вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
14 вересня 2020 р. Справа №480/4509/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування повідомлення,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (далі по тексту - відповідач, Департамент), і просить суд визнати протиправним та скасувати повідомлення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради №57 від 22.07.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до відповідача із заявою щодо призначення житлової субсидії, однак отримала повідомлення №57, яким ОСОБА_1 відмовлено у поданні документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії, у зв'язку з тим, що нарахований середньомісячний сукупний дохід позивача менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або нею або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії за період за який враховуються доходи для призначення субсидії, у зв'язку з відсутністю підстав визначених Положенням про призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабміну № 848 від 21.10.1995 зі змінами. Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 23.07.2020 прийнято вказану позовну заяву до провадження та ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 27.07.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника ОСОБА_2 про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.
11.08.2020 відповідачем подано до суду клопотання про закриття провадження у даній справі, у зв'язку з тим, що на засіданні Комісії 30.07.2020 Департамент зобов'язано внести подання про розгляд раніше поданої заяви позивача для її вирішення по суті. На виконання зазначеного вище протоколу Комісії, Департаментом було внесено подання від 04.08.2020 №12.07-35/140/07 для розгляду відповідної заяви позивача на розгляд Комісії, що, на думку відповідача, є підставою вважати, що в силу своїх повноважень Департамент виконав усі залежні від нього дії.
04.09.2020 на електронну адресу суду представником позивача подано відповідь на відзив, у якій заперечує проти закриття провадження у справі, оскільки з моменту звернення позивача з даним позовом, відповідач мав достатньо часу для того щоб реалізувати свої наміри щодо розгляду звернення позивача про призначення субсидії.
Ухвалою суду від 14.09.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про закриття провадження у даній справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані учасниками справи докази у їх сукупності та встановивши всі фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що 20.06.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії.
Рішенням Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 22.07.2019 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні житлової субсидії з червня 2019 року (а.с.28).
22.07.2019 відповідач направив позивачеві повідомлення № 57 яким повідомив про те, що їй відмовлено в поданні документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії, створеної виконавчим комітетом Сумської міської ради (рішення від 12.06.2018 №302 «Про комісію по розгляду питань пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика») у зв'язку з тим, що нарахований середньомісячний сукупний дохід позивача менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або нею або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії за період за який враховуються доходи для призначення субсидії, у зв'язку з відсутністю підстав визначених Положенням про призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабміну № 848 від 21.10.1995 зі змінами (а.с.4).
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням звернулася до суду із даним позовом для захисту своїх порушених прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, унормовані, насамперед, приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 вищевказаного Закону до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329 (далі - Положення).
За умовами п.1 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дане Положення визначає, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно із п.4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до п. 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Абзацами 1, 4 пункту 22 Положення передбачено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
За правилами абзаців 1-2 пункту 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до пункту 30 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24 - 28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія (крім соціальної стипендії студентів (курсантів) з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа у разі продовження навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів, а також студентів (курсантів) закладів вищої освіти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків); соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані із-за кордону; інші доходи. (п.31 Положення).
За змістом пункту 35 Положення, для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:
за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Судом встановлено, що 20.06.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії з червня 2019 року.
Таким чином, з урахуванням пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії сім'ї позивача враховується середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 31 цього Положення, за період з червня по грудень 2018 року.
За правилами пункту 43 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності).
Підпунктом 3 пункту 14 Положення встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:
навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;
отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Отже, зі змісту вищенаведених норм слідує, що житлова субсидія не призначається якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи та ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, однак, за наявності виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення №848, житлову субсидію може бути призначено за умови якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду були зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.
Відповідно до п.56 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
Як свідчать матеріали даної справи, ОСОБА_1 перебуває з 29.10.2018 на обліку в Сумському міському центрі зайнятості та згідно довідки №976/102 від 27.11.2019 виплату допомоги по безробіттю не отримувала за період з 29.10.2018 по 31.10.2019 (а.с.6).
Проте, відмовляючи позивачу у призначенні житлової субсидії з червня 2019 року та зазначаючи підставу відсутність доходів у ОСОБА_1 , відповідач, будучи обізнаним про перебування ОСОБА_1 у службі зайнятості як безробітної, не вчинив дій з отримання інформації щодо навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості ОСОБА_1 протягом періоду, коли остання була зареєстрована у службі зайнятості як безробітна, а саме з 29.10.2018 по 31.10.2019, тобто, перевірки виключної обставини, за якої може бути призначена житлова субсидія.
Доказів протилежного відповідачем не надано, а судом в ході розгляду справи не встановлено.
У той же час, судом встановлено, що на засіданні Комісії 30.07.2020 Департамент зобов'язано внести подання про розгляд раніше поданої заяви позивача для її вирішення по суті (а.с.27).
На виконання зазначеного вище протоколу Комісії, Департаментом було внесено подання від 04.08.2020 №12.07-35/140/07 для розгляду відповідної заяви позивача на розгляд Комісії (а.с.26).
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За встановлених у справі обставинах, суд дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення №56 про відмову у поданні документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії, у зв'язку з його протиправністю, оскільки повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання вказаного рішення протиправним та його скасування.
У зв'язку із вищевикладеним, вимога про визнання протиправним та скасування повідомлення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради №57 від 22.07.2019 не підлягає до задоволення, оскільки вказане повідомлення має лише інформаційний характер про прийняте департаментом рішення, а належним і достатнім способом захисту порушеного права позивача є саме скасування рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про відмову в поданні документів ОСОБА_1 щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії, прийняте за результатом розгляду його заяви від 20.06.2019 про призначення житлової субсидії.
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване позивачем рішення комісії з розгляду питань щодо призначення житлової субсидії від 22.07.2019, підлягає скасуванню.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки ухвалою суду від 23.07.2020 ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування повідомлення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 22.07.2019 про відмову в поданні документів ОСОБА_1 щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька