14 вересня 2020 року справа № 580/1939/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОХІМРОСТ» до Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОХІМРОСТ» (далі - позивач) з позовом до Державної податкової служби України (далі - відповідач) в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії ДПС України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 05.12.2019 №1345377/42434151 та №1345362/42434151;
- зобов'язати відповідача зареєструвати виписані на ім'я позивача податкові накладні від 24.07.2019 №19 на загальну суму 132125,00 грн (у т.ч. ПДВ 22020,83 грн) та від 31.07.2019 №21 на загальну суму 396375,00 грн (у т.ч. ПДВ 66062,50 грн).
Обґрунтувуючи позові вимоги, позивач зазначає, що оскаржуваними рішеннями відповідачем відмовлено у реєстрації податкових накладних від 24.07.2019 № 19 та від 31.07.2019 № 21 в Єдиному реєстрі податкових накладних позивача, які складені, у зв'язку із надходженням на рахунок позивача коштів за виконання останнім умов договору поставки від 23.07.2020 № АХ-2307-1. Позивач, посилаючись на Податковий кодекс України, вважає оскаржувані рішення протиправними, оскільки сукупність наявних первинних та платіжних документів у повній мірі підтверджує реальність операції, її фактичне виконання, а наявність у платника податків ознак, що відповідають критеріям ризиків не є підставою для відмови у реєстрації податкових накладних.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (письмове провадження).
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідачем подано до суду відзив, в якому зазначено, що оскаржуваними рішеннями позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних від 24.07.2019 № 19 та від 31.07.2019 № 21 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні послуги), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки накладних.
У період з 19.08.2020 по 11.09.2020 включно, суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О. перебував у відпустці, з огляду на що розгляд справи здійснюється у перший робочий день після відпустки - 14.09.2020.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрохімрост" зареєстроване як юридична особа 04.09.2018.
З 01.10.2018 товариство зареєстровано платником податку на додану вартість.
23.07.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрохімрост" (Постачальник) та Фермерським господарством "Ольвія" (Покупець) укладено Договір поставки товару № АХ-2307-1 (далі - Договір), згідно з яким Постачальник зобов'язується передати у встановлені цим Договором строки мінеральні добрива (далі - товар) у власність Покупця для використання у підприємницькій діяльності, а Покупець прийняти Товар та оплатити його вартість за цінами та на умовах, визначених цим Договором.
Згідно з п. 2.1. Договору, кількість товару, що поставляється за цим Договором, визначається Сторонами в додатках (специфікації) до даного Договору.
Відповідно до специфікації поставки товару (Додаток №1 до Договору) поставляється NPK 9:25:25+2S в кількості 35 т на загальну суму 528 500,00 грн.
Позивач придбав вказаний товар у ТОВ "Агророзквіт" відповідно до Договору поставки товарів від 23.07.2019 № 2019-0244 на суму 507 498,60 грн.
Фермерське господарство "Ольвія" здійснило на виконання умов Договору оплату товару за платіжним дорученням від 24.07.2019 № 505 на суму 132125,00 грн, в т.ч. ПДВ 22 020,83 грн та за платіжним дорученням від 31.07.2019 № 505 на суму 396 375,00 грн, в т.ч. ПДВ 66062,50 грн.
Позивач, за фактом оплати товару Фермерським господарством "Ольвія", склав податкову накладну № 19 від 24.07.2019 та № 21 від 31.07.2019, які подав для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 40, 41).
Надалі позивач здійснив поставку товару Фермерському господарству "Ольвія".
16.08.2019 автоматизованою системою "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, позивачу надіслано квитанції о 15:10:24 та о 15:26:54 про зупинення реєстрації податкових накладних від 24.07.2019 № 19, від 31.07.2020 № 21 на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки податкові накладні відповідають вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 42, 64).
27.11.2019 директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохімрост" подано до Державної податкової служби України повідомлення №1 та № 2 щодо надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Відповідно до яких надано пояснення, що позивач з жовтня 2018 року здійснює діяльність з продажу різних товарів, у т.ч. мінеральні добрива. Товариство фактично виступає посередником між виробником (дистриб'ютором) і покупцем товару. Згідно з договором від 23.07.2019 №АХ-2307-1 позивач поставив на Фермерське господарство «Ольвія» Товар, а саме азотно-фосфорно-калійне добриво (комплексне 9:25:25+2S) - NPK 9:25:25+2S, на суму 528 500,00 грн, в т.ч. ПДВ 88 083,33 грн. Позивач зазначає, що поставка Товару підтверджується товаро-транспортними та видатковими накладними від 01.08.2019 № АХ-0000028, від 02.08.2020 № АХ-0000031. До вказаних пояснень від 27.11.2019 додано первинні бухгалтерські документи.
Як зазначено представником відповідача у відзиві, 03.12.2019 Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято рішення № 1343480/42434151 та № 1343478/42434151 про реєстрацію податкових накладних від 24.07.2019 № 19 та від 31.07.2019 № 21 Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням вимог п. 200.1.3 ст. 200 Податкового кодексу України.
Державною податковою службою України, як контролюючим органом вищого рівня, винесено рішення від 05.12.2019 № 1345377/42434151 та № 1345362/42434151, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних від 24.07.2019 № 19 та від 31.07.2019 № 21 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні послуги), в тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Не погоджуючись з рішеннями Державної податкової служби України про відмову у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Спірні відносини врегульовані Податковим кодексом України та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Згідно з п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 12 Порядку№ 1246 ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов'язкової інформації, що має бути зазначена в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.
Як вбачається з матеріалів справи, у квитанціях від 16.08.2019 зазначено, що податкові накладні № 19 та № 21 відповідають вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, однак не зазначено конкретні критерії, на підставі яких здійснено зупинення реєстрації податкових накладних.
Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 117, у редакції, що діяла на момент винекнення спірних правовідносин), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр).
Відповідно до п. 5 Порядку № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Згідно з п. 6 Порядку № 117, у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 7 Порядку № 117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Окремими положеннями Порядку № 117 не визначено конкретних критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, натомість на підставі пункту 10 цього Порядку зобов'язано Державну фіскальну службу України визначити такі критерії та погодити їх з Міністерством фінансів України.
На час виникнення спірних правовідносин, критерії ризиковості здійснення операцій визначені листом Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 за погодженням з Міністерством фінансів України від 22.03.2018. Критерії погоджено за умови, що вони будуть переглянуті протягом місяця.
Суд зазначає, що листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак, не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Крім того, акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які стосуються прав, свобод й законних інтересів громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.
Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт відповідних Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Згідно з п. 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до п.п. 15, 16 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з п.п. 18, 19 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Відповідно до п. 20 Порядку № 117 зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних у межах строку, встановленого законодавством, надіслано до контролюючого органу копії документів та пояснення від 27.11.2019 № 1 та №2.
Пунктом 21 Порядку № 117 визначено, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно з п. 27 Порядку № 117 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Рішення комісії центрального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено у судовому порядку.
Зі змісту п. 28 Порядку вбачається, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.06.2019 у справі № 826/12108/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 та постановою Верховного Суду від 10.03.2020, визнані протиправними та нечинними п. 10, п. 20, п. 21 Порядку № 117.
Таким чином, проаналізувавши фактичні та юридичні обставини у їх взаємозв"язку, враховуючи вимоги принципів правової визначеності та передбачуваності, суд висновує про безпідставність зупинення реєстрації податкових накладних від 24.07.2019 № 19, від 31.07.2019 № 21 та, як наслідок, протиправність рішеннь ДПС України від 05.12.2019 №1345377/42434151 та №1345362/42434151 про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зазначає, що позивач не є виробником азотно-фосфорно-калійного добрива, яке придбане у ТОВ «Агророзквіт» на підставі договору від 23.07.2019 № 2019-0244, та уподальшому продано Фермерському господарству «Ольвія».
Про реальність господарської операції з купівлі позивачем добрива у ТОВ «Агророзквіт» свідчить виписана та зареєстрована останнім в Реєстрі податкова накладна № 1311 від 24.07.2019 та № 1415 від 31.07.2019 (а. с. 41, 63), банківська виписка та видаткові накладні від 01.08.2019 № 14741 та від 02.08.2019 № 1543 (а.с. 53, 54).
Відповідач не надав належних та допустимих доказів, які б ставили під сумнів реальність здійснених позивачем господарських операцій та свідчили б про невідповідність цих операцій дійсному економічному змісту, або засвідчили б наявність інших обставин, що підтверджують недобросовісність позивача як платника податків, а також підстав для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо способу захисту порушеного права, суд виходить з такого.
У разі порушення строку реєстрації податкової накладної застосовуються штрафні санкції, передбачені статтею 120-1 Податкового кодексу України, а згідно з п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Також, у разі порушення продавцем/покупцем граничних строків реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування, покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний період заяву із скаргою на такого продавця/покупця.
Згідно з п. 20 Порядку № 1246 у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
За таких обставин, враховуючи вказані наслідки, а також вимоги п. 20 Порядку №1246, податкові накладні потрібно вважати прийнятими та зареєстрованими протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовна вимога щодо зобов'язання відповідача зареєструвати податкові накладні від 24.07.2019 №19 на загальну суму 132125,00 грн (у т.ч. ПДВ 22020,83 грн) та від 31.07.2019 №21 на загальну суму 396375,00 грн (у т.ч. ПДВ 66062,50 грн) є належним способом захисту порушених прав позивача.
Аналогічні правові висновки зроблені Верховним Судом у постанові від 25.06.2019 у справі № 1940/1950/18.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаг" та Вуліч проти Швеції" суд визначив, що "... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, у суд висновує, що позовні вимоги підлягають до повного задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрохімрост» (18000, м. Черкаси, вул. Дашковича, 20, оф. 301, ідентифікаційний код 42434151) до Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової служби України про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладнох/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.12.2019 №1345377/42434151 та №1345362/42434151
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, виписані Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрохімрост», від 24.07.2019 №19 на загальну суму 132125,00 грн (у т.ч. ПДВ 22020,83 грн) та від 31.07.2019 №21 на загальну суму 396375,00 грн (у т.ч. ПДВ 66062,50 грн).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохімрост" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 4 204 (чотири тисячі двісті чотири) гривні 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до апеляційного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький