про зупинення виконання судових рішень
14 вересня 2020 року
м. Київ
справа №300/2415/19
адміністративне провадження №К/9901/19039/20
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду
Кравчука В.М., розглянувши клопотання Міністерства оборони України про зупинення виконання
рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 та
постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2020
у справі № 300/2415/19
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України,
третя особа - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат,
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
10.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, третя особа - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю з інвалідністю III групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини;
- зобов'язати призначити та виплатити як військовослужбовцю з інвалідністю ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, одноразову грошову допомогу в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на 1 січня календарного року, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та в Порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, з врахуванням виплаченої допомоги у зв'язку з встановленням 25% втрати працездатності в розмірі 24115 грн.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2020, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2020, позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано пункт 81 рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018 внаслідок поранення та захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2018 № 41. Зобов'язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2018, відповідно до статті 16-3 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975. В задоволенні решти позову відмовлено.03.08.2020 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга відповідача на зазначені судові рішення.
Ухвалою Верховного Суду від 08.09.2020 відкрито касаційне провадження у справі.
Скаржником заявлено клопотання про зупинення виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2020 у справі № 300/2415/19.
Зазначає, що рішення суду апеляційної інстанції суперечить правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах Верховного Суду від 21.08.2019 у справі № 806/2187/18, від 20.02.2020 у справі № 806/714/18, від 15.07.2020 у справі № 240/10153/19.
Виконання зазначених судових рішень призведе до надмірних виплат з бюджету та може негативно вплинути на виплати такої допомоги іншим особам.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 340 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
Відповідно до ч. 1 ст. 375 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Вирішуючи це клопотання, Суд виходить з того, що відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Для зупинення виконання судових рішень, яке допускається як виняток, повинні бути вагомі причини.
Розглянувши клопотання та матеріали касаційної скарги, Суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, оскільки з огляду на положення статті 381 КАС України у разі виконання рішення суду, яке набрало законної сили, поворот його виконання у разі повного чи часткового скасування судом касаційної інстанції, буде неможливим.
Керуючись ст. 340 КАС України, -
1. Клопотання Міністерства оборони України задовольнити.
2. Зупинити виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2020 у справі 300/2415/19 до закінчення їх перегляду у касаційному порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук