Рішення від 08.09.2020 по справі 560/2397/20

Справа № 560/2397/20

РІШЕННЯ

іменем України

08 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 16.04.2020.

2. Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію.

3. Зобов'язати Виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області розглянути запит від 16.04.2020 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Хмельницький вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування.

4. Визнати порушення відповідачем Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради Хмельницької області щодо ОСОБА_1 - ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

5. Витрати пов'язані з розглядом справи в сумі 17 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 .

6. Проводити розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16.04.2020 звернувся до виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області з запитом про надання публічної інформації, а саме надати інформацію про наявність на території м. Хмельницький вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування. Відповідач не надав відповідь на запит на отримання інформації впродовж п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Позивач вважає бездіяльність виконавчого комітету Хмельницької міської ради протиправними, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

30.06.2020 від відповідача надійшов відзив по справі у якому представник відповідача зазначає, що позивачем було подано запит до відповідача про надання інформації відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме, позивач просив надати йому перелік вільних земельних ділянок в межах міста Хмельницького, що можуть бути використані під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Листом від 24.04.2020 №Б-24793-20, позивача повідомлено, що така інформація відсутня у зв'язку з незакінченою інвентаризацією земель на території міст, оскільки для проведення повної інвентаризації земель необхідні великі капітальні вкладення бюджетних коштів.

Також у поданому відзиві відповідач зазначає, що обов'язковість створення інформації про перелік вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, чинним законодавством не передбачена. Створення такої інформації має особливості що пов'язано із специфікою такого об'єкта, як земельна ділянка. Виконавчий комітет Хмельницької міської ради не має жодних повноважень у сфері земельних відносин, а тому не може володіти інформацією про вільні земельні ділянки, оскільки законом на нього не покладені такі повноваження. Зазначає, що при розгляді запиту позивача було дотримано всіх вимог чинного законодавства, просить в задоволенні позовним вимог відмовити в повному обсязі.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, відповідь на відзив, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Позивач, на підставі Закону України "Про доступ до публічної інформації" 16.04.2020 звернувся до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради з інформаційним запитом, в якому просив надати інформацію про наявність вільних земельних ділянок під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування на території міста Хмельницький.

Листом від 24.04.2020 №Б-24793-20, позивача повідомлено, що така інформація відсутня у зв'язку з незакінченою інвентаризацією земель на території міст, оскільки для проведення повної інвентаризації земель необхідні великі капітальні вкладення бюджетних коштів.

Позивач, вважаючи дії Виконавчого комітету Хмельницької міської ради незаконними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає та враховує наступне.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про доступ до публічної інформації" метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Відповідно до п. 5 та п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані: мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до ч. 1 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Отже, ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" містить вичерпний перелік випадків, за яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до статті 33 якого до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону.

Згідно із ч. 5 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.

До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

З системного аналізу вказаних статей вбачається, що Виконавчий комітет Хмельницької міської ради є розпорядником запитуваної інформації, яка за своїм правовим статусом є публічною.

Крім того, суд зазначає, що вищезазначені норми вказують на те, що передусім саме даний орган згідно з його компетенцією зобов'язаний володіти інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Такі органи також залишаються розпорядниками цієї інформації після її внесення до містобудівного та державного земельного кадастрів, якщо вона є у їхньому фактичному володінні.

Зазначена позиція була висловлена у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 10 від 29 вересня 2016 року "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації".

Крім того, аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05 листопада 2019 року, справа №359/7966/16-а (адміністративне провадження №К/9901/23141/18).

Відповідно до ч.1 ст.20 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту. Стаття 14 Закону встановлює обов'язок Відповідача надавати достовірну, точну та повну інформацію.

Відповідно до ч.1. ст.23 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до суду.

У розумінні ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет міської ради є органом, що здійснює виконавчі функції і повноваження місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами, а тому відповідно до п.3 ч.1 ст.13 Закону № 2939^1 є розпорядником інформації, пов'язаної з виконанням цих повноважень.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених Законом № 2939, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає цей Закон.

Аналогічна позиція викладена у постанові від 19.03.2019 по справі № 800/369/17 Великої Палати Верховного суду.

Отже, саме відповідач є розпорядником запитуваної інформації, а тому зобов'язаний надати на відповідний запит позивача інформацію про наявність на території м. Хмельницький земельних ділянок, не переданих у користування, що можуть бути використані під забудову житлового будинку.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимог необхідно задовольнити в повному обсязі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, відповідно до вимог ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Ч.3 ст.132 КАС України передбачено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до ч.1 ст.138 КАС України, розмір витрат, пов'язаних з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів та вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою справи до розгляду, встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністратвиний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію.

Зобов'язати виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області розглянути запит від 16.04.2020 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Хмельницький вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування.

Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати пов'язані з розглядом справи в сумі 17 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області.

Рішення суду допустити до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 04060772)

Головуючий суддя Г.В. Лабань