08 вересня 2020 року № 320/2875/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, Київська область, м. Київ, вул. Ярославська, буд.40), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неперерахунку та невиплати позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієДо Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548, 04071,м. Київ, вул. Ярославська, 40), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не перерахунку та невиплати позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з 01.01.2018 без обмеження максимального розміру пенсії: основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення з урахуванням надбавок із сум грошового забезпечення по таким відсоткам: 10% робота з таємними виробами, носіями, документами: 50% надбавка за особливо важливі завдання; 10% премія та виплатити позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.3017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та відповідно до вимог статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і провести виплату недотриманих пенсійних коштів за 2018-2019 роки з урахуванням різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01.01.2018 та місячним розміром пенсії, отриманої позивачем за період з 01.01.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що поетапна виплата сум підвищення до пенсії у 2018-2019 роках на підставі Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства. Крім того, складові грошового забезпечення, з яких позивачу було призначено пенсію, на думку позивача, неправомірно були невраховані відповідачем під час проведення перерахунку пенсії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08.07.2020 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить в задоволенні адміністративного позову відмовити, з урахуванням того, що на момент виникнення спірних правовідносин, постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 була чинною та підлягала застосуванню в частині поетапності виплати перерахованих пенсій. Крім того відповідач вказує на те, що довідки про грошове забезпечення готує на надсилає уповноважений орган, з урахуванням чого, пенсійний орган не уповноважений перевіряти правильність та розміри вказаних у них складових.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 19.11.2019, є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років (а.с.10-12).
28.01.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок пенсії (у частині виплати з 01.01.2018 100% суми підвищення та врахування всіх складових грошового забезпечення, які були враховані при призначенні позивачу пенсії) та надання розрахунку пенсії (а.с. 14).
Надалі, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 26.02.2020 № 1000-0235-8/11513 відмовило позивачу в перегляді його грошового забезпечення (а.с. 15-16).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами суд зазначає таке.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до норм ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон № 2262), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку, зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, с нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», яка набрала чинності 20.02.2008 (надалі - Порядок № 45).
Відповідно до п. п. 1, 2 Порядку № 45 (у редакції, яка діяла з 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони. МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури. СБУ. Службі зовнішньої розвідки, ДФС. Управлінню державної охорони. Адміністрації Держспецзв'язку. Адміністрації Держприкордонслужби. ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Приписами абз. 1 п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, підставою для перерахунку пенсії є відповідна довідка, видана уповноваженим органом на підставі якої здійснюється такий перерахунок.
При цьому, у відзиві на позовну заяву відповідачем зазначено, що Київським обласним військовим комісаріатом було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, і на підставі вказаної довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було здійснено перерахунок пенсії позивачу.
Таким чином суд вважає, що відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки, яка надійшла від уповноваженого органу з урахуванням складових, які в ній зазначені, а саме, посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років.
При цьому, складові грошового забезпечення, про які вказує позивач (з яких обчислено пенсію при призначенні), а саме, робота з таємними виробами, носіями, документами; надбавка за особливо важливі завдання; премія, не були зазначені уповноваженим органом у надісланій відповідачеві довідці для перерахунку пенсії позивача.
Тож, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Отже, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, здійснюється органами Пенсійного фонду України лише після отримання повідомлення про підвищення грошового забезпечення та отримання довідок про розмір грошового забезпечення, складених відповідними уповноваженими структурними підрозділами або на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Під час розгляду вказаної справи, суду не надано доказів отримання позивачем відповідної довідки з зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач просить врахувати при проведенні перерахунку його пенсії.
Водночас, слід врахувати те, що нормами законодавства України не передбачено самостійного витребування органами Пенсійного фонду довідок від уповноважених органів.
Таким чином, суд прийшов до висновку про відсутність з боку пенсійного органу порушень прав та законних інтересів позивача, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до ст. 63 Закону № 2262, а тому, покладення обов'язку на відповідача діяти не у відповідності до вказаного Порядку, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень.
Верховний Суд, зокрема, у постанові від 13.03.2019 у справі №240/6263/18, висловив правову позицію, за якою в територіальних органів Пенсійного фонду України відсутні повноваження самостійно визначати розміри грошового забезпечення військовослужбовцям під час здійснення їм перерахунку пенсії на підставі отриманих довідок про грошове забезпечення, до яких не увійшли додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, оскільки у пенсійного органу була відсутня оновлена довідка, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням надбавок із сум грошового забезпечення по таким відсоткам: 50% - надбавка за особливо важливі завдання; 10% - премія, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
У частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок позивачу основного розміру пенсії у розмірі 65% грошового забезпечення, суд звертає увагу на те, що згідно розрахунків пенсії позивача за вислугу років по пенсійній справі 1001001292 з автоматизованої системи, позивачу не було зменшено під час проведення перерахунку пенсії відсотку з грошового забезпечення для обрахунку пенсії, тобто, як станом на 01.12.2017, так і станом на 01.03.2018, 01.12.2019, 01.01.2020, основний розмір пенсії становить 65% грошового забезпечення, з огляду на що, позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими (а.с. 17-19).
Відтак суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру пенсії також не підлягає задоволенню, оскільки матеріали справи не містять доказів того, що внаслідок проведення позивачу перерахунку пенсії, її розмір до виплати було обмежено відповідачем, а задоволення вимог, покликаних на захист прав на майбутнє, приписами Кодексу адміністративного судочинства України не допускається.
Крім того, частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Під час розгляду даного спору по суті судом досліджено, що відповідачем було встановлено такий порядок виплати підвищення до пенсії позивача: у період з 01 січня по 31 грудня 2018 року - 50% щомісячно; у період з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75% щомісячно; з 01 січня 2020 року - 100% щомісячно.
З даного приводу суд зазначає, що встановлюючи такий порядок виплати пенсії у новому розмірі, відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, що залишена без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» були визнані протиправними та нечинними.
Залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18, Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року, серед іншого вказав на те, що системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року, з огляду на що, саме з 05 березня 2019 року, пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, адже п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» були чинними на момент з 01.01.2018 по 04.03.2019 та підлягали застосуванню органом пенсійного фонду.
Згідно з приписами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши наявні у справі докази, а також проаналізувавши наведені законодавчі норми, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові ви грати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення ним інших судових витрат матеріали справи не містять, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 77, 90, 241-247, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо виплати ОСОБА_1 з 05.03.2019 лише 75% суми підвищення пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 05.03.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням вже виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 08.09.2020.
Суддя Панченко Н.Д.