11 вересня 2020 р. Справа № 480/4157/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в особі начальника Зленко Т.В., у якій просить суд:
- визнати бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 25.05.2020 в сумі 65625,43 грн.;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 25.05.2020 в сумі 65625,43 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01.01.1996р. був звільнений з органів внутрішніх справ на пенсію за ст. 64 п. «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС.
Під час перерахунку пенсії станом на 01.01.2016р. не були до складовою грошового забезпечення включені надбавки, що виплачувались до перерахунку пенсії.
21.02.2018р. рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми по справі №592/10745/17 задоволено позовні вимоги, яким, зокрема, зобов'язано Голову Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку за формою передбаченої додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» станом на 01.01.2016р. за посадою заступник начальника експертно-криміналістичного відділу Сумського МУ УМВС в Сумській області, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням - полковник міліції; надбавку за стаж служби - 40%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 52%; премія - 66,50%.
Після набрання судового рішення законної сили 27.04.2018р. позивач звернувся з заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії відповідно до судового рішення.
На виконання судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016р. відповідно до судового рішення.
Після перерахунку і здійснення всіх доплат заборгованість Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області становила 154 387,92 грн.
25.05.2020р. дана сума заборгованості була перерахована на пенсійний рахунок позивача.
29.05.2020 з метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 25.05.2020, але відповідач своїм листом від 30.06.2020 відмовив позивачу у виплаті.
Позивач вважає, що внаслідок порушень норм чинного законодавства з боку головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області має право на стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, що передбачено ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV, в розмірі 68625,43 грн. (розрахунок наведено позивачем у позовній заяві).
Ухвалою суду від 21.07.2020 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 11.09.2020.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому у відповідності до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання Сумським обласним військовим комісаріатом відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.
Дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 8).
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми по справі №592/10745/17 (а.с. 5-6) задоволено позовні вимоги, яким, зокрема, зобов'язано Голову Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку за формою передбаченої додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» станом на 01.01.2016р. за посадою заступник начальника експертно-криміналістичного відділу Сумського МУ УМВС в Сумській області, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням - полковник міліції; надбавку за стаж служби - 40%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 52%; премія - 66,50%.
На виконання вищезазначеного судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016р. та виплачена позивачу на рахунок, відкритий в АТ "Державний ощадний банк України", 25.05.2020 в розмірі 154 387,92 грн. (а.с. 9, зворотній бік).
29.05.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 25.05.2020 в сумі 68625,43 грн. (а.с. 11).
Листом від 30.06.2020 року № 2355-2508/К-02/8-1800/20 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що перерахунок та виплата перерахованих коштів здійснювалися, враховуючи норми чинного законодавства без порушення строків з дотриманням механізму погашення заборгованості, визначеного Постановою №649, а тому підстави для виплати такої компенсації відсутні (а.с. 12).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ст.55 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з н а р а х у в а н н я м к о м п е н с а ц і ї втрати частини доходів.
Частиною другою статті 46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано виплату пенсій за минулий час і в тій частині, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Згідно ст.1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Зі змісту вказаних нормативних приписів випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
За правилами ст.ст.2,3 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі-компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Наведені вище норми встановлюють строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, - один і більше календарних місяців; вказують на визначення поняття "доходи" для цілей цього Закону; а також порядок обчислення суми компенсації.
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2001 року № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).
Пункти 1, 2 Порядку №159 відтворюють положення Закону та конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.
Згідно з п. 2 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Приписами п. 4 Порядку №159 визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Також, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Наведену правову позицію сформулював Верховний Суд України у постановах від 19.12.2011 у справі №6-58цс11, від 11.07.2017 у справі №21-2003а16), яка у подальшому знайшла своє відображення, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 521/940/17, від 24.01.2019 у справі №159/1615/17, від 15.04.2019 у справі №727/7818/16-а та від 14.05.2019 у справі №487/6312/16-а.
У даній справі встановлено, що нарахування та виплата позивачу пенсії відбулись на виконання судового рішення. Несвоєчасне нарахування сум відбулось з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Отже, враховуючи той факт, що позивачу не було вчасно виплачено пенсію з 01.01.2016 по 25.05.2020 (день фактичного розрахунку), суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача провести розрахунок та виплату компенсації.
При цьому, суд вважає за доцільне зазначити, що вказані кошти нараховані в результаті перерахунку пенсії та відновлення прав позивача, порушених при виплаті пенсії у меншому розмірі, вказана сума є доходом в розумінні ст. 2 Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відтак, відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати донарахованої пенсії, викладену у листі від 30.06.2020 року № 2355-2508/К-02/8-1800/20 слід визнати протиправною.
Крім цього, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача щодо зобов'язання відпровідача здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі рішення Ковпаківського районного суду м. Суми по справі №592/10745/17 від 21.02.2018р.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням відповідачем строків виплати пенсії в сумі 68625,43 грн., суд зазначає наступне.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Питання щодо визначення суми виплат не належить до компетенції суду, а тому останній лише констатує право позивача на отримання суми встановленої пенсії за минулий час.
Суд не наділений повноваженнями перебирати на себе функцію здійснення розрахунку та нарахування коштів замість органу, на який покладено такі повноваження.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 06.02.2018 у справі №681/423/15-а.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням відповідачем строків виплати пенсії в сумі 68625,43 грн. задоволенню не підлягають
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням відповідачем строків виплати донарахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 25.05.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести розрахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням відповідачем строків виплати донарахованої ОСОБА_1 пенсії в розмірі 154387,92 грн. за період з 01.01.2016 року по 25.05.2020 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець