14 вересня 2020 року Справа № 580/4178/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 про визнання протиправним рішення Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, як суб'єкта владних повноважень, щодо неврахування ним правової оцінки, наданої у судовому рішенні в справі за його позовом до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови і зобов'язання вчинити дії,
26.12.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд з позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м.Черкаси, вул. Максима Залізняка, буд.10; код ЄДРПОУ 03195719) про:
визнання протиправною та скасування відмови відповідача у встановленні позивачу статусу особи, як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЄС;
зобов?язання відповідача повторно розглянути подання Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Канівської міської ради про надання позивачу статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати відповідне посвідчення.
Справа розглянута відповідно до ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 позов задоволено частково.
09.09.2020 до суду від позивача надійшла заява (вх.№23320/20) про визнання протиправним рішення відповідача, як суб'єкта владних повноважень, щодо неврахування ним правової оцінки, наданої у судовому рішенні (далі - Заява). Мотивована тим, що відповідач на виконання вказаного вище рішення суду розглянув повторно документи, надіслані Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради від 30.09.2019 №2996/05-20 та відмовив позивачу у встановлені статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На думку позивача, таке рішення відповідач прийняв без врахування правової оцінки, наданої судом при вирішенні вказаної справи. Тому звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, про:
визнання протиправним і скасування протоколу від 27.03.2020 №4 щодо відмови йому у встановленні статусу особи - ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС;
зобов'язання відповідача повторно розглянути подання Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Канівської міської ради про надання позивачу статусу ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС та видати посвідчення з урахуванням правової оцінки наданої судовим рішенням.
Ухвалою суду від 12.08.2020 провадження у справі 580/1620/20 закрито. Тому позивач звернувся зі вказаною Заявою в порядку виконання судового рішення у справі №580/4178/19 та просить поновити пропущений процесуальний строк, оскільки вважає, що право на її подання виникло з дати вказаної ухвали.
Ознайомившись із Заявою, з'ясовано підстави для її повернення з огляду таке.
Вимоги до змісту та форми заяв про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду встановлені в ст.383 КАС України.
Згідно з ч.3 ст.383 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи.
Отже, позивач мав надати суду докази надсилання Заяви іншим учасникам справи. Однак такого обов'язку не виконав.
Суд також врахував, що відповідно до ч.4 вказаної статті Кодексу заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
Можливості подовження вказаного строку чи його поновлення не передбачено. Невірно обраний спосіб судового захисту не є підставою для зміни законодавчо встановленого відліку строку для подання вказаного виду заяв. Тому в цій частині доводи позивача не є обгрунтованими.
Обгрунтування Заяви свідчать, що, звертаючись до суду з позовом у травні 2020року у справі №580/1620/20, позивач знав про порушення своїх прав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобіганню поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Позивач не надав жодного доказу в обгрунтування, що мав перешкоди, зумовлені саме запровадженням карантину, для своєчасного звернення до суду. Отже, його доводи не підтверджені, а клопотання про поновлення строків є необгрунтованим.
Згідно з ч.5 ст.383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
У разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам вона ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. Така ухвала суду може бути оскаржена.
Оскільки Заява не відповідає вимогам ст.383 КАС України, суд дійшов висновку її повернути.
Керуючись ст.ст.2-20, 122-123, 237, 241-246, 255, 295, 383 КАС України, суд
1. Заяву (вх.№23320/20) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання протиправним рішення Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, як суб'єкта владних повноважень щодо неврахування ним правової оцінки наданої у судовому рішенні повернути.
2. Копію ухвали, Заяву (вх.№23320/20) і додані до неї документи направити позивачу.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена протягом 15 днів до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд
Суддя А.М. Бабич
Ухвала постановлена, складена в повному обсязі та підписана 14.09.2020.