Справа № 2а-2515/10
07 вересня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Сапальової Т.В. Капустинського М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",
відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 04 червня 2010 року позов задоволено повністю. А саме:
- визнано дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації та управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області по застосуванню постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836 в частині визначення розміру виплат, передбачених ст.ст.37, 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними;
- постановлено стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.11.2008 по 30.09.2009 в сумі 455,80 грн., доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбачену ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.09.1996 по 30.06.2002 , з 01.07.2005 року по 31.12.2005 року, з 01.07.2007 по 31.12.2007 та з 01.05.2008 по 30.09.2009 в сумі 35959,57 грн.;
- стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.11.2008 року по 30.09.2009 року в сумі 821,70 грн..
Постановою апеляційного суду Житомирської області від 15 листопада 2011 року скасовано постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 04 червня 2010 року в частині стягнення коштів, та в цій частині ухвалено нову постанову, якою зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації Житомирської області здійснити ОСОБА_3 нарахування та забезпечити виплату грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 30.11.2008 по 31.12.2008 з урахуванням раніше виплачених коштів;
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації Житомирської області здійснити ОСОБА_3 нарахування та забезпечити виплату доплати до заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 30.11.2008 по 30.09.2009 з урахуванням раніше виплачених коштів;
Також зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 нарахування та забезпечити виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 30.11.2008 по 30.09.2009 з урахуванням раніше виплачених коштів.
27.07.2020 від ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надійшла заява про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення.
Суд відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив здійснювати розгляд клопотання в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи клопотання про встановлення судового контролю, суд приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частинами другою - четвертою статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Такі ж норми передбачені статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з частинами першою, другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, вказаною нормою передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, зазначена процесуальна дія є диспозитивним правом суду, яка може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Разом з тим, правові норми, закріплені у частині першій статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, кореспондуються з положеннями, зокрема, підпункту «ґ» пункту 4 частини першої статті 322 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими у резолютивній частині постанови зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Таким чином, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може (тобто, наділений правом) під час прийняття рішення у справі.
Зазначена правова позиція підтверджується практикою Верховного Суду, зокрема, викладеній у додатковій постанові від 31 липня 2018 року у справі № 235/7638/16-а.
З матеріалів справи встановлено, що ухвалою Овруцького районного суду від 20.11.2013 у справі №286/6946/13-а було змінено спосіб виконання постанови Овруцького районного суду від 04.06.2010 (з урахуванням постанови апеляційного суду Житомирської області від 15 листопада 2011 року) по справі № 2а-2515/10, а саме: визнано належним способом виконання постанови Овруцького районного суду від 04.06.2010 ( з урахуванням постанови апеляційного суду Житомирської області від 15 листопада 2011 року) по справі № 2а-2515/10 шляхом стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 247 грн. 10 коп. нарахованих та невиплачених коштів, передбачених ст.ст.37,39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Овруцького районного суду від 25.06.2020 було замінено стягувача - ОСОБА_3 , її правонаступником - ОСОБА_2 у справі 2а-2515/10 за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до інформації викладеної в листі Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області №Г-115/0240 від 13.05.2020 встановлено, що відповідно до постанови Овруцького районного суду по справі №2а-2515/10 від 04.06.2020 (з врахуванням постанови апеляційного суду Житомирської області від 15.11.2011) управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації ОСОБА_3 проведено донарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, яка передбачена ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 30.11.2008 по 31.12.2008 в сумі 247 грн. 10 коп.. За інформацією Державної казначейської служби України кошти за постановою Овруцького районного суду по справі №2а-2515/10 від 04.06.2020 в сумі 247 грн. 10 коп. перераховано стягувачу.
Також, управлінням відповідно до даних, наданих Житомирською обласною психіатричною лікарнею №2, ОСОБА_3 проведено донарахування доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, яка передбачена ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 30.11.2008 по 30.09.2009 в сумі 11046 грн. 08 коп.. При цьому їй роз'яснено, що відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою КМУ №440 від 03.09.2014, для проведення виплати доплат та компенсацій згідно рішень суду, їй необхідно звернутися з відповідними документами до управління ДВС ГТУЮ у Житомирській області.
Згідно інформації викладеної в листі управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) №3007/16/3.4/2020/10565 від 01.07.2020 встановлено, що при перевірці журналів реєстрації виконавчих документів виконавчий документ по справі №2а-2315/10 за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, відповідно до порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, який затверджений постановою КМУ №440 від 03.09.2014, до управління не надходив та до реєстру рішень, виконання яких гарантується державою не внесений.
Відповідно до інформації, викладеної в листі Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області №04-08-1/10/4097 від 17.07.2020, виконавчий лист №2а-2515/10, боржником згідно якого є управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (ст.ст.37,39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), виданий на користь ОСОБА_3 був поданий до управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області, а в подальшому переданий до Головного управління. На звороті виконавчого листа наявна відмітка органу державної виконавчої служби про зміну способу виконання. До виконавчого листа було додано і ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області за №286/6946/13-а від 20.11.2013, з відміткою про набрання законної сили - 05.12.2013.
Згідно наказу №63 від 19.04.2013 «Про затвердження Порядку здійснення безспірного списання коштів державного бюджету з рахунків боржника та за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчий документів (із змінами)» Головним управлінням виконавчий лист з відповідним пакетом документів був направлений до Державної казначейської служби України.
Відповідно до інформації викладеної в листі Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області №02-12/180-5014 від 31.07.2018 виконавчий лист з відміткою про виконання, повернено до Овруцького районного суду Житомирської області, в зв'язку з повним виконання.
Згідно довідки Овруцького районного суду Житомирської області №2а-2515/10/11032/2020 від 20.07.2020 підтверджує, що оригінал виконавчого листа по справі №2а-2515/10 за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до суду не надходив та в матеріалах справи не перебуває.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачка ні під час розгляду справи судом першої інстанції, ні під час апеляційного розгляду не заявляла клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
При цьому, з поданої позивачем заяви не зазначено, а судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення суду.
Оскільки позивач не навів обґрунтувань та не надав доказів, що підтверджують необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення, а також в якій саме частині не виконано рішення суду, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням постанови суду апеляційної інстанції від 15 листопада 2011 року.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 248, 382 КАС України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про встановлення судового контролю відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Сапальова Т.В. Капустинський М.М.