про залишення позовної заяви без руху
11 вересня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1417/20-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Григораш В.О., розглянувши матеріали адміністративного позову Берегометського селищного голови Боднарюка Сергія Михайловича до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,-
встановИв:
09.09.2020 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Берегометського селищного голови Боднарюка Сергія Михайловича (позивач) до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Чернівецькій області щодо самовільного підвищення ставки податку з 0,1% до 1%;
зобов'язати Головне управління ДПС у Чернівецькій області скасувати підвищення ставки податку з 0,1% до 1% з 01.01.2019 року.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Всупереч вказаній нормі, позивачем не зазначено в позовній заяві наступну інформацію:
щодо позивача - реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
щодо відповідача - ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
щодо третьої особи - адреса місцезнаходження, поштовий індекс.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В прохальній частині позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області визнати дії Головного управління ДПС у Чернівецькій області щодо самовільного підвищення ставки податку з 0,1% до 1% протиправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області скасувати таке підвищення з 01.01.2019 року, при цьому позивачем в позовній заяві не конкретизовано, яким саме рішенням суб'єкта владних повноважень проведено таке підвищення, не вказано його реквізити та не додав його до позовної заяви.
Крім того, відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
В позовній заяві позивач зазначає, що рішення відповідача про зміну перерахунку зі сплати податку на 2019 рік про сплату податку в розмірі 1% є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, проте в прохальній частині позовної заяви позивач не вказує вимогу про скасування такого рішення.
Суд звертає увагу позивача на те, що у відповідності до п.15 ч.4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на яку посилається, як на правову підставу для звернення до суду з даним позовом, сільський, селищний, міський голова звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.
З наведеного слідує, що сільський, селищний, міський голова має право на звернення до суду виключно щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів, а не дій інших суб'єктів владних повноважень чи актів індивідуальної дії.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для працездатних осіб у розмірі - 2102,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень ставка судового збору встановлюються у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем подано до суду адміністративний позов, який містить дві вимоги немайнового характеру за які необхідно сплатити судовий збір у сумі 4204,00 грн (2102,00 грн х 2).
Проте, позивачем не надано суду документ про сплату судового збору на суму 4204,00 грн або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Вказані недоліки позовної заяви унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження у справі, оскільки позивачем не дотримано вимог статей 160, 161 КАС України. З огляду на викладене, є достатні підстави для залишення позовної заяви без руху та надання строку для усунення її недоліків, у встановлений судом строк.
У зв'язку з цим, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно:
- зазначити в позовній заяві наступну інформацію:
щодо позивача - реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
щодо відповідача - ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
щодо третьої особи - адреса місцезнаходження, поштовий індекс;
- у випадку незгоди із рішенням відповідача про зміну перерахунку зі сплати податку на 2019 рік про сплату податку в розмірі 1% вказати в прохальній частині позовної заяви вимогу про скасування такого рішення та конкретизувати, яким саме рішенням суб'єкта владних повноважень проведено таке підвищення;
- надати суду документ про сплату судового збору на суму 4204,00 грн або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При цьому суд зазначає, що у відповідності до ч.1 ст. 160 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Враховуючи наведене, надані на усунення недоліків позовної заяви документи чи інше, мають бути надані відповідно до кількості учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити п'ятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дня отримання копії ухвали.
3. Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Григораш