"08" вересня 2020 р.Справа № 147/679/20 Провадження № 1-в/126/102/2020
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді ОСОБА_1
із секретарем ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бершадь матеріали за поданням начальника Тростянецького ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 про встановлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного нагляду,
ОСОБА_4 був неодноразово судимий, в останнє 16.10.2013 року Тростянецьким районним судом Вінницької області за ст.ст. 71, 185 ч. 2 КК України до 4 років позбавлення волі.
Начальник Тростянецького ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_5 звернувся до суду з поданням про встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду на тій підставі, що останній звільнившись з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, продовжує зловживати спиртними напоями та перебуваючи в нетверезому стані вчиняє адміністративні правопорушення та порушує громадський порядок та спокій громадян. На неодноразові попередження про неприпустимість вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень та про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду не реагує.
Так: 19.02.2020 року за порушення ст. 176 КУпАП притягнутий до адміністративної відповідальності - з накладенням адміністративного стягнення у вигляді 102 грн. штрафу; 19.02.2020 року за порушення ст. 177 КУпАП притягнутий до адміністративної відповідальності - з накладенням адміністративного стягнення у вигляді 17 грн. штрафу; 06.03.2020 року за порушення ст. 175-1 КУпАП притягнутий до адміністративної відповідальності - з накладенням адміністративного стягнення у вигляді попередження.
Згідно положень ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у судове засідання викликається особа, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, а за її клопотанням - і захисник, а також представник органу, начальник якого вніс подання.
В судове засідання ОСОБА_4 не явився, надав до суду заяву в якій проти задоволення подання начальника Тростянецького ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області заперечував.
Суд, дослідивши матеріали подання, дійшов висновку, що в його задоволенні слід відмовити з таких підстав.
Статтею 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Із матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_4 тричі притягувався до адміністративної відповідальності, проте на переконання суду, такі факти не свідчать про наявність достатніх підстав для встановлення адміністративного нагляду, оскільки зазначені правопорушення не являються такими, що систематично порушують права інших громадян, до подання взагалі не додано пояснення громадян, що негативно б характеризували поведінку ОСОБА_4 ..
Крім того, до подання не додано матеріалів, які б характеризували особу ОСОБА_4 також відсутні характеризуючі дані з місця його проживання. До подання не надано жодного доказу, який би свідчив про наявність ризику вчинення ОСОБА_4 нового злочину.
За вказаних обставин суд вважає, що встановлення адміністративного нагляду не відповідатиме завданням такого нагляду, визначеним ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», через що у задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 8, 129 Конституції України, ст.ст. 1-6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі",
В задоволенні подання начальника Тростянецького ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 про встановлення ОСОБА_4 адміністративного нагляду відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом семи днів з дня її оголошення до Вінницького апеляційного суду через Бершадський районний суд Вінницької області.
Суддя: ОСОБА_1