Справа №: 398/2851/20
провадження №: 2/398/1528/20
Іменем України
"07" вересня 2020 р. м. Олександрія
Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Коліуш Г.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Олександрійського міського голови Цапюка Степана Кириловича про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої посадовою особою органу місцевого самоврядування,
Позивач звернувся до суду з цивільним позовом про стягнення з Олександрійського міського голови Цапюка С.К. на його користь 11313 грн. матеріальної шкоди та 50000 грн. моральної шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядженням міського голови від 22.08.2016 року №234-к позивача звільнено з посади начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Олександрійської міської ради Кіровоградської області. Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 11.10.2017 року по адміністративній справі №398/3000/16-а визнане незаконними та скасоване розпорядження міського голови від 22.08.2016 № р-234-к «Про звільнення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 поновлено на посаді начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Олександрійської міської ради Кіровоградської області. При звільнені позивачу не було виплачено допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 11313 грн., що завдало йому моральної шкоди в розмірі 50000 грн.
Дослідивши позовну заяву та додані документи, приходжу до таких висновків.
Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
За приписами пунктів 1, 2 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до п.17 ч.1 ст.4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування;
Пунктом 4 ч.1 ст.19 КАС України встановлено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;
З позовної заяви вбачається, що спір виник з приводу невиплати відповідних виплат позивачу при звільненні з посади начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Олександрійської міської ради Кіровоградської області, тобто спір виник з приводу звільнення позивача з публічної служби. Відповідачем у справі є посадова особа місцевого самоврядування - міський голова, який є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст.19 КАС України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи предмет спору, суб'єктний склад сторін справи, вважаю, що цей позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, розгляд цієї справи належить до юрисдикції адміністративного суду, тому у відкритті провадження слід відмовити..
Керуючись ст.ст.186, 260,261, 353, 354 ЦПК України, суддя
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Олександрійського міського голови Цапюка Степана Кириловича про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої посадовою особою органу місцевого самоврядування,
Позовну заяву з додатками повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що розгляд справи віднесений до юрисдикції адміністративного суду та за предметною підсудністю підсудний Кіровоградському окружному адміністративному суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Суддя Коліуш Г.В.