08 вересня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/990/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій та протоколу протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить суд: визнати протиправними дії та протокол Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 28.02.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до заяви від 20.02.2020; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 20.02.2020 №03/36-717, без обмеження граничного розміру, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 01.01.2020.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено про протиправність дій відповідача та винесеного ним протоколу від 28.02.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, оскільки вважає, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020, що судді України, які перебувають у відставці, мають беззаперечне право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання залежно від зміни розміру складових суддівської винагороди працюючого на відповідній посаді судді. Зазначає, що оскільки з 01.01.2020 змінились складові суддівської винагороди, то виникли правові підстави для проведення перерахунку його щомісячного довічного грошового утримання суді у відставці.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 25.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 27.04.2020 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №620/1116/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/5/20) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 07.09.2020 провадження у справі поновлено.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що визнання положень пункту 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402 неконституційними жодним чином не вплинуло на зміну розміру складових суддівської винагороди, які, в свою чергу, останній раз були змінені Законом України «Про державний бюджет України на 2020 рік» - було збільшено прожитковий мінімум для працездатних осіб. Отже, на момент розгляду відповідачем заяви позивача від 20.02.2020 були відсутні передбачені частиною 4 статті 142 Закону №1402 підстави здійснення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання, а тому було прийнято рішення про відмову в такому перерахунку.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що відповідачем не спростовано твердження та аргументи позивача по суті позовних вимог. Вважає, що згідно з довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 20.02.2020 №03/36-717 про суддівську винагороду працюючого судді на відповідній посаді з 01.01.2020 змінилися складові розміру суддівської винагороди, а тому, враховуючи чинне законодавство України та рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 у справі №2-рп/2020, відповідач повинен був здійснити йому перерахунок довічного грошового утримання.
Також позивачем було подано до суду: 17.08.2020 - заяву про уточнення позовних вимог; 18.08.2020, 20.08.2020 і 25.08.2020 - заяви про зміну позовних вимог.
Як випливає з положень частин 1, 7 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. У разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.
В силу частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи ухвалою суду від 25.03.2020, отже позивачем заяви про уточнення позовних вимог від 17.08.2020 та про зміну позовних вимог від 18.08.2020, 20.08.2020 і 25.08.2020 подані поза межами строку, передбаченого частиною 1 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України (20.04.2020), а тому не підлягають врахуванню судом при розгляді справи.
Крім того, позивачем не надано докази надсилання копій вищевказаних заяв від 17.08.2020, від 18.08.2020 та від 20.08.2020 відповідачу, що є підставою для відмови у прийнятті їх до розгляду та для повернення їх заявнику.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.
У зв'язку із зміною розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, 17.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, до якої додав довідку від 09.01.2020 №03/36-16 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2020 у сумі 50448,00 грн., у тому числі: 1. Посадовий оклад - 31530,00 грн.; 2. Доплата за вислугу років - 18918,00 грн.; 3. Доплата за перебування на адміністративній посаді в суді - 0,00 грн.; 4. Доплата за науковий ступінь - 0,00 грн.; 5. Доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 0,00 грн.; 6. Щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону №1402-VIII - 0,00 грн. (а.с.47,48).
Відповідно до протоколу призначення пенсії від 22.01.2020 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача та призначено її з 01.01.2020 у сумі 45403,20 грн. (а.с.49).
У подальшому, у зв'язку із зміною розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, 20.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, до якої додав довідку від 20.02.2020 №03/36-717 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Чернігівській області відповідно до Додатку 2 до Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1, Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» зі змінами та рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 №2-р/2020, про те, що станом на 01.01.2020 суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку його щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці складає 110985,60 грн., у тому числі: 1. Посадовий оклад - 69366,00 грн.; 2. Доплата за вислугу років - 41619,60 грн.; 3. Доплата за перебування на адміністративній посаді в суді - 0,00 грн.; 4. Доплата за науковий ступінь - 0,00 грн.; 5. Доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 0,00 грн.; 6. Щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону №1402-VIII - 0,00 грн. (а.с.50,52).
Як вбачається з протоколу відмови ГУ ПФУ в Чернігівській області від 28.02.2020 в перерахунку щомісячного грошового утримання суддям, позивачу відмовлено у відповідному перерахунку на підставі довідки від 20.02.2020 №03/36-717, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, з посиланням, зокрема, на той факт, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці проводиться у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Натомість, після 18.02.2020 перерахунок проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення розміру складових такої винагороди. Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 05.03.2020 №2500-0339-9/6724 (а.с.11,53-54).
Вважаючи протиправним оскаржувані дії та протокол відповідача щодо відмови у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, згідно з заявою, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Так, рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16.06.2020 у зразковій справі №620/1116/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/5/20) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії встановлено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких: позивачі мають статус судді у відставці та не проходили (не пройшли) кваліфікаційне оцінювання суддів під час перебування на посаді судді та (або) не пропрацювали на посаді судді три роки після проходження кваліфікаційного оцінювання; відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи) - територіальні органи Пенсійного фонду України - Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України здійснити перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці після 18.02.2020 (дата ухвалення рішення Конституційного Суду України №2-р/2020) з врахуванням розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді; позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу - судді у відставці, який не проходив (не пройшов) кваліфікаційне оцінювання суддів та (або) не пропрацював на відповідній посаді судді три роки після проходження кваліфікаційного оцінювання, здійснити перерахунок та виплату щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді, у правовідносинах, що виникли після дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 № 2-р/2020.
Суд зауважує, що дана справа є типовою справою до вищевказаної зразкової адміністративної справи №620/1116/20, яку розглянув Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду та рішенням від 16.06.2020, яке набрало законної сили 07.08.2020, частково задовольнив позов ОСОБА_2 .
У судовому рішенні по зразковій справі №620/1116/20 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду дійшов висновку, що з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 №2-р/2020 Закон України від 02.06.2016 №1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон №1402-VIII) не містить норм, які б по-різному визначали порядок обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 06.03.2019 у справі №638/12586/16-а та від 11.02.2020 у справі №200/3958/19-а висловлював правовий висновок, відповідно до якого правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Отже, саме з 19.02.2020, наступного дня з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 у справі №2-р/2020 у позивача виникло право (підстава) на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді відповідно до Закону №1402-VIII.
При цьому, на переконання колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, зміна розміру окладу судді, який є складовою суддівської винагороди, є підставою для перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.
Колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зазначила, що позивач має право на перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки від 25.02.2020 №03/36-740, виданої Теруправлінням ДСА про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці саме з 19.02.2020, оскільки саме з цієї дати втратили чинність обмеження, встановлені пунктом 25 розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону №№1402-VIII, згідно з якими право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
На переконання колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду різниця у правах суддів у відставці на перерахунок їх довічного грошового утримання судді в залежності від проходження ними кваліфікаційного оцінювання під час перебування на посаді судді та (або) необхідності пропрацювати на посаді судді три роки після проходження кваліфікаційного оцінювання, порушує статус суддів та гарантії їх незалежності.
Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За таких обставин та з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі №620/1116/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/5/20) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправним протоколу відповідача від 28.02.2020 про відмову позивачу у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до заяви від 20.02.2020, та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 20.02.2020 №03/36-717, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до заяви від 20.02.2020, то суд відмовляє у її задоволенні, оскільки така охоплюється визнанням протиправним протоколу відповідача від 28.02.2020 про відмову позивачу у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, тобто порушені права позивача вже захищені судом.
Водночас суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити позивачу відповідний перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у частині без обмеження граничного розміру, оскільки обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Водночас суд зауважує, що права позивача в частині виплати йому щомісячного довічного грошового утримання з обмеженням граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Також суд відмовляє і у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити позивачу відповідний перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у частині, що стосується дати початку перерахунку, а саме: починаючи з 01.01.2020, оскільки, як зазначено судом вище, саме з 19.02.2020 втратили чинність обмеження, встановлені пунктом 25 розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону №№1402-VIII, тому позивач має право на перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 20.02.2020 №03/36-717 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці саме з цієї дати - 19.02.2020.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь позивача судовий збір у сумі 420,40 грн.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій та протоколу протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним протокол Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 28.02.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до заяви від 20.02.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 20.02.2020 №03/36-717, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940).
Суддя В.В. Падій