Справа № 420/5217/20
03 вересня 2020 року м. Одеса
У залі судових засідань № 18
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - Книга Ю.Ф.
представника відповідача - Палтека В.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮФК ГРУП» до Головного управління ДПС в Одеській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮФК ГРУП» з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області про скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №45204 від 16.04.2020 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зобов'язання Головного управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮФК ГРУП» з переліку платнику податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов обґрунтований позивачем тим, що оскаржуване рішення не містить жодної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку за ознакою, з рішення не вбачається яка саме податкова інформація визначає ризиковість здійснення господарських операцій позивачем, тощо.
Представник відповідача в судове засідання з'явився. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки за результатом проведеного моніторингу реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлені операції з придбання позивачем групи товарів у значних обсягах (шпалери, бензин, дизпаливо) без подальшої реалізації, при цьому послуги по ремонту, в яких можливе використання шпалер та транспортні послуги не реалізовувались, відсутня інформація стосовно наявності будівельної техніки для виконання будівельно-монтажних послуг. Крім того, відповідач зазначає, що на підприємстві недостатня кількість працюючих (6 осіб) для надання послуг з будівництва у значних обсягах та позивач має ознаки ймовірного «постачальника сумнівного податкового кредиту».
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ТОВ «ЮФК ГРУП» є юридичною особою, основним з видів діяльності якого є інші спеціалізовані будівельні роботи.
З матеріалів справи вбачається, що між позивачем та ТОВ «МІАТРАНС» 09 лютого 2018 року укладений договір купівлі-продажу паливно-мастильних матеріалів та запчастин №07, за яким ТОВ «ЮФК ГРУП» відвантажило ТОВ «МІАТРАНС» товар: моторне мастило, фільтри, колодки, що підтверджується видатковою накладною, довіреністю на отримання товару, рахунком на оплату товару, тощо.
При цьому, товару, який поставлений позивачем на адресу ТОВ «МІАТРАНС» придбаний у ПП «ТЕДЕКС МАСТИЛА УКРАЇНА» та ТОВ «ФАРА-І», що підтверджується наданими до суду позивачем видатковими накладними, рахунками, податковими накладними, тощо.
Враховуючи продаж товару контрагенту, ТОВ «ЮФК ГРУП» 04.05.2020 року направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 16.04.2020 року №2 (аркуш справи 55-56), реєстрація якої зупинена з підстав: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 16.04.2020 року №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» =.3536%, «Р»=0.
Крім того, позивач отримав рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 16.04.2020 року №45204 про відповідність ТОВ «ЮФК ГРУП» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (аркуш справи 60), оскільки наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування.
Позивач не погодився із зазначеним рішенням та звернувся до суду з цим позовом.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. п. 12, 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року, після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та перевірка, за результатами якої формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Відповідно до п. 6, 7 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операці первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Додатком 4 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 встановлено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в якому зазначено, що Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку та таке рішення має містити податкову інформацію, яка є підставою для включення платника податків до переліку ризикових.
Додатком 1 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 встановлено, зокрема п. 8 «Критеріїв ризиковості платника податку»: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Суд звертає увагу, що в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку зазначено тільки п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків та його зміст, однак в рішенні відсутнє посилання на податкову інформацію, яка стала підставою для включення позивача до переліку ризикових платників податків.
Таким чином, таке рішення є не обґрунтованим та з нього не вбачається підстави його прийняття.
Крім того, суд звертає увагу на те, що зміст п. 8 «Критеріїв ризиковості платника податку» стосується конкретної господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній, яка на підставі податкової інформації є ризиковою та з цих підстав платник податків включається до переліку ризикових, однак з оскаржуваного рішення не вбачається яка ризикова операція та по якій податкові накладній досліджувалася податкова інформація по платнику податків.
Відповідач зазначає, що здійснив аналіз Єдиного реєстру податкових накладних за період з 2019-2020 роки та встановив, що у позивача недостатня кількість працюючих (6 осіб) для надання послуг по будівництву у значних обсягах; відсутні операції з реалізації шпалер, послуги по ремонту, в яких можливе використання шпалер не реалізовувались; відсутні операції з реалізації бензину та дизельного палива, транспортні послуги не реалізовувались, відсутня інформація стосовно наявності будівельної техніки для виконання будівель-монтажних послуг, однак такі дані оформлені у вигляді таблиці та не містять жодного підпису та даних про особу, яка такий аналіз проводила, не містить дати складання, тощо, а тому така інформація є неналежним доказом на підтвердження відповідності позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків.
Жодного іншого доказу, зокрема, службових записок, належним чином оформлених даних із зазначенням відповідальної особи, яка такий аналіз провела, первинних документів, тощо, до суду відповідачем не надано.
Так само, відповідачем не надано доказів, які б давали можливість суду з'ясувати, подання на реєстрацію якої податкової накладної стало підставою для розгляду питання включення позивача до переліку ризикових платників податків, оскільки наявна податкова накладна від 16.04.2020 року подана на реєстрацію 05.04.2020 року, тобто, вже після прийняття оскаржуваного рішення.
Щодо самих обставин придбання шпалер та палива позивачем, представник позивача зазначив, що придбання шпалер здійснено за прийнятною ціною для подальшого використання в господарській діяльності та вони знаходяться у позивача, а паливо придбано у вигляді талонів для власних потреб, оскільки на підприємстві наявні транспортні засоби.
Такі обставини відповідачем не спростовані та не доведено наявність будь-яких ризиків за цими господарськими операціями, а відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи не доведення податковим органом правомірності включення позивача до переліку ризикових платників податків, оскаржуване рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 16.04.2020 року №45204, є необґрунтованим та протиправним, а тому підлягає скасуванню судом.
Оскільки рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податків є протиправним та підлягає скасуванню, у суду є всі підстави для зобов'язання відповідача виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮФК ГРУП» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮФК ГРУП» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮФК ГРУП» (65038, м. Одеса, вул. Тімірязєва, буд. 46 А, код ЄДРПОУ 40378832) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №45204 від 16.04.2020 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зобов'язання Головного управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮФК ГРУП» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - задовольнити.
Скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №45204 від 16.04.2020 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮФК ГРУП» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮФК ГРУП» (65038, м. Одеса, вул. Тімірязєва, буд. 46 А, код ЄДРПОУ 40378832) сплачений судовий збір у розмірі 2102 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 14.09.2020 року.
Суддя Л.І. Свида
.