Справа № 560/5188/20
11 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Польовий О.Л., розглянувши позовну заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови,
Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови від 24.06.2020 №54056401 про закінчення виконавчого провадження.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позивач подав до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду. В обгрунтування клопотання зазначив, що спірну постанову отримав 30.06.2020. В подальшому у визначений Кодексом адміністративного судочинства України строк звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом про її скасування. Ухвалою від 01.09.2020 у справі №560/3672/20 Хмельницький окружний адміністративний суд повернув позовну заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови у зв'язку з частковим усуненням недоліків позовної заяви, залишеної без руху. Вважає, що після отримання ухвали від 01.09.2020 не пропустив десятиденний строк звернення до суду.
Вирішуючи вказане клопотання, суд враховує таке.
Строки звернення до суду визначені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовну заяву про оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть шкодити самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (рішення у справі Перетяка та Шереметьев проти України від 21.12.2010)
Право на доступ до суду реалізується на підставах і в порядку, встановлених законом. Процесуальний кодекс установлює обмеження щодо відповідних судових процедур. Зазначені обмеження спрямовані на дотримання оптимального балансу між правом людини на судовий захист і принципами юридичної визначеності, ефективності й оперативності судового процесу.
Таким чином, поновлення встановленого процесуальним законом строку для звернення до адміністративного суду здійснюється у розумних межах та лише у виняткових, особливих випадках, виключно за наявності обставин об'єктивного і непереборного характеру (підтверджених доказами), які істотно ускладнили або унеможливили своєчасну реалізацію права звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод або законних інтересів.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права сформований Верховним Судом у постанові від 04.10.2019 у справі №820/4188/18.
Разом з тим, ухвалою від 01.09.2020 у справі №560/3672/20 Хмельницький окружний адміністративний суд повернув позивачу позовну заяву про скасування постанови від 24.06.2020 №54056401 у зв'язку з тим, останній у визначений законом строк усунув не усі недоліки позовної заяви, про які суд зазначив в ухвалі від 13.07.2020.
Тобто, причиною повернення позовної заяви слугувала та обставина, що позивач не виконав вимоги до позовної заяви, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Суд вважає, що власна бездіяльність, що полягає у невиконанні вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Таким чином, зазначені позивачем причини пропуску строку звернення до суду є неповажними. У зв'язку з цим у задоволенні клопотання про поновлення пропущеного строку слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Водночас, документи, що додають до адміністративного позову, визначені статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено з 01.01.2020 прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн.
Пунктом 3 частини 2 статті 4 закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Предметом цього позову є вимога немайнового характеру (скасування постанови про закінчення виконавчого провадження).
Всупереч вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, позивач не надав документ про сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, адміністративний позов слід залишити без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом надання документального обґрунтованого пояснення щодо причин пропуску строку звернення до суду та подання доказів сплати судового збору за вимогу немайнового характеру в розмірі 2102,00 грн, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись частиною 1 статті 123, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про поновлення строку звернення до суду відмовити.
Позовну заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяО.Л. Польовий