"09" вересня 2020 р.Справа № 916/776/20
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Малярчук І.А.,
при секретарі судового засідання Мукієнко Д.С.,
за участю представників сторін:
позивача: Добров Ю.І., згідно довіреності №220/547/Д від 23.09.2020р.
відповідача: Ричков М.Ю., згідно ордеру від 27.07.2020р.,
розглянувши у спрощеному провадженні справу №916/776/20 за позовом Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський,6) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Маяк Південь” (68000, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Лазурна, 5, кв.11) про стягнення 1534087,95грн. штрафу,
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, заяв, клопотань, процесуальні дії суду:
Позивач позовні вимоги підтримує, в їх обґрунтування зазначає, що між МОУ та ТОВ «Маяк-Південь» було укладено договір №286/2/19/1 про закупівлю харчування, за умовами якого відповідач зобов'язався у 2019 році надати позивачу послуги, зазначені у специфікації до цього договору, освіження продовольства, а замовник - прийняти послуги і оплатити у строки та за цінами згідно з положенням цього договору. За результатами надання відповідачем послуг позивачем у військовій частині НОМЕР_1 встановлено та зафіксовано факт порушення договірних зобов'язань щодо своєчасного забезпечення особового складу безпечними продуктами харчування, про що складено акти №№01/27-07/27, №386/0 від 04.02.2019р., №540/0 від 22.02.2019р., №462/0 від 12.02.2019р., №656/0 від 07.03.2019р., №789/0 від 30.03.2019р., №686 від 14.03.2019р., №725/0 від 19.03.2019р. Крім того, позивач зазначив, що при наданні послуг з харчування у військовій частині НОМЕР_2 , станом на 19.04.2019р. не здійснено освіження запасів, про що складено акт від 22.04.2019р. №350/174/308/529/пс, №73 від 19.04.2019р. Також при наданні послуг з харчування у військовій частині НОМЕР_3 , станом на червень 2019 року відповідачем не здійснено освіження запасів, про що позивач склав акт від 03.07.2019р. №1655, від 03.06.2019р. №1387. Враховуючи наведені порушення, позивач нарахував до стягнення з відповідача 1534087,95грн. Також позивач зазначив, що всі виявлені ним порушення в подальшому були усунуті відповідачем.
Відповідач проти позову заперечує, подав відзив на позов від 25.08.2020р. за вх.№22303/20, де вказує, що в порушення умов договору, всі зазначені у договорі перевірки проводились без присутності представника виконавця, чим порушено умови договору, а саме пунктів договору 3.5. та 6.17.2, яким визначено, що будь-які контрольні заходи здійснюються представником замовника, в обов'язковій присутності представника виконавця, в разі відсутності представника виконавця та/або його відмови - комісійна ( у складі не менше трьох осіб представника замовника). Крім того, відповідач зазначає, що про проведення усіх вказаних перевірок сторони виконавця в усіх зазначених випадках не повідомлялось ніяким чином, тому усі перевірки проводились односторонньо. Також відповідач звертає увагу на те, що результати проведених контрольних заходів оформлюються актом контролю, який складається в довільній формі, та підписуються представником замовника, що здійснював перевірку та представником виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії. У актах перевірок підписи представника виконавця відсутні, так як виконавець не був присутній при перевірках тому, що не був повідомлений перевіряючими та представниками замовника.
Що стосується порушень вказаних в актах, а саме виявлених продуктів небезпечних (без відповідних документів) відповідач повідомив наступне. Вказані порушення не відповідають дійсності, так як представником замовника при отриманні продуктів (вивантаженні) перевіряють всі продукти по якості та кількості, а також перевіряються всі документи, які засвідчують їх якість та безпечність. Без наявності необхідних документів продукція, або не приймалась (не вивантажувались), або згідно з умовами договору, а саме пунктом 6.17.2.1. (під час проведення контролю надання послуг. Виконавець па вимогу представника замовника зобов'язаний протягом 24 годин надати в паперовому, або електронному вигляді документи про відповідність - деклараціям (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності), або будь-який інший документ, що підтверджує виконання визначених законодавством вимог, які стосуються об'єкта та оцінки відповідності. Ці дії представником замовника, та перевіряючими виконані не були. Продукція вся була прийнята і не було вимог, або зауважень, щодо відсутності будь-яких документів. Та при перевірці, також не було ніяких вимог, щодо документів які зазначають якість та безпечність продуктів. На думку відповідача, тим самим перевіряючі та представники замовника порушили умови договору, а саме п. 6.17.2.1. (документи під час зберігання у військовій частині могли загубитись, так як це вже не одноразово було, та при зверненні до представника замовника були б надані в термін до 24 годин). Крім того відповідач вказав на відсутність, або надуманість недоліків, які стосуються продуктів начебто небезпечних на думку перевіряючих та представника замовника, оскільки замовник у разі виявлення таких продуктів повинен був згідно з умовами договору, а саме пункту 6.17.4. (у разі виявлених під час здійснення контрольних заходів порушень у тому числі маркування та етикетування) вжити заходів стосовно вивезення продуктів, що були зафіксовані в такому акті, за межі військової частини та недопущення їх переміщення в інші військові частини. Такі заходи не здійснювались, так як не було вищезазначених випадків при прийманні та вивантаженні, та й в подальшому при проведенні самої перевірки.
Також відповідач зазначає, що продукти доставлялись до військової частини відразу після отримання заявок на харчові продукти, однак, представники замовника, порушуючи вимоги договору, а саме пункту 6.4.2., не подавали вказані заявки вчасно, як цього вимагає договір, що вплинуло на своєчасність поставок не за вини постачальника. Без відповідних заявок на продукти, та враховуючи постійні зміни асортименту харчових продуктів, та їх кількості не було змоги вчасно закуповувати та доставляти продовольство. Представниками замовника (посадовими особами в/ч НОМЕР_2 ) заявка на освіження була подана з порушенням термінів визначених умовами договору, а саме заявка на оновлення продовольства на 1 півріччя 2019 року зареєстрована 15.02.2019 р., що є порушенням, повинна була надатись до 10 січня 2019 р., що призвело до послідуючої затримки фактичного освіження продовольства. Так як вона була надана фактично, коли вже наступив строк заміни. Необхідно час на закупку даної кількості консерви м'ясної, а також необхідно час для проведення лабораторних досліджень уповноваженої лабораторії, для отримання необхідних документів, які підтверджують якість та безпечність даної продукції. Тому освіження консерви м'ясної була здійснена із затримкою з вини посадових осіб частини, які не своєчасно подали заявку на освіження була замінена не в лютому 2019 р., а в травні 2019 р. Термін придатності на час оновлення дозволяв використовувати дану продукцію на харчування особового складу.
Відповідач вважає, що п.8.2. договору суперечить статті 231 ГК України, оскільки Законом чітко встановлені штрафні санкції за невиконання або неналежне виконання умов договору, а саме, відповідно до ч.1 вказаної статті щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається, згідно із ч.2 зазначеної статті, у разі якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах: за порушення умов зобов'язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг); за порушення строків виконання зобов'язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості. Так відповідно до умов Договору зазначено, що за прострочення понад 30 днів з постачальника додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної вартості Договору, що, як вказує відповідач, суперечить п.2 ст.231 ГК України.
07.09.2020р. за вх.№23614/20 до суду позивачем подано відповідь на відзив, де зазначено, що неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань було встановлене представниками замовника під час приймання переліку продовольчих товарів, які саме доставлялись представником виконавця на продовольчий склад військової частини, що зафіксовано у відповідних актах. Але через те, що представник виконавця ухилявся від підписання акту приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами, в якому були зазначені виявлені недоліки, то акт підписувався комісією військової частини - представниками Замовника (комісійно, у складі не менше трьох осіб), що передбачено умовами договору від 17.01.2019р. (п.п.6.17.2., 6.17.3.).
Посилаючись на презумпцію правомірності правочину та відсутність судового оскарження відповідачем положень п.8.2. договору від 17.01.2019р., позивач зазначив, що підписавши договір, відповідач погодився з його умовами, а тому у нього відсутні будь-які підстави зазначати у відзиві про недійсність окремих положень (пунктів) укладеного ним договору.
Ухвалою суд від 07.04.2020р. відкрито провадження у справі №916/776/20, постановлено розглядати справу №916/776/20 в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання суду на 06.05.2020р. о 10год.30хв.
Ухвалою суду від 04.05.2020р., у зв'язку з продовженням за рішенням КМУ від 22.04.2020р. строку дії карантину до 11.05.2020р. включно, призначено підготовче засідання суду на 29.05.2020р. об 11год.30хв.
У судовому засіданні 29.05.2020р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 23.06.2020р. о 10год.00хв.
У судовому засіданні 23.06.2020р. було оголошено перерву до 10.08.2020р. о 10год.30хв.
Ухвалою суду від 28.07.2020р. продовжено строк проведення підготовчого провадження до 10.08.2020р. включно.
У судовому засіданні 10.08.2020р. оголошено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 11.08.2020р. об 11год.00хв.
Ухвалою від 11.08.2020р. відкладено розгляд справи на 27.08.2020р. об 11год.00хв.
У судовому засіданні 27.08.2020р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 07.09.2020р. об 11год.40хв.
У судовому засіданні 07.09.2020р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 09.09.2020р. о 13год.45хв.
Зміст спірних правовідносин, фактичні обставини справи та докази, на підставі яких судом встановлені обставини справи:
17.01.2019р. між МОУ (замовник) та ТОВ «Маяк-Південь» (виконавець) було укладено договір №286/2/19/1 про закупівлю послуги з організації харчування, відповідно до умов якого виконавець зобов'язується у 2019 році надати Міністерству оборони України послуги з організації харчування (55320000-9) (послуги з харчування (годування), забезпечення продуктами харчування особового складу (штатних тварин) військових частин (установ) Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах у зонах відповідальності оперативних командувань за місцем постійної дислокації), зазначені у специфікації до цього договору, освіження продовольства, а замовник - прийняти послуги і оплатити у строки та за цінами згідно з положеннями нього договору.
Відповідно до п.п.2.2., 2.3., 2.4. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. військові частини, заклади, установи (далі - військові частини), дислоковані у Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, для особового складу яких будуть надаватися послуги щодо організації харчування та забезпечення продуктами харчування, а саме: Одеська область: ВА СВ ЗСУ м. Одеса, ВМКЦ Півд. рег. м. Одеса, А 2171, НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , Інститут ВМС НУ ОМА, НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , НОМЕР_19 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_24 , НОМЕР_25 , НОМЕР_26 , Одеський ОВК, НОМЕР_27 , НОМЕР_28 , НОМЕР_29 , НОМЕР_30 , НОМЕР_31 , НОМЕР_32 , НОМЕР_33 , НОМЕР_34 , НОМЕР_35 , НОМЕР_36 , Факультет перепідготовки та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу ХНУПС, НОМЕР_37 , НОМЕР_38 , НОМЕР_39 , НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 , НОМЕР_2 , НОМЕР_1 , Миколаївський ОВК, НОМЕР_45 , НОМЕР_46 , НОМЕР_47 , НОМЕР_48 , Херсонський ОВК. Послуги надаються особовому складу військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України, іншим особам, які мають право на забезпечення харчуванням у стаціонарних та польових умовах у тому числі годування штатних тварин, зазначених в пунктах 2.2. та 2.3 цього договору в межах дислокації, а також особовому складу військових частин, що прикріплені на продовольче забезпечення, згідно із затвердженими Кабінетом Міністрів України нормами харчування та вимогами законодавства України. У разі потреби, послуги можуть надаватися в інших місцях відповідно до заявки представника замовника. Ціна, кількість та строки надання послуг зазначаються у специфікації договору, викладеній у тексті договору.
Якісні та кількісні показники послуг, порядок їх надання повинні відповідати вимогам законодавства України, що регулює питання у цій сфері. Послуги надаються відповідно до законодавства України, а саме: Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. №426 “Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту”, постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2001р. №1348 “Про норми годування штатних тварин військових частин, закладів, установ і організацій Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ та установ кримінально-виконавчої системи”, наказів Міністерства оборони України від 09.02.2016р. №62 “Про затвердження Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб'єктів господарювання”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.03.2016р. за №361/28491, від 29.07.2016р. №390 “Про затвердження норм забезпечення столово-кухонним посудом, обладнанням, інвентарем та мийними засобами Збройних Сил України на мирний час”, від 29.02.2016р. №114 “Про затвердження типових договорів позички рухомого та нерухомого майна, необхідного для організації харчування особового складу Збройних Сил України”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.03.2016р. за №429/28559, наказу Міністра оборони України від 09.12.2002р. №402 “Про затвердження Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час” та інших нормативно - правових актів України, а також прийнятих під час дії договору нормативно - правових актів, спрямованих на регулювання відносин визначених умовами даного договору. Харчові продукти, які використовуються виконавцем для надання послуг за цим договором повинні відповідати вимогам чинних стандартів для харчових продуктів: ДСТУ, ГОСТ, ГСТУ, СОУ, ТУ У та ТУ, розробленими та затвердженими Міністерством оборони України, які зареєстровані установленим порядком відповідно до чинного законодавства. Поставку харчових продуктів, на які відсутні державні стандарти або ТУ Міноборони, дозволяється здійснювати за ТУ виробника. Кожна партія харчових продуктів, які використовуються виконавцем для надання послуг, повинні супроводжуватись документами, що підтверджують безпечність та якість харчових продуктів, у тому числі забезпечують їх простежуваність, відповідно до Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”. Маркування харчових продуктів повинно відповідати вимогам наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.10.2010р. №487 “Про затвердження Технічного регламенту щодо правил маркування харчові продуктів” (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.2011 р. №183/18921, а також виконавець має надати наступну інформацію щодо харчових продуктів: країну-виробника; назву продукту; склад продукту; номер партії виробника; дату виробництва; кількість одиниць упаковок; кінцеву дату споживання “Вжити до”. Повсякденний набір сухих продуктів, який постачається виконавцем у комплекті, повинен супроводжуватися документами, що підтверджують безпечність та якість харчових продуктів, у тому числі забезпечують їх простежуваність, відповідно до Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”. Кожна партія повсякденного набору сухих продуктів повинна мати зведений протокол випробувань на харчові продукти, які входять до складу комплекту, виданий уповноваженою установою ветеринарної медицини Міністерства оборони України або Збройних Сил України або уповноваженою незалежною лабораторією. Виконавець гарантує належну якість, безпечність, комплектність і відповідність ТУ У 8010185.001-2001 “Повсякденний набір сухих продуктів. Технічні умови” поставлених повсякденних наборів сухих продуктів протягом гарантійного терміну їх зберігання. У разі встановлення порушень вимог чинних нормативних актів щодо якості, порядку фасування, маркування комплектуючих зі складу повсякденних наборів сухих продуктів виконавець за власний рахунок здійснює їх заміну на якісну продукцію у термін до тридцяти діб (п.п.3.1., 3.2., 3.3. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р.).
Відповідно до п.3.5. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. приймання послуг за якістю та обсягом здійснюють представники замовника відповідно до вимог чинного законодавства у присутності представника виконавця. Якість та обсяг наданих послуг щодо забезпечення харчуванням оформлюється актом приймання наданих послуг з харчування (додаток №4 до Наказу №62 від 09.02.2016 р.), який складається представником виконавця та представником замовника щоденно у трьох примірниках: перший - замовнику, другий - представнику замовника, третій - представнику виконавця. Підставою для складання акту приймання наданих послуг з харчування за обсягом є виконана заявка на приготування їжі за основними та додатковими нормами харчування (додаток № 2 до Наказу №62 від 09.02.2016р.) за якісними показниками приготовленої їжі - дані книги обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53). На підставі щоденно оформлених актів приймання наданих послуг з харчування, тричі на місяць (станом на 10, 20 та на останнє число місяця) складається зведений акт приймання наданих послуг із харчування (додаток № 5 до Наказу № 62 від 09.02.2016 р.), який підтверджує виконання своїх зобов'язань виконавцем за відповідний період, та підписується: перший примірник - замовником, представниками замовника та представниками виконавця, другий та третій - представниками замовника і представниками виконавця. Якість та обсяг наданих послуг щодо забезпечення харчовими продуктами оформлюється актом приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами (додаток № 6 до Наказу № 62 від 09.02.2016 р.), який підтверджує виконання своїх зобов'язань виконавцем за відповідний період. Акт складається не частіше ніж тричі на місяць (станом на 10, 20 та на останнє число місяця), але не більше ніж 5 робочих днів з часу отримання послуг в повному обсязі: перший примірник - замовнику, другий - представнику замовника, третій - представнику виконавця та підписується: перший примірник - замовником, представниками замовника та представниками виконавця, другий та третій - представниками замовника і представниками виконавця. Підставою для складання акту приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами за кількісними та якісними показниками є виконана у повному обсязі заявка на забезпечення харчовими продуктами військової частини (додаток №3 до Наказу №62 від 09.02.2016р.), за замовленим асортиментом і кількістю, наявністю документів, що засвідчують якість і безпечність, відповідністю чинним стандартам та своєчасністю поставки до вказаного місця. За повідомленням замовника дозволяється складання акту за інші періоди.
Згідно п.п.6.4.1., 6.4.2., 6.4.3., 6.4.4., 6.4.5., 6.4.6., 6.4.7. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. обсяги послуг щодо забезпечення харчуванням визначає представник замовника шляхом подачі виконавцю заявки на приготування їжі, на необхідну кількість осіб, за кожною нормою харчування (годування) у розрізі асортименту харчових продуктів на підставі розкладок продуктів, додаткових норм і додаткових продуктів щодоби до 18.00 дня, що передує дню отримання послуг у двох примірниках. Перший - залишається у представника виконавця, другий - в їдальні та повертається представнику замовника наступного дня. Обсяги послуг щодо забезпечення харчовими продуктами визначає представник замовника шляхом подачі виконавцю щодекадно шостого, шістнадцятого та двадцять шостого числа кожного місяця, до дванадцятої години, заявки на харчові продукти у розрізі асортименту харчових продуктів за кожною нормою харчування (годування). За необхідності організації харчування: екіпажів перелітних літаків та інженерно-технічного складу, який залучається для супроводження цих літаків (за талонами окремо на сніданок, обід та вечерю), хворих, які прибувають на стаціонарне лікування, інших осіб, яким необхідно організувати окреме приймання їжі представник замовника надає додаткову заявку на приготування їжі/на харчові продукти виконавцю. Заявка на приготування їжі підписується представником замовника і представником виконавця, заявка на харчові продукти підписується представником замовника та завіряються гербовою печаткою військової частини. Послуга щодо забезпечення харчуванням виконавцем надається згідно щотижневої розкладки продуктів, яка складається представником замовника із залученням представника виконавця, відповідно до норм харчування, з урахуванням рекомендацій Тилу Збройних Сил України, Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України, Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України та наступних критеріїв: особливостей пори року, інтенсивності підготовки особового складу та умов бойової підготовки військових частин, планів освіження непорушних запасів. Під час надання послуги із забезпечення харчуванням виконавець забезпечує належні умови для якісного зберігання харчових продуктів на продовольчих складах та у виробничих приміщеннях. Щотижнева розкладка затверджується представником замовника, після ознайомлення з нею представника виконавця. Факт ознайомлення підтверджується підписом. Послуга щодо забезпечення харчуванням військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу військової служби за контрактом надається виконавцем згідно окремої розкладки продуктів, яка складається і затверджується в порядку, передбаченому пунктами 6.4.5. - 6.4.6. цього договору.
Відповідно до п.6.10. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. транспортування харчових продуктів повинно здійснюватися транспортними засобами, що відповідають вимогам ст. 44 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997р. №771/97-ВР (зі змінами) та супроводжуватися копіями документів, які підтверджують якість харчових продуктів, та товарно-транспортною накладною. Передача харчових продуктів представнику замовника здійснюється представником виконавця. Особи, які беруть участь у перевезенні харчових продуктів, повинні мати медичну книжку і санітарний одяг. Завантаження і вивантаження харчових продуктів здійснюється особами в санітарному одязі.
Виконавець відповідно до заявки представника замовника здійснює оновлення/освіження (далі - освіження) харчових продуктів. Для проведення освіження наявних запасів харчових продуктів представники замовника, один раз на півріччя (до 10 січня та 10 липня поточного року), надають представнику виконавця заявку на постачання (освіження, оновлення) продовольства військовій частині (додаток № 8 до Наказу № 62 від 09.02.2016р.). У разі виявлення представником замовника під час приймання невідповідності щодо якості харчових продуктів та/або маркування та/або етикетування та/або фасування та/або тари тощо, ним складається акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання (додаток № 10 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 р.), в якому обов'язково зазначаються виявлені невідповідності та їх зміст. На підставі акту, представником замовника направляються відібрані зразки харчових продуктів на додаткове дослідження в уповноважені незалежні лабораторії. Такі додаткові дослідження проводяться за рахунок виконавця. Відбір зразків харчових продуктів здійснюється відповідно до вимог законодавства України. За результатами дослідження приймається рішення щодо подальшого освіження. Передача харчових продуктів від виконавця представнику замовника при освіженні наявних запасів здійснюється за актом приймання та документами про якість та безпечність. Акт приймання складається у двох примірниках та скріплюється печатками представника замовника і виконавця. Акт приймання складається лише за наявності позитивного висновку протоколу випробувань на харчові продукти, що закладаються на зберігання, уповноваженою установою ветеринарної медицини Міністерства оборони України або Збройних Сил України. Виконання плану освіження харчових продуктів відображається в акті стану освіження запасів продовольства (додаток №10 до Наказу № 62 від 09.02.2016 р.), які складаються щомісячно представником замовника та представником виконавця у трьох примірниках і надаються: перший примірник - представнику замовника, другий - представнику виконавця, третій - замовнику. Акт освіження підписується представником замовника (командиром (начальником) військової частини (установи, закладу), заступником командира військової частини (установи, закладу) з тилу (начальником служби)) та представником виконавця і завіряється гербовою печаткою військової частини (установи, закладу) (п.п.6.16.1., 6.16.2., 6.16.9., 6.16.10. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р.).
Як сторони передбачили у п.6.17.3. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. виявлені порушення умов цього договору фіксуються в: щоденному акті приймання наданих послуг з харчування, зведеному акті приймання наданих послуг із харчування, в графах книги обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53) та акті про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання - у разі надання послуги щодо організації харчування; акті приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами та акті про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання - у разі надання послуги щодо забезпечення харчовими продуктами. При виявлені порушень будь - яких умов договору представником замовника складається акт про порушення договірних зобов'язань за участі представника виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії та засвідчується підписами сторін. У разі відмови представника виконавця підписувати акт, цей факт фіксується підписами членів комісії, після чого акт надсилається замовнику. На підставі акту замовником оформляється претензія та направляється у встановленому порядку виконавцю.
У п.8.2.1. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. визначено, що у разі виявлення порушень договірних зобов'язань, виконавець сплачує замовнику штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20 % від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання наданих послуг з харчування на день виявлення порушення: допущення виконавцем до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами, у тому числі відсутність особових медичних книжок, несвоєчасне проходження медичного обстеження; недотримання виконавцем санітарних норм, встановлених законодавством про безпечність та якість харчових продуктів на об'єктах, що використовуються для надання послуг з харчування; використання виконавцем під час надання послуги з харчування харчових продуктів, які є небезпечними та з порушенням маркування; відмова від виконання вимоги замовника щодо заміни харчових продуктів, які є небезпечними; не допуск представників замовника для проведення контрольних заходів до об'єктів, що використовуються для надання послуг з харчування. У розмірі 20 % від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання послуг із забезпеченням продуктами харчування: транспортування харчованих продуктів транспортирними засобами з порушенням вимог ст.44 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997р. №771/97-ВР (зі змінами); постачання виконавцем харчових продуктів з порушенням маркування та харчових продуктів, які є небезпечними. За порушення інших умов цього договору щодо якості надання послуг виконавець сплачує замовнику штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20 % від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання наданих послуг з харчування на день виявлення порушення.
При порушенні умов цього договору щодо строків надання послуг, визначених внутрішнім розпорядком представника замовника та обумовлених специфікою завдань, які він виконує, виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 7% вартості послуг за окремими прийомами їжі за кожний встановлений і зафіксований випадок. При відмові від надання послуг виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 7% вартості невиконаної суми зобов'язань. При не доведенні встановлених норм харчування (заміни одних продуктів на інші без письмового дозволу представника замовника), виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 20% вартості наданих послуг за окремими прийомами їжі за кожний встановлений та зафіксований випадок. При порушенні санітарних норм і правил утримання приміщень їдальні, з урахуванням прийому - передачі рухомого та нерухомого майна, технологічного (немеханічного, механічного, теплового), холодильного обладнання та при виявлені факту неякісного миття посуду, виконавець сплачує Замовнику штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний встановлений та зафіксований випадок. При порушенні вимог законодавства України, вчинених під час надання послуг за цим договором, що призвели до виникнення випадків поодиноких (групових) інфекційних та неінфекційних захворювань, харчових отруєнь, спалахів інфекційних захворювань, пов'язаних із наданням послуг з громадського харчування, виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 3500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний встановлений та зафіксований випадок. При порушенні санітарних норм і правил при здійсненні підвозу харчових продуктів, транспортуванні готових страв, виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний встановлений та зафіксований випадок. При порушенні умов цього договору щодо своєчасного та/або повного освіження харчових продуктів відповідно до заявки представника замовника, виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 20% вартості неосвіжених або несвоєчасно освіжених харчових продуктів, а також пеню у розмірі 0,1% вартості неосвіжених або несвоєчасно освіжених харчових продуктів за кожен день прострочення, а в разі їх псування в результаті неосвіження з вини виконавця - зобов'язаний поставити харчові продукти свіжого виробництва на заміну зіпсованих (п.п.8.2.2., 8.2.3. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р.).
Відповідно до п.11.1. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. він діє до 31.12.2019р. включно, а в частині проведення розрахунків до їх повного виконання.
Так, при наданні відповідачем послуг позивачу були виявлені порушення відповідачем умов договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р., які зафіксовані в актах: №386/0 від 04.02.2019р., №540/0 від 22.02.2019р., №462/0 від 12.02.2019р., №656/0 від 07.03.2019р., №789/0 від 30.03.2019р., №686/0 від 14.03.2019р., №725/0 від 19.03.2019р., від 22.04.2019р., №1655 від 03.07.2019р., №1387 від 03.06.2019р., додатково підтверджуються актами приймання послуг №01/27 за період з 01 лютого по 10 лютого 2019р., №03/27 за період з 21 лютого по 28 лютого 2019р., №02/27 за період з 11 лютого по 20 лютого 2019р., №04/27 за період з 01 березня по 10 березня 2019р., №07/27 за період з 01 квітня по 10 квітня 2019р., №05/27 за період з 11 березня по 20 березня 2019р., №06/27 за період з 21 березня по 31 березня 2019р., заявками на освіження продовольства на 1 півріччя 2019р., планом освіження запасів продовольства на 2019-2020р.р. ВЧ НОМЕР_3 , актами стану освіження запасів продовольства за лютий, березень, квітень, травень, червень 2019р. №№63, 82, 104, 135, 171, а саме порушення: умов щодо несвоєчасного освіження продуктами, відсутність документів, які підтверджують якість та безпечність продуктів харчування, постачання харчових продуктів з порушенням маркування.
За твердженням позивача ТОВ «Маяк-Південь» в подальшому були усунуті в повному обсязі вищенаведені порушення, в підтвердження чого подані листи ВЧ НОМЕР_1 .
Розглянувши матеріали справи, оцінивши пояснення представників сторін, їх мотивовані оцінки кожного аргументу щодо наявності підстав для задоволення чи відмови у позові, проаналізувавши нижченаведені норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.
Пунктом 1 ст.901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.902 ЦК України виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.
Положеннями ч.1 ст.530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За положеннями ч.1 ст.199 ГК України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. За погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов'язань, які звичайно застосовуються у господарському (діловому) обігу. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
У відповідності до приписів ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язань може забезпечуватись неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до п.п.1, 2 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч.1, 2 ст.73, ч.ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України).
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.ч.1, 2 ст.76 ГПК України).
Таким чином, як встановлено судом вище, та не заперечується сторонами, мало місце надання позивачем та прийняття відповідачем послуг за договором №286/2/19/1 від 17.01.2019р.
Так, як свідчать наявні у справі акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання №386/0 від 04.02.2019р. та акт приймання №01/27 послуг із забезпечення продуктами харчування ВЧ НОМЕР_1 за період з 01 лютого по 10 лютого 2019 року (включно), у ВЧ НОМЕР_1 мав місце факт порушення відповідачем умов договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. щодо своєчасного забезпечення особового складу продуктами харчування, поставки продуктів без відповідних маркування та документів. За вказані порушення позивачем розраховано штраф в розмірі 174151,30грн., із яких: відповідно до абзацу 2 підпункту 8.2.2. пункту 8.2. договору - 645004,80грн. (вартість наданої послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 01.02.2019р. по 10.02.2019р.) х 7% : 100 = 45150,34грн.; відповідно до абз.9 пп.8.2.1. п.8.2. договору - 645004,80грн. (вартість наданої послуги із забезпечення продуктами харчування) х 20% : 100 = 129000,96грн.
Також із акту про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання №540/0 від 22.02.2019р., акту приймання №03/27 послуг із забезпечення продуктами харчування в/ч НОМЕР_1 за період з 21 лютого по 28 лютого 2019 рок) (включно) вбачається, що відповідачем допущено порушення договору в частині своєчасного забезпечення продуктами, а також щодо поставки продуктів без відповідних документів, що стало підставою для позивача нарахувати штраф у сумі 183483,85грн., з яких: відповідно до абз.2 пп.8.2.2. п.8.2. договору - 679569,80грн., (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 21 лютого по 28 лютого 2019 р.) х 7% : 100 = 47569,89грн.; відповідно до абз.9 пп.8.2.1. п.8.2. договору - 679569,80грн. (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 21 лютого по 28 лютого 2019 р.) х 20% : 100 = 135913,96грн.
Подані до справи акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання № 462/0 від 12.02.2019р., акт приймання №02/27 послуг із забезпечення продуктами харчування в/ч НОМЕР_1 за період з 11 лютого по 20 лютого 2019 року (включно), підтверджують факт порушення постачальником умов договору щодо своєчасного освіження продуктами та постачання продуктів без відповідних документів, з огляду на що позивач нарахував до стягнення з відповідача штраф у сумі 167529,22грн., а саме: за абз.2 пп.8.2.2. п.8.2. договору - 620478,60грн. (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 11 лютого по 20 лютого 2019 р.) х 7% : 100 = 43433,50грн.; за абз.9 пп.8.2.1. п.8.2. договору - 620478,60грн. (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 11 лютого по 20 лютого 2019 р.) х 20% : 100 = 124095,72грн.
Згідно акту про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання №656/0 від 07.03.2019р., акту приймання №04/27 послуг із забезпеченім продуктами харчування в/ч НОМЕР_1 за період з 01 березня по 10 лютого 2019 року (включно) відповідач несвоєчасно поставив до ВЧ НОМЕР_1 продукти харчування, поставив продукти без відповідних документів. За розрахунком позивача штраф по акту №656/0 від 07.03.2019р. складає 177829,06грн., з яких: згідно абз.2 пп.8.2.2. п.8.2. договору - 658626,60грн. (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 01 березня по 10 березня 2019 р.) х 7% : 100 = 46103,86грн.; абз.9 пп.8.2.1. п.8.2. договору - 658626,60грн. (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 01.03.2019р. по 10.03.2019р.) х 20% : 100 = 131725,20грн.
Відповідно до акту про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання №789/0 від 30.03.2019р., акту приймання №07/27 послуг із забезпечення продуктами харчування ВЧ НОМЕР_1 за період з 01 квітня по 10 квітня 2019 року (включно) відповідачем також порушено умови договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. в частині своєчасного забезпечення ВЧ продуктами та поставки продуктів без відповідних документів, що стало підставою для позивача нарахувати до стягнення з відповідача штраф в сумі 207042,48грн., із яких: згідно абз.2 пп.8.2.2. п.8.2. договору - 766824грн. (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 01.04.2019р. по 10.04.2019р.) х 7% : 100 = 53677,68грн.; згідно абз.9 пп.8.2.1. п.8.2. договору - 766824грн. (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 01.04.2019р. по 10.04.2019р.) х 20% : 100 = 153364,80грн.
Як свідчать наявні у справі акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання № 686/0 від 14.03.2019р., акт приймання №05/27 послуг із забезпечення продуктами харчування ВЧ НОМЕР_1 за період з 11 березня по 20 березня 2019 року (включно), відповідачем порушено умови договору щодо своєчасності надання послуг із забезпечення харчовими продуктами, поставки продуктів без документів, у зв'язку з чим позивачем нараховано до стягнення з відповідача штраф у сумі 164096,28грн., де: згідно абз.2 пп.8.2.2. п.8.2. договору - 607764грн. (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 11.03.2019р. по 20.03.2019р.) х 7% : 100 = 42543,48грн.; згідно абз.9 пп.8.2.1. п.8.2. договору - 607764грн. (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 11.03.2019р. по 20.03.2019р.) х 20% : 100 = 121552,80грн.
Також із акту про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання №725/0 від 19.03.2019р., акту приймання №06/27 послуг із забезпечення продуктами харчування ВЧ НОМЕР_1 за період з 21 березня по 31 березня 2019 року (включно) вбачається, що на ім'я відповідача 16.03.2019р. надано заявки на забезпечення продуктами харчування особового складу в/ч НОМЕР_1 , №695/0 від 16.03.2019р., №696/0 від 16.03.2019р., №697/0 від 16.03.2019р. №698/0 від 16.03.2019р., №699/0 від 16.03.2019р. із датою доставки - 19.03.2019р., однак, у вказану дату відповідач продукти не поставив, у зв'язку з чим позивач згідно абз.2 пп.8.2.2. п.8.2. договору нарахував штраф у сумі 48270,60грн. = (689 580,00 грн, (вартість послуги із забезпечення продуктами харчування за період з 21.03.2019р. по 31.03.2019р.) х 7% : 100).
Крім того, при надання послуг з харчування ВЧ НОМЕР_2 , станом на 19.04.2019р. не здійснено освіження запасів: консерви м'ясні в кількості 3161,50 кг, на суму - 129 621,50грн., про що складено акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 22.04.2019р. №350/174/308/529/пс, актом №73 від 19.04.2019р. стану освіження запасів продовольства за березень місяць 2019 року у в/ч НОМЕР_2 відповідно до заявки на освіження продовольства ВЧ НОМЕР_2 на перше півріччя 2019 року, з огляду на що позивач на підставі пп.8.2.3. п.8.2. договору - 30720,24грн. (129 621,50 грн, (вартість консерви м'ясної) х 20% : 100 = 25 924,30 грн.)+(129 621,50 грн. (вартість консерви м'ясної) х 0.1% : 100 х 31 днів - 4795,94грн.).
Також при наданні послуг з харчування у військовій частині НОМЕР_3 , станом на червень 2019 року не здійснено відповідно до заявки №279 від 01.02.2019р. освіження запасів: консерви м'ясні в кількості 4112,325 кг, на суму - 246 739,50грн.; консерви м'ясні в кількості 3562,125 кг, на суму - 213727,50грн.; консерви м'ясні в кількості 11626,65 кг, на суму - 686669,95грн., про що складено акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 03.07.2019р. №1655, від 03.06.2019р. №1387. Актом № 171 стану освіження запасів продовольства за червень місяць 2019 року у в/ч НОМЕР_3 зафіксовано факт неосвіження вищезазначених продуктів. З огляду на викладене, позивач відповідно до пп.8.2.3. п.8.2. договору нарахував до стягнення з відповідача штраф у загальній сумі - 380 964,92 грн. Розрахунок позивача наступний: за не освіження консерви м'ясної у кількості 4112,325кг: 246739,50грн. (вартість консерви м'ясної) х 20% : 100 = 49347,90грн.; 246739,50грн. (вартість консерви м'ясної) х 0,1% : 100 х 91 днів 22 453,29грн.; за не освіження консерви м'ясної у кількості 3562.125кг: 213727,50грн. (вартість консерви м'ясної) х 20% : 100 = 42745,50грн.; 213727,50грн. (вартість консерви м'ясної) х 0,1% : 100 х 122 дні = 26074,75грн.; за не освіження консерви м'ясної у кількості 11626,65 кг: 686 669,95грн. (вартість консерви м'ясної) х 20% : 100 = 137 333,99 грн., 686669,95 (вартість консерви м'ясної) х 0.1% : 100 х 150 днів - 103000,49грн.
Загалом сума штрафу складає 1534087,95грн. Судом перевірено розрахунок позивача та встановлено його правомірність та обґрунтованість.
Сторони підтверджують той факт, що ТОВ «Маяк-Південь» в подальшому були усунуті в повному обсязі вищенаведені порушення, що спростовує твердження відповідача стосовно недоведення позивачем факту наявності вищеозначених порушень, та вказує на факт їх визнання з боку відповідача.
Твердження відповідача про те, що всі перевірки стану поставки позивачем проводились без присутності представника виконавця, чим порушено умови договору, а саме пунктів договору 3.5. та 6.17.2., не відповідають дійсності, оскільки акти приймання послуг №01/27-07/27 містять зазначення про те, що продукти недопоставлені, до них не має супровідних документів, а також містять підпис директора ТОВ «Маяк-Південь», ОСОБА_1 та печатку товариства.
До того ж акти про порушення договірних зобов'язань складені у відповідності до п.6.17.2. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р., через відмову відповідача від їх підпису, комісійно у складі трьох осіб замовника. Таким чином, факт недопоставки та поставки у некомплектованому (без документів) вигляді зафіксований сторонами у актах приймання послуг, а акти про порушення їх дублюють та складені як наслідок.
Про обізнаність відповідача із тим, що він порушив умови договору щодо освіження ВЧ продовольчими продуктами свідчить підпис представника відповідача, ОСОБА_2 на актах стану освіження запасів продовольства за березень, квітень, травень 2019р.
Крім того, факт усунення відповідачем встановлених у актах недопоставок та відсутності товаросупровідних документів свідчить додатково на користь того, що дані порушення мали місце.
Не підтвердив відповідач і факту несвоєчасного отримання від позивача заявок на постачання продуктів, із чого не вбачається прострочення кредитора, яке б призвело до прострочення боржника.
З приводу твердження відповідача щодо того, що п.8.2. договору суперечить статті 231 ГК України, оскільки Законом чітко встановлені штрафні санкції за невиконання або неналежне виконання умов договору, судом не приймається з огляду на наступне.
Так, згідно ч.ч.1, 2 ст.231 ГК України законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається. У разі якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах: за порушення умов зобов'язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг); за порушення строків виконання зобов'язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.
Отже, абз.1 ч.2 ст.231 ГК України передбачає, що встановлені у ньому розміри санкцій підлягають безумовному застосуванню, якщо інше не передбачено, зокрема, договором. Також згідно ч.1 ст.204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. При цьому сторонами до справи не подано доказів визнання п.8.2. договору №286/2/19/1 від 17.01.2019р. недійсним в судовому порядку. Отже, за таких обставин, у спірних правовідносинах є правомірним застосування п.8.2. вказаного договору.
Враховуючи викладене, позовна вимога позивача про стягнення з відповідача 1534087,95грн. штрафу підлягає судом задоволенню у повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За розгляд даного позову судом позивач поніс витрати на оплату судового збору в сумі 23011,32грн., які підлягають йому відшкодуванню за рахунок відповідача у повному обсязі внаслідок повного задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 123, 124, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Задовольнити повністю позов Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський,6) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Маяк Південь” (68000, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Лазурна, 5, кв.11) про стягнення 1534087,95грн. штрафу.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Маяк Південь” (68000, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Лазурна, 5, кв.11) на користь Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський,6, код ЄДРПОУ 00034022) 1534087 (один мільйон п'ятсот тридцять чотири тисячі вісімдесят сім) грн. 95коп. штрафу, 23011 (двадцять три тисячі одинадцять) грн. 32коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 10 вересня 2020 р.
Суддя І.А. Малярчук