Рішення від 08.09.2020 по справі 560/3006/20

Справа № 560/3006/20

РІШЕННЯ

іменем України

08 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, в якій просить суд:

1. Визнати протиправним рішення Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України оформлене листом від 30.05.2020 №Я-558/55/04-2020, про відмову в зарахуванні в стаж діяльності в галузі права перебування ОСОБА_1 на посадах в органах внутрішніх справ (Національної поліції) з 17.10.2006 по 09.03.2020.

2. Зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 стаж перебування на посадах в органах внутрішніх справ (Національної поліції) з 17.10.2006 по 09.03.2020 до стажу роботи в галузі права.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що має вищу юридичну освіту, його загальний стаж роботи в органах внутрішніх справ та Національної поліції складає майже 18 років (з яких майже 14 років стаж роботи в оперативних підрозділах системи МВС з 17.10.2006 року по 09.03.2020 року). Позивач звернувся до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з проханням надати довідку, про те, що його стаж роботи на посадах в оперативних підрозділах зараховується як стаж роботи в галузі права. ОСОБА_1 вважає, що відмова відповідача у наданні йому такої довідки порушує його права. До суду 22 червня 2020 року від позивача надійшло правове обгрунтування порушених прав позивача, в яких він зазначає, що після звільнення зі служби в поліції розпочав пошук роботи схожої за своєю сутністю та змісту до роботи в правоохоронних органах. На його усне звернення до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області отримав інформацію, про те, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційних іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. Позивач вважає, що не надання відповідачем довідки про стаж роботи у галузі права обмежує його право вільного вибору професії.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

До Хмельницького окружного адміністративного суду 3 липня 2020 року надійшов відзив Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на позов ОСОБА_1 , в якому зазначено, що жодним нормативно-правовим актом не покладається обов'язок на орган, в якому працював поліцейський зараховувати стаж його роботи до стажу роботи в галузі права, як і не визначено критерії віднесення стажу служби особи до стажу роботи в галузі права. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має повну юридичну освіту - у 2006 році закінчив Прикарпатський юридичний інститут Львівського державного університету внутрішніх справ (диплом спеціаліста МВ№30010420, спеціальність "Правоохоронна діяльність", кваліфікація - юрист); у 2011 році закінчив Національну академію внутрішніх справ (диплом магістра МВ10052116, спеціальність "Правознавство", кваліфікація - юрист).

Протягом 2002 - 2020 років позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та Національної поліції України на різних посадах. Наказом №57 о/с від 26 лютого 2020 року ОСОБА_1 , начальника 5-го відділу (оперативно-технічної розвідки) управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області, з 9 березня 2020 року звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".

Позивач 6 травня 2020 року звернувся до Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України із заявою щодо надання довідки про те, що стаж роботи, на яких він проходив служби в системі органів МВС враховується як стаж роботи у галузі права (у відповідності до займаних посад). На зазначену заяву відповідач листом від 25 травня 2020 року №Я-558/55/04-2020 надав відповідь, що обчислення стажу роботи в галузі права не є компетенцією Департаменту.

Позивач не погоджується з такою відповіддю відповідача та звернувся з позовом до суду.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, засади регулювання праці і зайнятості.

Вимоги до осіб, які можуть обіймати посади, пов'язані зі здійсненням правничої (юридичної) професійної діяльності, визначаються Конституцією України, Законом України "Про Конституційний Суд України", Законом України "Про судоустрій і статус суддів", Законом України "Про Вищу раду правосуддя", Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд", Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Законом України "Про нотаріат", Законом України "Про прокуратуру", Законом України "Про Національне антикорупційне бюро України", Законом України "Про Національну поліцію", тощо.

Так, Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначає правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до частин 1, 3 статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Для цілей цієї статті:

1) повна вища юридична освіта - повна вища юридична освіта, здобута в Україні, а також повна вища юридична освіта, здобута в іноземних державах та визнана в Україні в установленому законом порядку;

2) стаж роботи в галузі права - стаж роботи особи за спеціальністю після здобуття нею повної вищої юридичної освіти.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту та перелік документів, що додаються до заяви, затверджуються Радою адвокатів України.

Згідно з пунктами 1, 2, 6 Розділу 2 Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, який затверджений рішенням Ради адвокатів України №270 від 17 грудня 2013 року, з подальшими змінами, особа, яка виявила бажання стати адвокатом (далі - Заявник), звертається до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту.

Одночасно із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту Заявник надає документ (документи) про підтвердження наявності у Заявника стажу роботи в галузі права не менше, ніж два роки (оригінал та нотаріально чи за місцем роботи посвідчену копію).

Відповідно до п. 6. вищезазначеного Порядку до стажу роботи в галузі права слід зараховувати роботу на посадах:

1). судді, прокурора, слідчого, нотаріуса;

2). помічника адвоката, помічника судді або нотаріуса;

3). помічника-консультанта народного депутата України, який має вищу юридичну освіту за спеціальністю правознавство / правоохоронна діяльність / міжнародне право та працює на постійній основі за строковим трудовим договором;

5). в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організацій всіх форм власності, якщо такі посади за кваліфікаційними вимогами потребують наявності виключно повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) - другий (магістерський) рівень, спеціальність - "право" ("правознавство", "правоохоронна діяльність", "міжнародне право");

6). науково-педагогічних або наукових працівників, що здійснюють навчання, виховання та професійну підготовку в професійно-технічних, вищих або післядипломних навчальних закладах, якщо такі посади за кваліфікаційними вимогами потребують наявності виключно повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) - другий (магістерський) рівень, спеціальність - "право" ("правознавство", "правоохоронна діяльність", "міжнародне право");

7). працівників науково-дослідних установ, якщо такі посади за кваліфікаційними вимогами потребують наявності виключно повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) - другий (магістерський) рівень, спеціальність - "право" ("правознавство", "правоохоронна діяльність", "міжнародне право");

8). на інших посадах, які відповідно до закону вимагають наявності виключно повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) - другий (магістерський) рівень, спеціальність - "право" ("правознавство", "правоохоронна діяльність", "міжнародне право");

9). період здобуття особою ступеня доктора філософії у галузі права під час навчання в аспірантурі (ад'юнктурі);

10). народного депутата України після здобуття повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) - другий (магістерський) рівень, спеціальність - "право" ("правознавство", "правоохоронна діяльність", "міжнародне право");

11). секретаря судового засідання, після здобуття повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) - другий (магістерський) рівень, спеціальність - "право" ("правознавство", "правоохоронна діяльність", "міжнародне право").

При виникненні складнощів з віднесенням посади особи до роботи в галузі права слід виходити з кваліфікаційних вимог посадової інструкції Заявника, а також загальних відомостей Класифікатора професій ДК 003:2010.

При визначенні стажу роботи в галузі права фізичної особи - підприємця слід виходити з документально підтверджених даних про наявність у особи права на здійснення підприємницької діяльності у сфері права за відповідним КВЕД (поточний клас 69.10), а також документально підтверджених даних про виконання робіт / надання послуг, що віднесені ДК видів економічної діяльності до діяльності у сфері права.

Частиною 3 статті 8 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури приймає рішення про:

1) допуск особи до кваліфікаційного іспиту;

2) відмову в допуску особи до кваліфікаційного іспиту.

Враховуючи наведені правові норми, суд дійшов до висновку, що саме кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури при розгляді заяви особи, яка має намір набути право на заняття адвокатською діяльністю, вирішує питання про зарахування трудового стажу до стажу роботи в галузі права.

При цьому заявник має подати до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури документи про підтвердження наявності у стажу роботи в галузі права (трудову книжку, накази про призначення, послужний список, посадові інструкції, тощо), проте не довідку про зарахування стажу роботи як юридичного.

Таким чином, Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України правомірно відмовив ОСОБА_1 , а відтак позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 43305056)

Головуючий суддя О.О. Михайлов