Постанова від 10.09.2020 по справі 260/1223/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2020 рокуСправа № 260/1223/19 пров. № А/857/8523/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача - Качмара В.Я.,

суддів - Курильця А.Р., Мікули О.І.,

при секретарі судового засідання - Пильо І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 9 червня 2020 року (суддя Гебеш С.А., м.Ужгород, повний текст складений 16 червня 2020 року) у справі за її позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУПФ, ПФУ відповідно) в якому просила:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018;

зобов'язати ГУПФ розрахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.01.2018 з посадового окладу за військовим званням відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704), з врахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 01 січня календарного року та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення, а саме: 70 відсотків грошового забезпечення для обчислення пенсії розрахувати та виплатити з врахуванням: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (45%), робота з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавка за особливо важливі завдання (50%) премія (10%), ОУС (15%), надбавка за кваліфікацію (8%) та без урахування розстрочки, передбаченою постановою КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103), з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 9 червня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржила позивач, яка із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову.

В доводах апеляційної скарги з посиланням на окремі обставини справи вказує, що судом першої інстанції не надано жодної оцінки її доводам щодо перерахованої відповідачем пенсії відповідно до пунктів 1 та 2 Постанови №103 з виплатою сум підвищення перерахованої пенсії, що фактично зменшені та розстрочені на значний термін (протягом 2018-2020 років), що порушує право на отримання усієї суми підвищеної пенсії, яка повинна бути розрахована та виплачена відповідачем. Також зазначає, що при здійсненні перерахунку сум грошового забезпечення для обчислення пенсії застосовано обмежені оклади грошового забезпечення та не враховані додаткові види грошового забезпечення, які були його складовими при розрахунку до 01.05.2018.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем у розглядувані справі доведено правомірність вчинених дій при проведенні перерахунку пенсії позивача, а відповідно спростовано належними та допустимими доказами твердження позивача щодо неправомірності таких дій.

Такі висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам справи та є помилковими з таких міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач з 01.10.2014 перебуває на обліку в ГУПФ та отримує пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).

02.07.2019 та 18.07.2019 ОСОБА_1 зверталась до відповідача із заявами щодо проведення перерахунку пенсії.

На вказані звернення ГУПФ у відповідях від 05.07.2019 та 29.07.2019 зазначило, що пенсія позивачу була призначена відповідачем у розмірі 40% грошового забезпечення померлого годувальника та на момент призначення становила: - посадовий оклад -850 грн, оклад за військове звання - 120 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% - 339,50 грн, - надб. за кваліфікацію. В/СЛ. 1 КЛАС 8% - 68,00 грн; - робота з таємними виробами, носіями, документами -15% -127,50 грн; - надбавка за особливо важливі завдання - 50% -654,75грн; - премія - 10%- 85 грн., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії -2372,25 грн і загальний розмір пенсії становив 1619,48 грн.

На виконання Постанови №103 ГУПФ було здійснено перерахунок пенсії з грошового забезпечення, визначеного Постановою №704 зі складових грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеного у довідці від 26.03.2018 №ХР16651 (далі - Довідка), що наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ОВК) для перерахунку пенсії.

Перерахунок пенсії здійснений з 01.01.2018 за чинною на цю дату редакцією Закону №2262-XII і розмір пенсії складався із - посадового окладу - 3520 грн; оклад за військове звання - 1270 грн; процентна надбавка за вислугу років - 45% - 2155,50 грн; в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6945,50 грн, і відповідно до вказаного перерахунку позивачу було призначено пенсію в перерахованому розмірі 4770,97 грн (а.с.12-18).

У відповідності до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разу повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною першою статті 36 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому статті 30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), - 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї.

За змістом статті 39 Закону №2262-XII пенсії у разі втрати годувальника ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону України №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII; далі - Закон №1774-VIII)), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Верховна Рада України (далі - ВРУ) делегувала КМУ право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Зазначені положення Закону №1774-VIII набрали чинності з 01.01.2017 та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30.08.2017 КМУ прийняв Постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 Постанови №704 зазначена постанова набирає чинності з 01.01.2018.

21.02.2018 КМУ прийняв постанову №103, якою визначався порядок перерахунку встановлених Постановою 704 складових грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

За змістом положень пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється із урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Пунктом 2 цієї ж постанови передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Питання щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, урегульовані «Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45, Постанова №45 відповідно).

Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку №45).

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

З матеріалів справи видно, що перерахунок позивачу пенсії з 01.01.2018 був проведений ГУПФ на підставі Довідки.

Слід зазначити, що встановлений КМУ порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, був обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

З огляду на викладене, апеляційний суд погоджується із висновками суду першої інстанції в частині безпідставності позовних вимог ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 з врахуванням усіх перелічених вище додаткових видів грошового забезпечення, оскільки станом на час чинних законодавчих норм ГУПФ вправі було перераховувати пенсію лише на підставі довідок, що надані уповноваженими на те органами та не мало повноважень самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що були встановлені Постановою №704.

Відтак у задоволенні цієї частини позовних вимог необхідно відмовити.

Щодо доводів позивача про протиправність дій відповідача в частині перерахунку пенсії з розстроченням її виплати, то необхідно зазначити наступне.

Так, як підтверджується матеріалами справи перерахунок пенсії апелянта з 01.01.2018 згідно Постанови №103 здійснено таким чином з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 978,93 грн; 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 1468,39 грн; з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення 1975,85 грн (а.с.12 зворот).

Вказаний перерахунок проведено на підставі пунктів 1, 2 Постанови №103.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року (далі - Судові рішення) у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Отже, з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 (з 05.03.2019) позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.

Вищевказаний висновок узгоджується правовою позицією Верховного Суду, яка була викладена в постанові від 9 квітня 2020 року по справі №640/19928/18, а також в рішенні Верховного Суду від 19 серпня 2019 року по справі №160/3586/19, яке було залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.03.2018.

При цьому вказаний перерахунок має здійснюватися з врахуванням раніше виплачених сум.

Разом тим, суд апеляційної інстанції відхиляє доводи позивача-апелянта про те, що перерахунок підвищеної пенсії повинен здійснюватися у розмірі 100 % підвищення з 01.01.2018, у зв'язку з скасуванням Судовими рішеннями пунктів 1, 2 Постанови 103, оскільки на момент перерахунку пенсійним органом пенсії позивача з 01.01.2018 Постанова №103 була чинною та не скасованою, відтак, ГУПФ правомірно з 01.01.2018 виплачувало скаржнику 50 % підвищення пенсії, з 01.01.2019 по 05.03.2019 75 % підвищення пенсії.

Стосовно вимоги про нарахування компенсації втрати чинних доходів за несвоєчасну виплату пенсії, то така не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Так, питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон №2050-ІІІ) та «Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженим постановою КМУ №159 (далі - Порядок №159).

З аналізу норм вказаних нормативно-правових актів щодо підстав та порядку виплати такої компенсації, необхідно зазначити, що компенсації підлягають нараховані грошові доходи, зазначені у пункті 3 Порядку №159 (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата), разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у разі затримки їх виплати на один і більше календарних місяців.

При цьому, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.

При вирішенні цього спору апеляційний суд враховує також правові висновки Верховного Суду, висловлені в постановах від 5 березня 2020 року у справі №140/1547/19, від 16 квітня 2020 року у справі №200/11292/19-а такого змісту: «…основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу».

У період з 05.03.2019 відповідач нарахував та виплатив позивачу підвищення до пенсії в заниженому розмірі (75% замість 100 % ), з метою поновлення прав позивача, цим судовим рішенням буде зобов'язано ГУПФ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.01.2018. На виконання цього рішення суду відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за цей період з урахуванням 100% суми підвищення пенсії. З огляду на те, що відповідач таких розрахунків ще не провів, вимоги позивача щодо нарахування та виплати їй компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі наведено, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, відтак позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із 05.03.2019 з врахуванням 100% суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.03.2018.

Відповідно до статті 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, неповно дослідив обставини справи, внаслідок чого дійшов до помилкових висновків щодо правомірності дій відповідача в частині перерахунку та виплати пенсії позивачу з 05.03.2019 з урахуванням 75% суми підвищення пенсії, перерахованої із 01.03.2018, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню, в частині відмовлених позовних вимог рішення суду залишається без змін.

Керуючись статтями 308, 310, 315-316, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 9 червня 2020 року щодо відмови у задоволенні позову про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із 5 березня 2019 року з врахуванням 100% суми підвищення пенсії, перерахованої з 1 березня 2018 року та зобов'язання провести перерахунок та виплату такої пенсії, скасувати та прийняти постанову, якою позов в цій частині задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із 5 березня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії перерахованої з 1 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 5 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, перерахованої з 1 березня 2018 року, з врахуванням раніше проведених виплат.

В решті рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 9 червня 2020 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Суддя-доповідач В. Я. Качмар

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 14 вересня 2020 року.