Справа № 639/5078/20
Провадження № 3/639/1575/20
Іменем України
09 вересня 2020 року суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Макаров В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка не працює, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 321858 від 14.07.2020 року, 10.06.2020 року близько 23-50 години, за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено факт неналежного виконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 по відношенню до своїх малолітній дітей.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що є матір'ю неповнолітніх ОСОБА_2 , 2007 року народження, ОСОБА_3 , 2009 року народження, ОСОБА_3 , 2012 року народження, ОСОБА_4 , 2019 року народження. Також повідомила, що дійсно 10.06.2020 року близько 23-50 години, відбулась сварка з її матір'ю ОСОБА_5 , під час якої діти не були очевидцями, оскільки відпочивали в іншій кімнаті.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 1 ст. 184 КУпАП, визнається невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, зокрема ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, зокрема не сприяв усвідомленню дитиною важливості отримання освіти.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Однак, в порушення вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення не розкрита суть адміністративного правопорушення, не конкретизовані об'єктивні ознаки складу адміністративного правопорушення з посиланнями на конкретні фактичні обставини: у чому саме полягає невиконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 , а лише процитовано норму ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Крім того, надані суду пояснення ОСОБА_5 , мають погану якість та не придатні для читання. Копія документів, додані до протоколу про адміністративне правопорушення у встановленому законом порядку не посвідчені.
Вказані обставини позбавляють суд можливості належним чином перевірити фактичні дані, які мають суттєве значення у цій справі.
Згідно зі ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Крім того, закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Вимагання від особи представлення доказів на свій захист і спростування протоколу, є неприпустимим в розумінні принципу презумпції невинуватості, закріпленому у ст. 62 Конституції України, оскільки доказування є правом особи, а не її юридичним обов'язком.
З урахуванням принципу змагальності сторін та практики Європейського суду з прав людини самостійне встановлення судом обставин адміністративного правопорушення, які не були зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення є порушенням права особи, яка притягається до відповідальності на справедливий суд, закріпленого ст. 6 Європейської конвенції з прав людини.
Відтак, провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч.1ст.184 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення, передбаченого диспозицією вказаної статті КУпАП, оскільки посадовою особою державного органу, уповноваженого на складання протоколу про адміністративне правопорушення, не було надано належних та допустимих доказів винуватості ОСОБА_1 у цій справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, п.1 ст.247, 251, 252, 268, 280, 283-285, 294 КУпАП України, суддя, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.О. Макаров