09.09.2020 227/748/20
09 вересня 2020 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хоменко Д.Є.,
за участю секретаря судового засідання Дзюба Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Добропілля в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення переплати бюджетних коштів, -
03.03.2020 року Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (далі також - позивач, Управління) звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 (далі також - відповідач), про стягнення переплати бюджетних коштів.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 з 01.05.2006 року перебуває на обліку в Управлінні як отримувач допомоги одиноким матерям згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно звернення позивача від 15.01.2019 року, останній була призначена допомога одиноким матерям на утримання сина в розмірі 2027,00 грн. з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року. Але згідно даних ДФС, ОСОБА_1 у четвертому кварталі 2019 року отримала дохід в розмірі 8347,83 грн. з ТОВ «Агенція безпеки», про який остання не повідомила Управління. ОСОБА_1 отримувала дохід по заробітній платі у листопаді 2018 року в розмірі 2385,10 грн. та у грудні 2018 року - 5962,73 грн. На підставі наданої інформації позивачу був проведений перерахунок та призначений новий розмір допомоги в сумі 1331,34 грн. на період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року, таким чином загальна сума надміру сплачених коштів склала 4173,96 грн. ОСОБА_1 надсилалось повідомлення про відшкодування надміру сплачених коштів, яке вона отримала особисто 11.09.2019 року. Того ж дня позивач написала заяву про добровільне повернення надміру сплачених коштів протягом двох місяців, але так і не виконала своє зобов'язання. У зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача на свою користь надмірно сплачені державні кошти за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 4173,96 грн., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду цивільної справи повідомлялись належним чином. Представник позивача звернулась до суду із заявою, в якій просить розглянути справу без її участі, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач також в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином повідомлялась про місце, день та час розгляду справи в суді, жодних заяв до суду не надходило, відзив відповідачем подано не було.
Відповідно до вимог ст.280 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв'язку з викладеним, враховуючи що позивач, не заперечує проти ухвалення заочного рішення, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів і постановити заочне рішення, направивши за місцем реєстрації відповідача копію рішення суду для відома.
З урахуванням зазначених вимог Закону, суд вбачає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача і ухвалити заочне рішення.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 має неповнолітню дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (на момент звернення до Управління із заявою про призначення допомоги одиноким матерям від 15.01.2019 року), що підтверджується копією довідки про склад сім'ї виконавчого комітету Білозерської міської ради №234 від 16.01.2019 року (а.с.9).
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та на підставі заяви ОСОБА_1 від 15.01.2019 року, їй було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 2027,00 грн.
Відповідно до щорічної декларації ОСОБА_1 , про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, остання зазначала, що додаткових джерел доходів не має.
Управлінням було зроблено перевірку доходів відповідача та відповідно до наданої інформації державної фіскальної служби та ТОВ «Агенція безпеки» виявилось, що ОСОБА_1 працює на підприємстві з 23.11.2018 року, відповідно до наказу про прийом №48884 від 21.11.2018 року та отримувала заробітну плату, у листопаді 2018 року - 2385,10 грн., у грудні 2018 року - 5962,73 грн.
Згідно довідки про доходи ТОВ «Агенція безпеки» від 30.08.2019 року(а.с.22), заробітна плата позивача по справі з 23 листопада по 31 липня 2018 року склала 64697,21 грн.
Таким чином Управлінням було виявлено, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію, а саме не декларувала дохід із заробітної плати при зверненні до Управління із заявою про призначення державної допомоги одиноким матерям, внаслідок чого їй було надміру виплачено державні кошти соціальної допомоги в розмірі 4173,96 грн., що підтверджується відповідною довідкою розрахунком (а.с.5).
Згідно розписки відповідача від 15.01.2019 року(а.с.10), остання була ознайомлена про випадки припинення допомоги та у разі виявлення недостовірних даних, зобов'язувалась повернути переплату.
ОСОБА_1 надсилалось повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів, крім того вона письмово зобов'язалась повернути надміру сплачені кошти по допомозі одиноким матерям (а.с.6, 7), але на даний час остання не сплатила заборгованість з переплати державної соціальної допомоги.
Надаючи правову оцінку правовідносинам у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції діючої на момент призначення допомоги), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п.49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» затвердженого постановою КМУ №1751 від 27 грудня 2001 року, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років.
При отриманні довідки ТОВ «Агенція безпеки» від 30.08.2019 року, позивачем було встановлено факт отримання відповідачем ОСОБА_1 заробітної плати.
При оформлені державної соціальної допомоги одиноким матерям, ОСОБА_1 під час заповнення декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 15.01.2019 року, було надано недостовірні дані та приховано інформацію про отримання доходу із заробітної плати.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Дослідивши та надавши належну оцінку доказам, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що відповідач приховала дані про її доходи, що потягло за собою невірне визначення розміру державної соціальної допомоги одинокій матері, внаслідок чого Управлінням були надміру виплачені кошти, які підлягають поверненню в розмірі 4173,96 грн.
Відповідно до положень ст.141 ЦПК України суд стягує з відповідача судовий збір на користь позивача, як сторони, на користь якої ухвалено рішення по справі, в сумі 2102,00 грн. (а.с.2, 30).
Керуючись ст.ст.1166, 1212 ЦК України, ст.ст.12, 13, 81, 141, 263-265, 280 ЦПК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд, -
Позов Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце мешкання: АДРЕСА_1 , і.п.н. НОМЕР_1 ), на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (код ЄДРПОУ 25954002, р/р UA31820172034427003300049465, Держказначейська служба України м.Київ, МФО 820172) суму надміру сплачених державних коштів за період з 01 січня 2019 року по 30 червня 2019 року в розмірі 4173 (чотири тисячі сто сімдесят три) грн. 96 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце мешкання: АДРЕСА_1 , і.п.н. НОМЕР_1 ), на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (код ЄДРПОУ 25954002, р/р UA31820172034427003300049465, Держказначейська служба України м.Київ, МФО 820172) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржено позивачем до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Копію рішення направити сторонам.
Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Суддя Д.Є. Хоменко