Справа № 415/9479/19
Провадження № 2/415/586/20
14 вересня 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -
Описова частина
Зміст позовних вимог
Начальник Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради звернувся до Лисичанського міського суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради згідно з наданими ОСОБА_1 заявами від 14.06.2017 № 1129, від 07.12.2017 № 3273, від 08.06.2018 № 1049, від 17.05.2019 № 1022, була призначена та виплачена державні соціальні допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.06.2017 по 30.11.2017, з 01.12.2017 по 31.05.2018, з 01.06.2018 по 30.11.2018, з 01.05.2019 по 31.10.2019 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», та відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250.
Відповідно до вимог абзацу 5 п.10 Порядку соціальна допомога не призначається коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
При зверненні 14.06.2017, 07.12.2017, 08.06.2018, 17.05.2010 року до Управління за призначенням ДСД Відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в розділі III - відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) вказала, що її чоловік, ОСОБА_2 , є власником житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 89 квадратних метрів та особисто зазначила, що іншого житла родина у володінні не має.
В результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виявлено надання відповідачем недостовірних даних, а саме приховано відомості щодо наявності у власності сім'ї житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 147 кв. метр та житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 36.8 квадратні метри (інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 24.10.2019 № 185970261), що вплинуло на визначення права відповідача на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.06.2017 по 30.11.2017, з 01.12.2017 по 31.05.2018, з 01.06.2018 по 30.11.2018, з 01.05.2019 по 31.10.2019.
Враховуючи вимоги п. 10 Порядку Відповідач не мала права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.06.2017 по 30.11.2017, з 01.12.2017 по 31.05.2018, з 01.06.2018 по 30.11.2018, з 01.05.2019 по 31.10.2019.
Управлінням прийнято рішення від 30.10.2019 №606180 про відшкодування Відповідачем надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.06.2017 по 30.11.2017, з 01.12.2017 по 31.05.2018, з 01.06.2018 по 30.11.2018, з 01.05.2019 по 31.10.2019 у розмірі 91816 грн. 36 коп. (дев'яносто одна тисяча вісімсот шістнадцять грн. 36 коп.), згідно з п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.
За приписами п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач повідомленням від 18.11.2019 року № 11141 була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
На підставі вищезазначеного просили суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 91816,36 грн. та судовий збір в сумі 1921,00 грн.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
11.01.2020 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/10519/19 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
12.03.2020 року позивач надав додаткові пояснення з приводу позовних вимог, в яких зазначив, що Порядок призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регламентується Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.
Відповідно до ст. 1 Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим: сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Приписами ст. 4 Закону встановлений порядок надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та перелік необхідних документів. Відповідно до вимог зазначеної статті уповноваженим представником сім'ї подається заява про надання державної соціальної допомоги. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:
-документ, що посвідчує особу;
- довідка про склад сім'ї. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II груп або особами з інвалідністю І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю І групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;
- декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово- комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів);
- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).
При зверненні з заявами від 14.06.2017, 07.12.2017, 08.06.2018, 17.05.2019 року до Управління за призначенням державної соціальної допомоги ОСОБА_1 в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в розділі ПІ - відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім 7, що проживають окремо (дружини., чоловіка, неповнолітніх дітей) особисто зазначила, що її чоловік, ОСОБА_2 , є власником житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 89 квадратних метрів та іншого житла родина у володінні не має.
В результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виявлено надання ОСОБА_1 недостовірних даних, а саме не задекларовано житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 147 кв. метр та житловий будинок, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 36.8 квадратні метри (інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 24Л0.2019 № 185970261), що знаходяться у власності родини. Отже, загальна площа житла, що знаходиться у власності сім'ї ОСОБА_1 складає:147 м2 + 36.8 м2 +89м2 = 272,8 м2.
До складу сім'ї ОСОБА_3 входять: ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 .
Загальна площа житла на одного члена сімї складає: 272,8 м2: 5 = 54,56 м2.
Відповідно до вимог абзацу 4 п. 1 ст. 7 Закону та абзацу 5 п.10 Порядку державна соціальна допомога не призначається у випадках, зокрема коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр па одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Враховуючи вимоги ст. 7 Закону та п. 10 Порядку ОСОБА_1 не мала права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.06.2017 по 30.11.2017, з 01.12.2017 по 31.05.2018, з 01.06.2018 по 30.11.2018, з 01.05.2019 по 31.10.2019.
Вищезазначена перевірка особових справ отримувачів державної соціальної допомоги проводиться вибірково, відповідно до вимог п. З Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого Постановою КМУ від 21.08.2001 № 1091.
Головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор - посадові особи управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, наділені повноваженнями із здійснення контролю за правильністю надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної допомоги сім'ям з дітьми, щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яке проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, субсидії для відшкодування витрат ж оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, інших соціальних та компенсаційних виплат, цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на цю мету.
Приписами п. 3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора зазначено, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор, зокрема:
- перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги;
- проводять вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу праці та соціального захисту населення або його заступника;
- здійснюють моніторинг призначення та виплати державної соціальної допомоги і проводять аналіз причин порушення законодавства з питань надання державної соціальної допомоги.
Термін проведення перевірки особових справ отримувачів державної соціальної допомоги діючим законодавством не встановлено.
З огляду на вищевикладене, вважаю позовні вимоги до ОСОБА_1 , про відшкодування надміру отриманої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Просив суд задовольнити позов.
28.07.2020 року відповідач надала письмове клопотання, в якому визнала позовні вимоги в повному обсязі, просила справу розглядати без її участі.
14.09.2020 року позивач надав письмове клопотання, в якому просив справу розглянути без їх представника.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що в результаті виявлення надання відповідачем недостовірних даних про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), які вплинули на призначену державну допомогу малозабезпеченим сім'ям, в результаті чого відповідачу сплачено надмірну суму державної допомоги.
Представник позивача ОСОБА_7 в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала до суду письмове клопотання, в якому просила розглядати справу без участі представника позивача, позовні вимоги підтримують. Проти заочного розгляду справи не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином, про причини неявки суд не повідомила, до суду надала письмове клопотання, у якому зазначила, що позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить розглядати справу без її участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Судом встановлено, що визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи. У зв'язку з розглядом подання без участі осіб, які беруть участь у справі, на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 звернулась з заявою №1129 від 14.06.2017 р. про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.13).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненні 14.06.2017 року відповідач, в розділі 2, зазначила доходи членів сім'ї - допомога при народженні дитини, отриманої від УПСЗН - 8910,00 грн., державна соціальна допомога, отримана від УПСЗН - 25173,80 грн. допомога інваліду з дитинства, отримана від УПСЗН - 7547,00 грн. та особисто зазначила, що інших доходів родина з грудня 2016 р. по травень 2017 р. не мала. Чоловік - ОСОБА_2 є власником будинку за адресою АДРЕСА_1 . Іншого житла сім'я у володінні не має (а.с.15-16).
В розписці - зобов'язанні від 14.06.2017 р. відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється (а.с.17).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї №8615 від 16.06.2017 р. призначити ОСОБА_1 розмір соціальної допомоги з 01.06.2017 по 30.11.2017 - 4329,12 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.18).
Згідно з заявою № 3273 від 07.12.2017 ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН і просила призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (а.с.19-20).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненні 07.12.2017 року відповідач, в розділі 2, зазначила доходи членів сім'ї - допомога при народженні дитини, отриманої від УПСЗН - 8910,00 грн., державна соціальна допомога, отримана від УПСЗН - 25974,72 грн. допомога інваліду з дитинства, отримана від УПСЗН - 8152,00 грн. та особисто зазначила, що інших доходів родина з червня 2017 р. по листопад 2017 р. не мала. Чоловік - ОСОБА_2 є власником будинку за адресою АДРЕСА_1 . Іншого житла сім'я у володінні не має (а.с.21-22).
В розписці - зобов'язанні від 07.12.2017 р. відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється (а.с.23).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї №9552 від 12.12.2017 р. призначити ОСОБА_1 розмір соціальної допомоги з 01.12.2017 по 31.05.2018 - 4522,57 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.24).
Згідно з заявою № 1049 від 08.06.2018 ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН і просила призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (а.с.25-26).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненні 08.06.2018 року відповідач, в розділі 2, зазначила доходи членів сім'ї - допомога при народженні дитини, отриманої від УПСЗН - 8910,00 грн., державна соціальна допомога, отримана від УПСЗН - 27135,42 грн. допомога інваліду з дитинства, отримана від УПСЗН - 8712,00 грн. та особисто зазначила, що інших доходів родина з грудня 2017 р. по травень 2018р. не мала. Чоловік - ОСОБА_2 є власником будинку за адресою АДРЕСА_1 . Іншого житла сім'я у володінні не має (а.с.27-28).
В розписці - зобов'язанні від 08.06.2018 р. відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється (а.с.29).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї №10457 від 13.06.2018 р. призначити ОСОБА_1 розмір соціальної допомоги з 01.06.2018 по 30.11.2018 - 4429,24 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.30).
Згідно з заявою № 1022 від 17.05.2019 ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН і просила призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (а.с.31-32).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненні 17.05.2019 року відповідач, в розділі 2, зазначила доходи членів сім'ї - допомога при народженні дитини, отриманої від УПСЗН - 8910,00 грн., державна соціальна допомога, отримана від УПСЗН - 4727,56 грн. допомога інваліду з дитинства, отримана від УПСЗН - 8937,00 грн. та особисто зазначила, що інших доходів родина з грудня 2017 р. по травень 2018р. не мала. Чоловік - ОСОБА_2 є власником будинку за адресою АДРЕСА_1 . Іншого житла сім'я у володінні не має (а.с.33-34).
В розписці - зобов'язанні від 17.05.2019 р. відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється (а.с.35).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї №12120 від 23.05.2019 р. призначити ОСОБА_1 розмір соціальної допомоги з 01.05.2019 по 31.10.2019 - 1546,33 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.36).
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 185970261 від 24.10.2019р., житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 147 кв. метр на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу від 19.04.2006р. належить ОСОБА_2 , реєстраційний номер НОМЕР_1 . Житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 36.8 квадратні метри,на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу від 20.03.2008 р., за реєстром №1320 належить ОСОБА_2 , реєстраційний номер НОМЕР_1 . Житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 77.10 квадратні метри, на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу від 11.08.2010 р., за реєстром №2988 належить ОСОБА_2 , реєстраційний номер НОМЕР_1 (а.с.37-38).
Згідно з акту №787 від 28.10.2019 проведення перевірки правильності призначення соціальної допомоги та достовірності інформації про доходи отримувача соціальної допомоги ОСОБА_8 в результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям виявлено надання відповідачем недостовірних даних щодо наявності у власності сім'ї будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 147 кв. метр та житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 36.8 квадратні метри, що вплинуло на визначення права відповідача на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.39).
Згідно з довідки УПСЗН від 30.10.2019 р. ОСОБА_1 за період з червня 2017 по жовтень 2019 р. отримала державну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 91816,36 грн. (а.с. 40,42).
Згідно з свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 12.06.2004 р., наданого відділом РАЦС м. Лисичанська Луганської області ОСОБА_2 та ОСОБА_9 одружились ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис №202. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_3 (а.с.12).
Згідно з рішенням про призначення державної соціальної допомоги № 12120 від 30.10.2019 р., наданого УПСЗН вирішено ОСОБА_1 припинити виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 07.10.2019 р. з таких причин: сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан (а.с.41).
Згідно з рішенням про відшкодування (утримання) державної соціальної допомоги № 606180 від 30.10.2019 р., наданого УПСЗН вирішено ОСОБА_1 відшкодувати надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.06.2017 по 30.11.2017 в сумі 25974,72 грн., з 01.12.2017 по 31.05.2018 в сумі 27135,42 грн., з 01.06.2018 по 30.11.2018 в сумі 28067,04 грн., з 01.05.2019 по 31.10.2019 в сумі 10639,18 грн., всього у розмірі 91816 грн. 36 коп. (а.с.43).
Згідно з листа №11141 від 18.11.2019 р. УПСЗН повідомляє ОСОБА_1 , про необхідність повернення до Державного бюджету надмірно отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, яка виникла за період з 01.06.2017 по 31.10.2019, відповідно до рішення №606180 від 31.10.2019 в сумі 91816,36 грн. (а.с.44).
Відповідач була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
Згідно з договору купівлі-продажу житлового будинку від 20.03.2008 р., посвідченого приватним нотаріусом Лисичанського міського нотаріального округу Луганської області Мирошниченко Н.І. за реєстром №1320, ОСОБА_10 - продавець передає у власність, а покупець - ОСОБА_2 приймає у власність жилий будинок з господарськими будівлями та спорудами, якій знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Згідно з висновку №268/17 від 31.07.2017 р., наданого Попаснянським комунальним підприємством «СКП» повідомлено, що домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 , при огляді 18.07.2017 року встановлено, що житловий будинок та господарські будівлі і споруди повністю зруйновані, відновленню не підлягає.
Мотивувальна частина
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у випадках, коли, зокрема, у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, що сім'я мала у власності окрім зазначеного в декларації будинку ще два житлових будинки, а саме: буд. АДРЕСА_2 , загальною площею 147 кв. метр та житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 36.8 квадратні метри. Наявність вищезазначеного факту вплинула на призначення державної соціальної допомоги. Розмір надміру перерахованої соціальної допомоги за період з 01.06.2017 по 31.10.2019, складає 91816,36грн. ОСОБА_1 була інформована про суму надміру виплаченої соціальної допомоги та про обов'язок повернути кошти.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005р. повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2.цього наказу у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім'ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення. При цьому одержувачі субсидій повертають кошти в подвійному розмірі (додаток 1); - у разі прийняття рішення про врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги (крім субсидій) у наступні періоди, проводять щомісячні відрахування у розмірі не більше як 20 відсотків призначеної допомоги, - при не поверненні надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку (додаток 2); - повідомляють організації, що надають житлово-комунальні послуги, про припинення надання субсидії особі, зменшують асигнування на суму переплачених коштів.
Зазначене свідчить, що відповідачка свідомо надавала позивачу недостовірну інформацію, приховувала відомості щодо наявності у власності сім'ї житлового будинку, в зв'язку із чим нею було неправомірно отримано державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 91816,36 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За вимогою ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Судом встановлено, що з боку ОСОБА_1 наявна недобросовісність набуття державної допомоги.
На підставі викладеного, враховуючи, що відповідач визнає позов в повному обсязі, дослідивши у сукупності докази по справі, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають та за таких обставин суд вважає, що позов слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради вищевказану суму грошової допомоги у сумі 91816,36 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжним дорученням № 3648 від 26.11.2019 року про сплату судового збору в сумі 1921,00 грн.
Приймаючи до уваги вимоги ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 206, 258, 259, 263-265, 274 ЦПК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», п. 1, 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005р., п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250, суд,
Позов Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради для зарахування в дохід держбюджету надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 91816 (дев'яносто одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн. 36 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради витрати по сплаті судового збору у сумі 1921 ( одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, місцезнаходження за адресою: вул. Малиновського, буд. 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, Україна, код ЄДРПОУ 24205528.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА