14 вересня 2020 року справа № 580/2297/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про стягнення коштів,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі - відповідач), в якому просить:
- стягнути з відповідача заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 на користь позивачки в сумі 9 048 грн 80 коп.;
- стягнути з відповідача заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 на користь позивачки в сумі 2 718 грн 85 коп.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначає, що в період проходження служби в управлінні патрульної поліції в Черкаській області з 01.03.2016 по 30.06.2018 їй не виплачувалась доплата за службу в нічний час за 210 нічних змін на загальну суму 9048,80 грн., що на думку позивачки є порушенням Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України № 260. Посилання відповідача на те, що грошове забезпечення виплачувалось в межах граничних розмірів, вважає протиправним, оскільки доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського. Крім того, на думку позивача, відповідачем протиправно не виплачено їй заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 30.10.2017 у сумі 2718,85 грн.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 01.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач 21.07.2020 подав до суду відзив на позов, у якому вказав, що грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення. За період проходження служби позивачу виплачувалось грошове забезпечення в межах номенклатури посад та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплатвстановлених відповідним наказом керівника в межах вимог чинного законодавства. Зазначає, що позивачці нараховувалося грошове забезпечення за службу в нічний час починаючи з червня 2018, а у вересні 2018 здійснено нарахування та виплату за березень, квітень та серпень 2018. Крім того, вказує на те, що відсутні правові підстави для стягнення індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 30.10.2017, оскільки індексація грошового забезпечення поліцейських передбачена постановою Кабінету міністрів України від 18.10.2017 № 782, яка вступила в дію з 24.10.2017, тому виплати здійснюються з 01.11.2017.
У період з 19.08.2020 по 11.09.2020 включно, суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О. перебував у відпустці, з огляду на що розгляд справи здійснюється у перший робочий день після відпустки - 14.09.2020.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (дівоче прізвище - ОСОБА_1 ) у період з 01.03.2015 по дату звернення до суду проходить службу в управління патрульної поліції у місті Черкасах Департаменту патрульної поліції України.
Наказом Департаменту патрульної поліції України (далі - ДПП) від 01.03.2016 № 56 о/с позивачку призначено на посаду інспектора роти № 1 батальйону управління патрульної поліції у місті Черкаси ДПП.
Наказом ДПП від 10.01.2017 № 7 о/с позивачку призначено на посаду інспектора відділу моніторингу та аналітичного забезпечення управління патрульної поліції у місті Черкаси ДПП.
Відповідно до таблиці розрахунку відпрацьованих нічних змін, графіків чергувань, відпусток, лікарняних та вихідних днів, за період з 01.03.2016 по 30.06.2018, позивачка відпрацював в Управлінні патрульної поліції у місті Черкасах ДПП 190 нічних змін, а саме: за період з 01.03.2016 по 09.01.2017 - 71 зміну; за період з 10.01.2017 по 30.06.2018 - 119 змін.
Судом встановлено, що відповідачем проведено нарахування грошового забезпечення за службу в нічний час починаючи з червня 2018 (в червні 2018 за травень 2018, в липні 2018 за червень 2018, в серпні 2018 за липень 2018), а у вересні 2018 здійснено нарахування та виплату грошового забезпечення за службу в нічний час за березень, квітень та серпень 2018, що підтверджується копіями розрахункових листів.
Таким чином, кількість нічних змін, за які позивачці не проведено нарахування грошового забезпечення за службу в нічний час за період з 10.01.2017 по 30.06.2018 становить - 96 нічних змін (119 - 4 (кількість нічних змін за березень 2018) - 8 (кількість нічних змін за квітень 2018) - 3 (кількість нічних змін за травень2018) - 8 (кількість нічних змін за червень 2018)).
Згідно з копіями розрахункових листів доплата за службу в нічний час у період з 01.03.2016 по 30.06.2018 та індексація позивачці не виплачувались. Також з вказаних розрахункових листів вбачається, що посадовий оклад позивачки у період з 01.03.2016 по 09.01.2017 складав 2400,00 грн., а у період з 10.01.2017 по 30.06.2018 складав 2500,00 грн.
Вважаючи невиплату доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення протиправною, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно по ч. ч. 1, 2 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988, визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Згідно зі статтею 94 Закону України «Про Національну поліцію», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Пунктом 5 Розділу І вказаного Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 260.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Як встановлено судом із матеріалів справи, за період з 01.03.2016 по 30.06.2018, ОСОБА_1 відпрацювала в Управлінні патрульної поліції у місті Черкасах ДПП 190 нічних змін, з урахуванням відпусток, лікарняних та вихідних днів, що підтверджується наявною у матеріалах адміністративної справи таблицею розрахунку кількості відпрацьованих нічних змін та графіками чергувань.
З урахуванням п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, відповідач зобов'язаний виплатити позивачці доплату за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 09.01.2017 у сумі 2 982 грн 00 коп.
Розрахунок: 2400 (посадовий оклад позивача) / 160 (тривалість робочого часу на місяць при 40-годинному робочому тижні х 35% (доплата за службу в нічний час) = 5 грн 25 коп. (доплата за кожну годину нічної зміни). 5 грн 25 коп. (доплата на кожну годину нічної зміни) х 8 (тривалість нічної зміни) х 71 (кількість нічних змін) = 2 982 грн 00 коп.
З урахуванням п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, відповідач зобов'язаний виплатити позивачці доплату за службу в нічний час за період з 10.01.2017 по 30.06.2018 у сумі 4 200 грн 96 коп.
Розрахунок: 2500 (посадовий оклад позивача) / 160 (тривалість робочого часу на місяць при 40-годинному робочому тижні х 35% (доплата за службу в нічний час) = 5 грн 47 коп. (доплата за кожну годину нічної зміни). 5 грн 47 коп. (доплата на кожну годину нічної зміни) х 8 (тривалість нічної зміни) х 96 (кількість нічних змін) = 4 200 грн 96 коп.
Отже, заборгованість відповідача перед позивачкою у вигляді доплати за службу в нічний час за вищевказаний період становить у загальній сумі 7 182 грн 96 коп., тому в цій частині позов підлягає до часткового задоволення.
Посилання представника відповідача на те, що позивачу виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів такого грошового забезпечення, зокрема, здійснено виплату посадового окладу, доплату за спеціальне звання, за вислугу років, а решту грошового забезпечення до граничних його розмірів компенсувалось щомісячною премією - не приймається до уваги судом, оскільки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та положень Порядку № 260 - доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988.
Щодо вимоги позивачки стягнути з відповідача заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 30.10.2017 у сумі 2 718 грн 85 коп., суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення'визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/ct/is_c/isc_u/isc2016m_u.html) у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 року № 782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
З урахуванням вищевикладеного, суд відхиляє посилання відповідача, що індексація грошового забезпечення позивачки повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою КМУ № 782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Крім того, в силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Таким чином, загальна сума індексації, яка підлягає стягненню на користь позивачки складає 2718 грн 85 коп. (по 50,75 грн (червень-листопад 2016 року) + по 123,20 грн (грудень 2016 - лютий 2017 року) + по 188,80 грн (березень, квітень 2017 року) + 198,71 грн (травень 2017 року) + по 269,44 грн (червень-серпень 2017 року) + по 330,06 грн (вересень-жовтень 2017 року) (50,75 грн х 6 + 123,20 грн х 3 + 188,80 грн х 2 + 198,71 грн. + 269,44 грн х 3 + 330,06 грн х 2 = 2718,85 грн.), тому в цій частині позов підлягає до повного задоволення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивачки є частково обґрунтованими, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ідентифікаційний код 40108646) про стягнення коштів - задовольнити частково.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 у сумі 7 182 (сім тисяч сто вісімдесят дві) грн 734 коп.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 30.10.2017 у сумі 2 718 (дві тисячі сімсот вісімнадцять) грн 85 коп.
Судовий збір належить компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький