10.09.2020 227/3277/20
10 вересня 2020 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Хоменко Д.Є., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м.Білицьке Донецької області, громадянку України, не працюючої, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП,-
До Добропільського міськрайонного суду Донецької області з Добропільського відділення поліції Покровського ВП ГУНП України в Донецькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №674251 від 20.08.2020 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №674251 від 20.08.2020 року вбачається, що 10.08.2020 року о 22.17 годині гр. ОСОБА_1 ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків, так як зловживає алкогольними напоями та не виконує батьківських обов'язків відносно своїх дітей ОСОБА_2 , 2008р.н., ОСОБА_3 , 2012р.н., які поживають у бабусі ОСОБА_4 . Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 не визнала свою провину, оскільки займається вихованням своїх дітей, зазначила, що весь конфлікт виник на грунті неприязних відносин з бабусею, про що надала письмову заяву через канцелярію суду.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП з наступних підстав.
Відповідальність за ч.1 ст.184 КУпАП настає за ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вищевказані обставини встановлюються на підставі досліджених доказів, які надані суду разом з протоколом про вчинення адміністративного правопорушення.
При цьому суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення, не може бути сам по собі доказом винуватості особи у скоєному правопорушенні, а може лише оцінюватись разом з іншими обставинами справи в їх сукупності.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
В судовому засіданні, крім протоколу про адміністративне правопорушення, були досліджені:
протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується від 10.08.2020 року, яку було відібрано у гр. ОСОБА_4 ;
письмові пояснення гр. ОСОБА_1 від 10.08.2020 року, з яких вбачається, що 10.08.2020 року о 21.00 годині вона разом з дітьми прийшли до бабусі ОСОБА_4 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , де вживала вино та захотіла послухати музику, але це не сподобалось її сину, після чого вони почали розмовляти на підвищених тонах, в ході чого почала займатись вихованням свого сина ОСОБА_2 2008р.н., але останній почав звати бабусю, дзвонити їй по телефону та скаржився, що його побила мати, про те що бабуся викликала поліцію було не відомо;
письмові пояснення гр. ОСОБА_4 від 10.08.2020 року де зазначено, що у неї є онучка ОСОБА_1 , у якої на вихованні є двоє малолітніх дітей ОСОБА_2 , 2008р.н. та ОСОБА_3 2012р.н., остання вживає алкогольні напої та в стані алкогольного сп'яніння веде себе неадекватно, а саме починає кричати на дітей, тим самим не займається їх вихованням, діти приходять до неї ночувати. 10.08.2020 року о 22.00 годині подзвонила онуку, який пояснив, що мати знаходиться в стані алкогольного сп'яніння та кричить на нього, після чого попросився до неї, в свою чергу викликала поліцію.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що займається вихованням своїх дітей, конфлікт виник на підставі неприязних стосунків з бабусею.
Тобто з пояснень ОСОБА_1 вбачається, що остання виконує свої батьківські обов'язки відносно своєї доньки та сина, займається їх вихованням.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 ухиляється від свого батьківського обов'язку щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей, як то, свідчення свідків, відомості про умови проживання дітей, їх забезпеченням для навчання, про стан здоров'я - до матеріалів справи додано не було.
Відповідно до вимог ч.2 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, в судовому засіданні факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.184 КУпАП, є недоведеним, а отже подія і склад адміністративного правопорушення відсутні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю, у зв'язку відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Керуючись ч.1 ст.184, ст.ст. 221, 247 КУпАП, суддя,-
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.184 КУпАП - провадженням закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Д.Є. Хоменко