14 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/123/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.
за участі секретаря Чоботар А.С.,
представника відповідача Грищенка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
02.09.2020 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області звернулось до суду із заявою у якій просить відстрочити виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 у справі №620/123/20 за позовом ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії до моменту надання адвокатом Гречко Н.О. необхідних документів для проведення позапланової перевірки правильності обчислення середньоденної заробітної плати, з якої обрахована сума допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1 в заяві-розрахунку від 15.08.2019.
Заявник в судовому засіданні заяву підтримав та просив суд її задовольнити.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися. На адресу суду електронною поштою надійшло клопотання від представника позивача про розгляд заяви без його участі.
Так, відповідно до ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
При відстроченні або розстроченні виконання судового рішення суд може вжити заходів, передбачених статтею 151 цього Кодексу.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 у справі № 620/123/20 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області (далі - Управління) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Зокрема, зобов'язано Управління повторно розглянути заяву-розрахунок від 15.08.2019, з урахуванням висновків суду.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2020 рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по даній справі залишено в силі.
Обгрунтовуючи заяву про відстрочення виконання рішення суду, заявник вказує, що Чернігівським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Чернігівській області під час повторного розгляду заяви-розрахунку адвоката ОСОБА_2 від 15.08.2019 на фінансування допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_3 , за результатами аналізу даних, зазначених у звітності ОСОБА_2 та заяві-розрахунку від 15.08.2019 по коштах Фонду, виявлено перевищення розміру середньоденної допомоги по вагітності і пологах над розміром середньоденної заробітної плати (довідка Чернігівського відділення від 21.08.2020 аналізу даних, зазначених в заяві- розрахунку додається).
У зв'язку з цим, 27.08.2020 Чернігівським відділенням видано наказ №74-од «Про проведення позапланової перевірки страхувальника» адвоката ОСОБА_2 на підставі пп. «в» п. 3.6. Інструкції №29: у зв'язку з виявленим перевищенням розміру середньоденної допомоги по вагітності та пологах над розміром середньоденної заробітної плати за результатами аналізу даних, зазначених у заяві-розрахунку страхувальника по коштах Фонду.
21.08.2020 Чернігівським відділенням направлено лист адвокату ОСОБА_2 про необхідність надати 27.08.2020 бухгалтерські документи для проведення позапланової перевірки правильності нарахування сум матеріального забезпечення по листку непрацездатності АДХ № 493016 ОСОБА_1 . Однак, 27.07.2020 адвокатом ОСОБА_2 жодних документів, необхідних для проведення перевірки Чернігівському відділенню не надавалось.
28.08.2020 Чернігівським відділенням видане направлення №247 для проведення позапланової перевірки по коштах Фонду соціального страхування України адвоката Гречко Наталії Олександрівни на підставі наказу від 27.08.2020 №74-од.
Заступником начальника відділення -начальником відділу по роботі зі страхувальниками Чернігівського відділення Чайковською А.К. та головним спеціалістом відділу по роботі зі страхувальниками Чернігівського відділення Гріхно І.М. здійснено виїзд за адресою страхувальника адвоката ОСОБА_2 з метою здійснення позапланової перевірки за місцем знаходження страхувальника. Проте, за відповідною адресою, адвоката ОСОБА_2 не виявлено. У зв'язку з чим провести позапланову перевірку не можливо, про що було складено відповідний Акт від 28.08.2020 №17.
Суд вказує, що відповідно до п.8 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат, та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.
При цьому, пунктом 3 частини першої статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105 встановлено, що Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Підпунктом «в» пункту 3.6. Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру їх оскарження, затвердженої постановою правління Фонду від 22.12.2010 №29 (надалі - Інструкція №29), встановлено, що позапланові перевірки проводяться без попереднього повідомлення страхувальника за наявності такої підстави: за результатами аналізу даних, зазначених у звітності, заяві-розрахунку страхувальника по коштах Фонду, статистичних даних виявлено перевищення розміру середньоденної допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності і пологах над розміром середньоденної заробітної плати.
Заявник наголошує, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області не ухиляється від виконання рішення суду, стосовно якого подана заява про відстрочення виконання, однак, як вбачається з наведеного вище Управлінням неможливо виконати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 у справі №620/123/20 через об'єктивні обставини, які не залежать від волі Управління, що унеможливлюють його виконання. А саме здійснити перевірку правильності нарахування виплат згідно заяви-розрахунку від 15.08.2019 на виконання п.8 Порядку та провести позапланову перевірку адвоката ОСОБА_2 щодо правильності обчислення середньоденної заробітної плати, з якої обрахована сума допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1 , згідно заяви-розрахунку від 15.08.2019 на підставі пп. «в» п.3.6. Інструкції №29, що унеможливлює розгляд даної заяви-розрахунку та прийняття відповідного рішення.
Однак, зазначені заявником обставини не вказують на неможливість виконання судового рішення у цій справі саме через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не надають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту відстрочення виконання судового рішення, регламентованого статтею 378 КАС України, оскільки здійснення позапланової перевірки за місцем знаходження страхувальника, що збігається з адресою проживання не є беззаперечним обгрунтуванням відстрочення виконання рішення суду, а не отримання відповіді 27.08.2020 на лист від 21.08.2020 без врахувння строку пощтового обігу також є необгрунтлованим та передчасним.
З огляду на вказане, у задоволенні заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити.
Керуючись статтями 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області про відстрочення виконання рішення суду - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та відповідно до ст.294 КАС України може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з моменту її отримання.
Суддя Л.О. Житняк