Постанова від 14.09.2020 по справі 200/7169/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2020 року справа №200/7169/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів: Міронової Г.М., Сіваченка І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Дерев'янченка Ярослава Юрійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 7 серпня 2020 року у справі № 200/7169/20-а (головуючий І інстанції Олішевська В.В., повний текст складений у м. Слов'янську Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Мангушське ОУПФУ, відповідач) про визнання протиправними дій Мангушського ОУПФУ щодо недостовірного визначення розміру заборгованості та періоду часу, за який виникла заборгованість; зобов'язання відповідача визначити розмір заборгованості недоотриманої пенсії за життя ОСОБА_2 за весь час несплати та у повному обсязі заборгованості в сумі 132449,55 грн. та направити зазначену інформацію до матеріалів спадкової справи № 64711497 приватного виконавця Будика Н.М.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.08.2020 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі згідно п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України (а.с. 12-14).

Представник позивача не погодився з ухвалою суду, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на неповне з'ясування обставин справи, порушення судом норм процесуального права та просив скасувати ухвалу суду першої інстанції і направити до суду першої інстанції для продовження розгляду. В обґрунтування доводів зазначив, що позов поданий без порушення правил юрисдикції, оскільки спір стосується виконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків з визначення розміру та періоду заборгованості (а.с. 17-20).

Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; 6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; 9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; 12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень»; 13) спорах щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; 14) спорах із суб'єктами владних повноважень з приводу проведення аналізу ефективності здійснення державно-приватного партнерства; 15) спорах, що виникають у зв'язку з оголошенням, проведенням та/або визначенням результатів конкурсу з визначення приватного партнера та концесійного конкурсу.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи: 1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; 2) що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства; 3) про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом; 4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об'єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб'єкт повинен виконувати саме в тих правовідносинах, у яких виник спір.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі на підставі п.1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суд першої інстанції дійшов висновку, що між сторонами виник спір про цивільне право, предметом якого є майнова вимога позивача як спадкоємця щодо визнання розміру недоотриманих грошових коштів.

Такий висновок погоджує суд апеляційної інстанції, з таких підстав.

Як встановлено матеріалами справи, позивач після смерті чоловіка ОСОБА_2 , як спадкоємець звернулася до приватного нотаріуса Нікольського районного нотаріального округу Донецької області Будика Наталії Миколаївни із заявою про прийняття спадщини.

Згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 57475550 від 09.09.2019 року приватним нотаріусом Будика Н.М. до спадкового реєстру внесено реєстраційний запис про реєстрацію спадкової справи № 64711497.

В подальшому, приватним нотаріусом Будика Н.М. направлено запит до Мангуського ОУПФУ щодо визначення розміру недоотриманої пенсії за життя ОСОБА_2 .

Листом від 03.12.2019 року № 2474/05/2 Мангушське ОУПФУ повідомило приватного нотаріуса про те, що ОСОБА_2 має недоотриману пенсію за життя в сумі 107761,51 грн.

Позивач не погодившись з розміром заборгованості звернулась до відповідача з метою отримання документів підтверджуючих заборгованість по виплаті пенсії померлого чоловіка ОСОБА_2 ..

Згідно листа від 17.12.2019 року № 69-8/03-20 відповідачем надано позивачу витяг з підсистеми призначення та виплати пенсії, згідно якого пенсія ОСОБА_2 не виплачена, нарахована за період з квітня 2016 року по березень 2019 року.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно надані приватному нотаріусу недостовірні відомості про розмір недоотриманої пенсії її чоловіком - ОСОБА_2 , на яку вона має право як спадкоємець, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Таким чином, спір у справі виник щодо розміру недоотриманої пенсії за життя чоловіком позивача та отримання її позивачем, як спадкоємцем.

Отже, між сторонами виник спір про цивільне право, предметом якого фактично є майнова вимога позивача як спадкоємця щодо визнання розміру недоотриманих грошових коштів.

Згідно статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Відповідно до ч.ч., 1, 3 статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Таким чином, оскільки грошові кошти недоотриманих пенсійних виплат увійдуть до спадкового майна, їх отримання регулюється спадковим законодавством.

В постанові від 27 березня 2019 року у справі № 286/3516/16-ц про стягнення успадкованої суми недоотриманих спадкодавцем пенсійних виплат (№ рішення в ЄДРСР 80854709) Велика Палата Верховного Суду зазначила, що у цій справі предметом позову є майнова вимога позивачки визнати за нею в порядку спадкування право власності на майно - грошові кошти. Спір має приватноправовий характер і підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 642/6946/18 та від 20 лютого 2020 року у справі № 638/11604/19.

Отже, суд першої інстанції дійшов ірного висновку про наявність спору приватноправового характеру, який обумовлений порушенням приватного права спадкоємця на отримання коштів, які увійшли до спадщини, що виключає можливість розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства.

Судом першої інстанції роз'яснено позивачу порядок звернення з цим позовом в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції ухвала прийнята з дотриманням норм процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування ухвали суду відсутні.

Керуючись ст. ст. ст. 241, 250, 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Дерев'янченка Ярослава Юрійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 7 серпня 2020 року у справі № 200/7169/20-а за позовом ОСОБА_1 до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 14 вересня 2020 року.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Колегія суддів: І.В. Геращенко

Г.М. Міронова

І.В. Сіваченко