Ухвала від 11.09.2020 по справі 600/1422/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 вересня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1422/20-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації, про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації (далі - позивач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації щодо відмови в перерахунку одноразової виплати до 05 травня за період з 2016 рік по 2020 рік включно;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації здійснити перерахунок одноразової виплати до 05 травня з врахуванням норм Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" в редакції Закону від 25.12.1998 року.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов до висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.

Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:

- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши позовну заяву на предмет дотримання вимог встановлених ст. 160, 161, 172 КАС України, суд зазначає наступне.

Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.

Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, який має відповідати вимогам встановленим ст. 160, 161 КАС України.

Пунктом 5 та 9 частини 5 статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують зазначені обставини.

У справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Згідно з частиною 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Як вбачається з позовної заяви, позивач обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що 03.08.2020 року звернувся із заявою до посадових осіб відповідача, в якій просив здійснити перерахунок одноразової грошової виплати до 05 травня за період 2016 року по 2020 рік включно, проте, останнім зазначену заяву не долучено до матеріалів справи. Одночасно суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи наявна заява позивача датована 10.09.2020 року.

Також позивач обґрунтовуючи позовні вимоги посилався на лист відповідача від 01.09.2020 року № 1097, згідно якого повідомлено останнього про те, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 встановлено розмір виплати допомоги до 05 травня 2020 року, який фактично становить 3160,00 грн для інвалідів війни ІІІ групи.

Разом з тим суд зазначає, що в матеріалах справи відсутній лист такого змісту. А відповідно до листа № 03-03-25-1097 від 01.09.2020 року, який наявний в матеріалах справи встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення надіслано позивачеві надано роз'яснення Департаменту соціального захисту населення, щодо норм чинного законодавства з перерахунку щорічної виплати до 5 травня у 2020 році, як особі з інвалідністю внаслідок війни - ІІІ групи та у минулих роках, як учаснику бойових дій.

Щодо строків звернення до суду, суд зазначає наступне.

Суд звертає увагу, що статтею 122 КАС України встановлено, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Під строком звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом слід розуміти проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. З урахуванням особливостей конкретних правовідносин початок перебігу строку звернення до адміністративного суду може бути пов'язаний із різними юридичними фактами та їх оцінкою правомочною особою.

Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. (частина 1 статті 120 КАС України)

Відповідно до частини 1 та 2 статті 121 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

З аналізу вказаних норм вбачається, що перебіг строку звернення до адміністративного суду розпочинається саме з моменту, коли позивач дізнався про порушення його прав.

Звертаючись до суду позивач просив визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові в перерахунку одноразової виплати до 05 травня за період з 2016 року по 2020 рік. При цьому, останнім не наведено аргументів з приводу причини пропуску звернення до суду для захисту свого порушеного права за період з 2016 рік по 2019 рік, щодо відмови у здійснені перерахунку одноразової виплати до 05 травня, а так само і зобов'язання вчинити перерахунок за вказаний період.

Водночас, позивачем всупереч вказаним вище нормам, не надано до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, а також доказів поважності причин його пропуску.

Отже, наведені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленими статтями 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 2 статті 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що недоліки вказаної позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду:

- заяви про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними (за наявності поважних причин);

- адміністративного позову в новій редакції з урахуванням наведених вище висновків суду;

- заяви позивача від 03.08.2020 року;

- листа від 01.09.2020 року № 1097 з відповідним змістом на який посилається в обґрунтуваннях позивач (за наявності).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних вище недоліків.

На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

2. Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали, які вказані в мотивувальній частині цієї ухвали.

3. Копію ухвали невідкладно направити позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Боднарюк