.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в розрахунку позивача допущено помилку в даті укладення договору №50. При цьому, вказана помилка не вплинула на здійснений позивачем розрахунок.
Дослідивши розрахунок обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії, судом встановлено, що він зроблений правильно у відповідності до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії. Порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено постачальником електроенергії з дотриманням вимог пункту 8.2.5 Правил щодо змісту акту про порушення, зазначені в акті про порушення необхідні дані є достатніми для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії.
В установлений законом строк вартість недоврахованої електричної енергії відповідачем сплачена не була.
Враховуючи визначені порядок та строки її оплати, господарський суд встановив, що строк оплати за рахунком №акт006102 від 09.10.2019 на суму 10809грн.18коп. є таким, що настав.
В силу статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з нормами статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі статтею 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до частини 2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже, обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Доказів на підтвердження оплати вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, в сумі 10809грн.18коп. відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності боргу, шляхом надання належних доказів, не спростував.
Таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідача вартості недоврахованої електричної енергії у розмірі 10809грн.18коп., є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору в сумі 2102грн.00коп. покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Задовольнити позовні вимоги Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Комунального підприємства "Міські автомобільні дороги-1" Нікопольської міської ради про стягнення вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 10809грн.18коп.
Стягнути з Комунального підприємства "Міські автомобільні дороги-1" Нікопольської міської ради (ідентифікаційний код: 38578897; місцезнаходження: 53200, Дніпропетровська обл., м. Нікополь, вул. Ушинського, буд. 51, корпус Б) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (ідентифікаційний код: 23359034; місцезнаходження: 49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 22) вартість недоврахованої електричної енергії в розмірі 10809грн.18коп. та суму витрат зі сплати судового збору у розмірі 2102грн.
Видати наказ після набрання чинності рішенням.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області в строки, передбачені статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 17.09.2020.
Суддя Р.Г. Новікова