Справа № 752/17267/20
Провадження № 2-о/752/326/20
Іменем України
09 вересня 2020 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Плахотнюк К.Г.
за участі секретаря судового засідання Рожок В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 , який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 про встановлення факту смерті, заінтересована особа Дарницький районний у місті Києві відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ),
встановив:
07.09.2020 року ОСОБА_1 який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду в порядку окремого провадження про встановлення факту смерті, заінтересована особа Дарницький районний у місті Києві відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ).
В обґрунтування заявлених вимог представником заявника зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Луганської області померла ОСОБА_3 , яка була матір'ю заявника. Оскільки, м. Луганськ, Луганської області є тимчасово окупованою територією, звернулася до Дарницького районного у місті Києві відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) з заявою про реєстрацію смерті, на підтвердження факту смерті надала документи, видані Луганською народною республікою. Однак у реєстрації факту смерті ОСОБА_3 отримав відмову, оскільки документи, що видані органами влади, створеними всупереч законодавству України, є недійсними та не створюють будь-яких правових наслідків.
Просив встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Копійськ, Челябінської області, Російська Федерація, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Луганська область у віці 74 років.
Заявник та заінтересована особа у судове засідання не з'явилися, про його дату та місце повідомлялися належним чином.
Представник заявника ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності, зазначивши, що заявлені вимоги підтримує, просить задовольнити.
Дарницький районний у місті Києві відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), про дату та місце судового засідання повідомлялися судом належним чином.
З огляду на викладене, врахувавши думку заявника, її представника та заінтересованої особи, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності заявника та заінтересованих осіб.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Звертаючись до суду, з заявою про встановлення факту смерті, представник заявника ОСОБА_1 посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Луганської області померла ОСОБА_3 , яка була матір'ю заявника.
Однак, територія м. Луганськ, Луганської області є тимчасово окупованою територією, а тому не може отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , що потрібне заявнику ОСОБА_2 для прийняття спадщини.
Зі змісту наданих ОСОБА_1 доказів на підтвердження факту смерті ОСОБА_3 вбачається, що зазначені документи підтверджують факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Луганської області ОСОБА_3 , громадянки України, уродженки м. Копійськ, Челябінської області, Російська Федерація.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
За правилами ст. 293, п. 8 ч. 1 ст. 315, ст. 317 ЦПК України, в порядку цивільного судочинства розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав, або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав; суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; заява про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника; заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України; справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду; ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання; копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час (п.7 ст.273 ЦПК України) приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті (яке провадиться на підставі п. 4 ст. 273 ЦПК України і полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлою, яке провадиться за правилами глави 35 ЦПК України.
За даними лікарського свідоцтва про смерть № 252 від 28.08.2020 року, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Луганської області.
За правилами ст. ст. 1, 9, 17, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі, соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Надане представником заявника ОСОБА_1 , лікарське свідоцтво про смерть, що підтверджує факт смерті ОСОБА_3 , видане органом державної влади, який створений всупереч законодавству України, а тому не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Однак, зважаючи на те, що заявник ОСОБА_2 , та її представник ОСОБА_1 не можуть отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть ОСОБА_3 для прийняття спадщини, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 , від імені та в інтересах ОСОБА_3 про встановлення факту смерті ОСОБА_3 у судовому порядку, що також за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до правил ст. 317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Луганської області ОСОБА_3 , громадянки України, у уродженки м. Копійськ, Челябінської області, Російська Федерація, допустити до негайного виконання
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 293, 294, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», -
вирішив:
заяву ОСОБА_1 , який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 про встановлення факту смерті, заінтересована особа Дарницький районний у місті Києві відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Копійськ, Челябінської області, Російська Федерація, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Луганська область у віці 74 років.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано , набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, або ж через суд першої інстанції, яким ухвалено оскаржуване судове рішення.
Суддя К.Г. Плахотнюк