Рішення від 19.08.2020 по справі 727/1581/20

Справа № 727/1581/20

Провадження № 2/727/702/20

РІШЕННЯ

(заочно)

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2020 року Шевченківський районний суд м. Чернівці у складі:

Головуючого судді Слободян Г.М.

за участю секретаря судових засідань Ільчук М.В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в залі судових засідань приміщення Шевченківського районного суду м. Чернівці цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасний факторинг» (місце знаходження: м.Київ вул.Предславинська, 28) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення боргу з врахуванням щомісячної комісії, встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, трьох процентів річних від простроченої суми та штрафних санкцій, - ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Сучасний факторинг» звернувся в суд із позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, мотивуючи позовні вимоги тим, що 11.03.2017 року відповідач ОСОБА_1 отримав відповідно до укладеного договору №Т0089792, кредит в розмірі 15273,66 грн. на купівлю смартфона Samsung SM-A520F. За умовами договору відповідач зобов'язався повернути кошти, сплатити проценти за користування позикою та інші платежі. Відповідач, ухиляється від виконання договірних зобов'язань, відсутності бажання останнього добровільно виконати взяті на себе зобов'язання.Зазначають, посилаючись на вимоги чинного законодавства, що у зв'язку з порушенням відповідачем ОСОБА_1 взятих на себе кредитних зобов'язань, станом на 10.01.2020 року утворилася заборгованість, що становить у розмірі 53141,13 грн., що складається з заборгованості по кредиту в сумі 15273,66 грн., комісії за управління кредитом в сумі 23368,66 грн.; штраф в сумі 7331,40 грн.; збитки від інфляції в сумі 5869,15 грн.; 3% річних в сумі 1298,26 грн. Просять, заявлені позовні вимоги про стягнення заборгованості у зазначеній вище сумі і судових витрат задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 06.07.2020 року було прийнято справу до свого провадження та призначено до судового розгляду у порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Від представників позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасний факторинг» Гольдіної В.О., Загороднюк А.О. надійшли письмові заяви з клопотанням справу розглянути у порядку спрощеного провадження в їх відсутність, позовні вимоги підтримали в повному обсязі та не заперечували проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про поважні причини неявки суд не повідомив, у встановлений судом строк, відзив на позовну заяву не надав.

Відповідно до ст. 247 ч. 2 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. За таких обставин суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.

Вивчивши матеріали справи, розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно дослідивши і оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Положеннями ст. 4 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом, належними доказами по справі встановлено, що 11.03.2017 року відповідач ОСОБА_1 отримав відповідно до укладеного договору №Т0089792, кредит в розмірі 15273,66 грн. на купівлю смартфона Samsung SM-A520F. За умовами договору відповідач зобов'язався повернути кошти, сплатити проценти за користування позикою та інші платежі (а.с.24-27).

У зв'язку з порушенням відповідачем ОСОБА_1 взятих на себе кредитних зобов'язань, станом на 10.01.2020 року утворилася заборгованість, що становить у розмірі 53141,13 грн., що складається з заборгованості по кредиту в сумі 15273,66 грн., комісії за управління кредитом в сумі 23368,66 грн.; штраф в сумі 7331,40 грн.; збитки від інфляції в сумі 5869,15 грн.; 3% річних в сумі 1298,26 грн. (а.с.9-12).

Розрахунок заборгованості по кредиту (а.с.9-12) відповідача ОСОБА_1 перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Сучасний факторинг» станом на 10.01.2020 року свідчить про те, що сума заборгованості по наведеній вище сумі відповідачем не погашена.

Вищенаведені правовідносини, виходячи з сукупності досліджених по справі доказів, у системному зв'язку регулюються наступними вимогами закону.

Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Стаття 530 ЦК України передбачає, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Передбачено ст.611 ЦК України, що правові наслідки порушення зобов'язання. Так, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.

Відповідальність за порушення грошового зобов'язання передбачена статтею 625 ЦК України.

Згідно ст. 625 ч.1 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ст. 625 ч. 2 ЦК України). Таким чином, нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов'язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові. Вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції, а також 3% річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.

Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах суду від 05 липня 2019 року у справі № 905/600/18, від 14 січня 2020 року у справі № 924/532/19.

Статтею 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом, як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлюється договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.

Стаття 1049 ЦК України передбачає, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій же сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій же кількості, такого ж роду та такої ж якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, встановлені договором.

Відповідно ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму або не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов'язаний сплатити неустойку, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів.

На підставі ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (частина друга статті 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (частина третя статті 549 ЦК України). Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові в разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання зобов'язання за кожен день прострочки.

Таким чином, з відповідача слід стягнути на користь позивача заборгованість за кредитним договором №Т0089792 від 11.03.2017 року, у розмірі 53141,13 грн., що складається з заборгованості по кредиту в сумі 15273,66 грн., комісії за управління кредитом в сумі 23368,66 грн.; штраф в сумі 7331,40 грн.; збитки від інфляції в сумі 5869,15 грн.; 3% річних в сумі 1298,26 грн.

Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Згідно положень ст. 12, 13 ЦПК України, учасники справи, мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом; суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно грунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обгрунтованим, ухваленим відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, має відповідати завданню цивільного судочинства.

На основі всебічно з'ясованих обставин, на які посилається позивач, як учасник справи, як на підставу заявлених вимог підтверджених доказами, перевіреними в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги грунтуються на законі і підлягають до задоволення.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, з відповідача ОСОБА_1 підлягають стягненню судові витрати по справі, в повернення оплаченого позивачем судового збору, належним чином підтвердженого платіжним дорученням від 15.01.2020 року, в розмірі 2102,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 526, 530, 549, 610, 611, 625, 629, 638, 1048, 1049, 1050, 1054 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 76, 81, 141, 263, 264, 265, 268, 274, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд,- УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасний факторинг» ОСОБА_1 про стягнення боргу з врахуванням щомісячної комісії, встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, трьох процентів річних від простроченої суми та штрафних санкцій - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасний факторинг», код ЄДРПОУ 35310044, місце знаходження: м.Київ вул.Предславинська, 28, заборгованість за кредитним договором №Т0089792 від 11.03.2017 року, у розмірі 53141,13 грн., що складається з заборгованості по кредиту в сумі 15273,66 грн., комісії за управління кредитом в сумі 23368,66 грн.; штраф в сумі 7331,40 грн.; збитки від інфляції в сумі 5869,15 грн.; 3% річних в сумі 1298,26 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасний факторинг», код ЄДРПОУ 35310044, місце знаходження: м.Київ вул.Предславинська, 28, судові витрати по сплаті судового збору, в розмірі 2102,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом 20 - ти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Повний текст судового рішення складено 27.08.2020 року.

Суддя Слободян Г.М.

Попередній документ
91450907
Наступний документ
91450909
Інформація про рішення:
№ рішення: 91450908
№ справи: 727/1581/20
Дата рішення: 19.08.2020
Дата публікації: 14.09.2020
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Шевченківський районний суд м. Чернівців
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; страхування, з них; позики, кредиту, банківського вкладу, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (18.02.2020)
Дата надходження: 18.02.2020
Предмет позову: про стягнення боргу
Розклад засідань:
13.04.2020 10:00 Шевченківський районний суд м. Чернівців
07.05.2020 09:00 Шевченківський районний суд м. Чернівців
24.06.2020 09:30 Шевченківський районний суд м. Чернівців
21.07.2020 15:30 Шевченківський районний суд м. Чернівців
19.08.2020 13:00 Шевченківський районний суд м. Чернівців