Постанова від 19.01.2011 по справі 2а-246/11

Придніпровський районний суд м.Черкаси

м. Черкаси, вул. Гоголя, 316, 18001, (0472) 37-30-76

справа № 2а-436/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19січня 2011 року Придніпровський районний суд м . Черкаси в складі:

-головуючого - КЛОЧКО О.В.

-при секретарі - ТУЗ Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м . Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про визнання відмови у нарахуванні та виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни « протиправною та зобов'язання про нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни « -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про визнання відмови у нарахуванні та виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни « протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком за період з 1 січня 2007 року по 31 Л2.2010 року включно та нараховувати в подальшому.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 вказує на те , що вона належить до соціальної категорії «Дитина війни « та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни «зі січня 2007 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком .

Відповідач всупереч рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 року за № 6-рп 2007, яким були визнані неконституційними окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік « та рішення Конституційного Суду України № Ю- рп 2008 від 22 .05.2008 року, яким були визнані неконституційними окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України 2008 рік « , в тому числі й щодо зупинення ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « , не здійснив нарахування та виплату відповідного підвищення до пенсії.

Такі дії відповідача мають бути визнанні протиправними,а вказане Управління має бути зобов'язано нарахувати та виплатити недоплачену щомісячнудержавну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 1.01.2007 року по 31.12.2010 року з к. точно та в подальшому .

З судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси . судове засідання не з'явився, надавши клопотання від 13.12.2010 року про можливість -розгляду справи у їхню відсутність, проти позову заперечують та при вирішенні спору просили застосувати ст.ст. 99,100 КАС України .

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав .

Позивач ОСОБА_1 , 1936 року народження, має статус «Дитини війни « відповідно до . пенсійного посвідчення і у відповідності до статусу та ст. 6 Закону України «Про соціальний ст дітей війни « має право на отримання державної соціальної допомоги, а саме,

Підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком . р ліно письмової відповіді Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському іоні м . Черкаси на заяву позивачки, вбачається , що ОСОБА_1 та іншим особам даної соціальної категорії «Діти війни « відповідач не здійснює зазначених виплат, посилаючись на дсутність у нього коштів та на невизначеність розрахункової величини \ мінімальної пенсії а віком \ для розрахунку підвищень до пенсії категорії громадян, які мають статус дітей .йни .

^Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « від 19.01.2006 оку, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна щомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за :ом.

Згідно ст. 7 Закону України «про соціальним УіІЛЛУі ДІЇ VII иххліі/і ________________ - _ . 4 ^

фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Стосовно позовних вимог щодо здійснення ОСОБА_1 доплати до пенсії за 2007 - 2010 роки, суд вважає їх частково підлягаючими задоволенню з наступних підстав .

Відповідно до п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік « дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « з урахуванням ст. 111 цього Закону було зупинено.

Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 року за № 6рп2007 року, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України \ конституційності \ положень статей 29, 36 ч.2 ст. 56, ч.2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46, ст. 71, ст. 98,101,103,111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік « справа про соціальні гарантії громадян \, визнано таким , що не відповідає Конституції України \ є неконституційним \ положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік «, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « з урахуванням ст. 111 цього Закону .

Також, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10рп2008 року у справі щодо відповідності Конституції України \ конституційності \ положень статей Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік « справа про соціальні гарантії громадян \, визнано таким, що не відповідає Конституції України \ є неконституційним \ положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» , яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними .

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим .

Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків , передбачених Конституцією України.

В даному ж випадку конституційні права ОСОБА_1 обмежені.

Згідно ст. З Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.

Стаття 8 Конституції України встановлює що норми Конституції України є нормами прямої дії .

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод .

Згідно з ч.2 ст. З Закону України «Про соціальний захист дітей війни « державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно - правовими актами.

Позивач ОСОБА_1 відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей міни» має право на отримання доплати до пенсії у розмірі 30 %мінімальної пенсії за віком . чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « , іншого нормативно - правового акта, який би визначав цей розмір ' з встановлював інший розмір , немає .

Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення «Про Пенсійний фонд України « і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного Положення через створені в встановленому порядку його територіальні управління .

-ВІДПОВІДНО ДО закону України «при 3ai?UlbHUUUUB ЮР-ивс дсржавпь пспиапс ъ 1 ралусашіл \\

рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів .

Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « обґрунтовано покладено на Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м .

Черкаси, за місцем проживання позивача ОСОБА_1 .

Задовольняючи частково позов ОСОБА_1 , суд виходить з того , що вимоги про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси доплати до пенсії за період з 1.01.2007 року до задоволення не підлягають, оскільки відсутні будь - які докази щодо пропуску терміну звернення до суду саме з поважних причин.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод або інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів \ 4.2 ст.99 КАС України \.

Також, враховуючи обставини справи та надані в розпорядження суду письмові докази, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення частково, а саме, в частині задоволення вимог про нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 травня 2010 року та по 19 січня 2011 року \ позовну заяву позивач подала до суду 22 листопада 2010 року \, тобто , лише в межах строку звернення до суду ,у зв'язку з пропуском ОСОБА_2 терміну звернення до суду без надання доказів про пропуск цього терміну саме з поважних причин.

Згідно до ст. 99 КАС України строк звернення до адміністративного суду обчислюється в шість місяців , а тому, позов підлягає до задоволення саме з 22 травня 2010 року по 19 січня 2011 року включно, за виключенням 10% мінімальної пенсії за віком , виплачені позивачу в 2010-2011 роках.

Що стосується вимог позивача в частині нарахування та виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги в подальшому \ без конкретизації періоду часу \, то в цій частині вимог суд має відмовити, оскільки суд не може вирішувати спір про права та обов'язки сторін у майбутньому , виходячи за межі позовних вимог та має приймати рішення у межах встановлених повноважень суду, визначених статтею 162 КАС України .

Таким чином, в решті вимог позивача має бути відмовлено.

Державне мито по розгляду даної категорії справ слід віднести на рахунок Держави .

На підставі ст.ст. 3,8, ч,2 ст. 19, ч.1 ст. 21 ,ст. 152 Конституції України , ст.ст. 17,19, 49,69 , 99, 100 КАС України , керуючись ст. ст. 158 -163 КАС України , рішеннями Конституційного Суду України від 9.07.2007 року та від 22.05.2008 року, суд ~

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково .

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про відмову ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті недоплаченої

помісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 травня 2010 року по 19 січня 2011 року включно за виключенням 10% мінімальної пенсії за віком , виплачених в 2010 - 2011 роках згідно Закону України «Просоціальний захист дітей війни» решті позовних вимог відмовити . /

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення. У разі застосування норм частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий