ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" вересня 2020 р. справа № 300/503/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В, розглянувши адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій щодо відмови видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відмови у поведені перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2018.
Позовні вимоги позивача мотивовані протиправною відмовою здійснення відповідачем перерахунку і виплату йому пенсії, починаючи з 01.01.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", без врахування додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувались при призначення пенсії. На переконання позивача, у зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат протиправно відмовив у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - здійснити відповідний перерахунок з 01.01.2018.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.03.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.19-20).
Зважаючи на встановлення судом відповідності даної адміністративної справи, в частині заявлених позовних вимог до Івано-Франківського обласного військового комісаріату, ознакам типових справ по відношенню до зразкової справи, провадження в якій відкрито Верховним Судом 18.11.2019, керуючись пунктом 9 частини 2 статті 236 КАС України, 06.03.2020 постановлено ухвалу про зупинення провадження у справі №300/503/20, до набрання чинності рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (провадження Пз/9901/20/19), ухваленим 17.12.2019 (а.с.21-23).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 відновлено провадження в даній адміністративній справі у зв'язку з тим, що рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 набрало законної сили 24.06.2020. Постанову Великої Палати Верховного суду оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень 07.07.2020 (а.с.66-67).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши і оцінивши подані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
З протоколу за пенсійною справою за №ХД-18638 (Міноборони) від 31.12.2017 вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років. До грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 31.12.2017 враховано посадовий оклад - 1160,00 гривень, оклад за військове звання - 125,00 гривень, надбавку за вислугу років - 40% - 514,00 гривень, надбавку за кваліфікацію, в/сл. 1 клас - 8% - 92,80 гривень, надбавку за службу в умовах режимних обмежень допуск Ф.3- 10% - 116,00 гривень, надбавку за особливо важливі завдання 50% - 899,50 гривень, ноус за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів - 35% - 406,00 гривень, премія - 35% - 406,00 гривень (а.с.14).
Згідно із протоколом за пенсійною справою за №ХД-18638 (Міноборони) від 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2019 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі, також - Постанова №103) зокрема, проведено перерахунок пенсії позивачу, з урахуванням виключно таких складових грошового забезпечення: посадового окладу у розмірі 5920,00 гривень, окладу за військове звання - 1340,00 гривень, процентної надбавки за вислугу років 50% - 3630,00 гривень. Загальний розмір пенсії склав 5554,42 гривень (а.с.16).
Позивач, не погоджуючись із перерахунком пенсії на підставі Постанова №103 з врахуванням вищевказаної складової грошового забезпечення, звернувся з відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.12).
У відповідь, ОСОБА_1 направлено листа від 03.10.2019 за №1286/П-15 (а.с.13), з роз'ясненням про те, що Постановою №103 було затверджено порядок, відповідно до якого, з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення без врахування щомісячних додаткових видів (премії та надбавок). Ухвалою Верховного Суду від 11.04.2019 по справі №826/3858/18 п.1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 за №45 скасовані та станом на 01.10.2019 нових умов, порядку та розмірів для перерахунку пенсії особам, зазначеним в пунктах 1,2 Постанови №103, Кабінетом Міністрів України не визначено, тому у відповідача відсутні законні підстави та відповідні повноваження для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Також, позивач звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату з проханням надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 01.03.2018 (а.с.10).
У відповідь, ОСОБА_1 направлено листа від 27.09.2019 за №12/1253, яким фактично відмовлено в задоволені зазначеної заяви, з огляду на безпідставність (а.с.11).
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із такого.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Так, оцінюючи наведені сторонами аргументи, суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також враховує приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі, також - Закон №2262-XII), Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006за №3477-IV, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 (надалі, також - Постанова №704), постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі, також - Постанова №1294), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (надалі, також - Порядок №45), а також інших законів та підзаконних нормативно-правових актів.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За змістом пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у редакції від 24.02.2018), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, яка набрала чинності 01.03.2018, скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року за 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №704 та збільшення розміру складових грошового забезпечення військовослужбовців слугувало безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця, починаючи з 01.01.2018.
У відповідності до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за №103, яка набрала законної сили 24.02.2018.
Пунктом 1 вказаної Постанови передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Згідно з пунктом 2 цієї ж Постанови, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС ( надалі, також - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, Кабінетом Міністрів України встановлено вичерпний перелік складових грошового забезпечення, які слід враховувати при здійсненні перерахунку пенсій військовослужбовцям, відповідно до Постанови №704.
Так, на виконання вищевказаних приписів Постанови №103, та у відповідності до вимог Порядку №45 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , включивши, при цьому, до сум грошового забезпечення позивача посадовий оклад, оклад за військовим званням та процентну надбавку за вислугу років та підвищення (надбавки) до пенсії, що виплачувались позивачу раніше.
Підставою перерахунку слугувала довідка Івано-Франківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 за посадою начальника повітряно-вогневої і тактичної підготовки 114 авіаційної бригади (в/ч НОМЕР_1 ). До складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії віднесено посадовий оклад у розмірі 5920,00 гривень, оклад за військовим званням у розмірі 1340,00 гривень та надбавку за вислугу років, що становить 3630,00 гривень (а.с.15).
Внаслідок здійснення перерахунку, розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився.
Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини та вищенаведені правові положення, суд дійшов переконання про правомірність дій Івано-Франківського обласного військового комісаріату з приводу складення довідки про розмір грошового забезпечення, врахувавши виключно посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років, оскільки наведене передбачено приписами пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 Порядку №45. А відтак, відповідають вимогам вказаних правових норм і рішення та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням визначених у довідці станом 01.03.2018 складових грошового забезпечення.
Водночас, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019 (http://reestr.court.gov.ua/Review/80232293).
Згідно із приписами частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Конституційний Суд України у своєму рішенні №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі №1-7/99 зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Зважаючи на вказане, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 слід вважати нечинними саме з 05.03.2019.
Відтак, суд зазначає, що Івано-Франківський обласний військовий комісаріат при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 та Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу правомірно врахували та застосовували до спірних правовідносин положення пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а повноваженнями у інший спосіб здійснювати виплату перерахованої пенсії в період з 01.01.2018 по 04.03.2019 не були наділені.
Враховуючи наведене, доводи ОСОБА_1 з приводу протиправності проведення перерахунку пенсії у 2018 та 2019 році, з огляду на висновки судів за наслідками розгляду адміністративної справи №826/3858/18 за вказаний вище період, на переконання суду, є безпідставними та необґрунтованими.
Таким чином, на переконання суду, відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині видачі та зобов'язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням інших додаткових видів грошового забезпечення, а також зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2018 по 04.03.2019.
Однак, визнання протиправними окремих положень Постанови №103 та Порядку №45, на підставі яких і здійснювався перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 свідчать про інше правове врегулювання спірних правовідносин та наявність підстав для здійснення уже нового перерахунку пенсії позивачу, із врахуванням усіх складових грошового забезпечення військовослужбовця, передбачених статтею 63 Закону № 2262-XII та Постанови №704.
У відзиві на позовну заяву представник Івано-Франківського обласного військового комісаріату зазначає про те, що з огляду на відсутність належного нормативного регулювання порядку проведення перерахунку пенсії, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат не наділений відповідними повноваженнями на виготовлення та направлення до територіального органу Пенсійного фонду України нової довідки зі зміненими складовими грошового забезпечення пенсіонера.
Суд не погоджується із такими висновками відповідача, оскільки відсутність належним чином встановленого порядку проведення перерахунку пенсії, станом на момент розгляду даної справи, свідчить про порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення, із врахуванням усіх складових грошового забезпечення, що встановлені чинним законодавством.
На думку суду, в межах даних спірних правовідносин, право на соціальний захист ОСОБА_1 , гарантоване Конституцією України, не може ставитись у залежність від наявності правового регулювання питання перерахунку пенсії у зв'язку із визнанням нечинними окремих правових положень нормативних актів.
Однак, аналіз усіх наведених правових положень та фактичних обставин справи дозволяє суду дійти висновку про те, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії, на підставі такої довідки, з урахуванням скасованих положень Постанови №103 та Порядку №45, призведе до неправомірного та необґрунтованого зменшення розміру пенсійних виплат ОСОБА_1 .
В контексті вказаного слід зазначити, що згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Частиною першою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 за №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Стосовно додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, які на переконання суду з 05.03.2019 підлягають врахуванню для обчислення належного розміру пенсії ОСОБА_1 суд зважає на таке.
З матеріалів справи встановлено, що станом на 31.12.2017 ОСОБА_1 набув права на підвищення посадового окладу за службу та на виплату таких додаткових щомісячних видів грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано посадовий оклад - 1160,00 гривень, оклад за військове звання - 125,00 гривень, надбавку за вислугу років - 40% - 514,00 гривень, надбавку за кваліфікацію, в/сл. 1 клас - 8% - 92,80 гривень, надбавку за службу в умовах режимних обмежень допуск Ф.3- 10% - 116,00 гривень, надбавку за особливо важливі завдання 50% - 899,50 гривень, ноус за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів - 35% - 406,00 гривень, премія - 35% - 406,00 гривень (а.с.14).
З урахуванням вказаних складових грошового забезпечення, позивачу призначено пенсію за вислугу років (а.с.14).
Як уже зазначалось вище судом, згідно зі змістом пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У відповідності до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із протоколом за пенсійною справою за №ХД-18638 (Міноборони) від 31.12.2017, до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення включено надбавку за виконання особливо важливих завдань, що передбачалась підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (служба в умовах режимних обмежень), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №414 від 15.06.1994 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці" та премію.
Абзацом 3 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 передбачено право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Разом з цим, абзацом 4 цього пункту Постанови передбачено, що умовами виплати такої надбавки є якість, складність, обсяг та важливість виконуваних обов'язків за посадою.
Наведені положення відповідають приписам абзацу 3 підпункту 1 пункту 5 Постанови №1294. Таким чином, за своїм характером надбавка за виконання особливо важливих завдань, що виплачувалась позивачу на момент звільнення зі служби та надбавка за особливості проходження служби, яка підлягає виплаті військовослужбовцям на підставі чинної Постанови №704, на переконання суду, є тотожними.
Окрім наведеного, підпунктом 2 пункту 5 та пунктом 6 Постанови №704 передбачено право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення; виплачувати надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16; виплачувати надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Разом з цим, у відповідності до змісту позовних вимог, ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премію у розмірі 35%. Надалі, з протоколу пенсійної справи вбачається, що до складових грошового забезпечення також враховано премію у розмірі 35%, яка виплачувалась до моменту здійснення перерахунку у 2018 році.
Згідно із абзацом 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії військовослужбовцям обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи, серед іншого, премію в розмірі, установленому законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Водночас, у відповідності до пункту 1 розділу ХVI наказу Міністерства оборони України "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" від 07.06.2018 за №260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання передбачалось і чинною на момент звільнення позивача зі служби Постановою №1294.
Таким чином, аналіз вказаних правових положень дозволяє суду дійти висновку про наявність підстав для врахування до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 премії у розмірі саме 35%, що підлягала виплаті позивачу на момент звільнення зі служби, розмір якої визначено індивідуально, відповідно до особистого внеску в загальні результати служби.
Отже, усі вказані у протоколі за пенсійною справою за №ХД-18638 (Міноборони) від 31.12.2017 включені додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії підвищення та надбавки на момент розгляду даної адміністративної справи не скасовані, виплачуються військовослужбовцям, а тому, підлягають включенню Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідних розмірах, встановлених на момент призначення пенсії.
Водночас, у позовній заяві ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) відповідно до судового рішення по справі №826/3858/18.
Згідно зі змістом вказаного рішення, суд зазначив про те, що пункти 1, 2 спірної Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою №45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, так як останні скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
Беручи до уваги наведений висновок суду, включенню до нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача підлягають лише ті додаткові види грошового забезпечення, право на виплату яких позивач отримав під час проходження військової служби та які враховані до складових грошового забезпечення при призначенні пенсії.
Таким чином, зважаючи на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва про скасування окремих положень Постанови №103 та Порядку №45, яке набрало законної сили 05.03.2019 та враховуючи висновок суду у даній справі про наявність підстав для врахування до складових грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з метою належного захисту права позивача на пенсійне забезпечення, позовні вимоги в частині зобов'язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату оформити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача із врахуванням зазначених надбавок, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на підставі отриманої довідки, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 05.03.2018 - підлягають задоволенню.
В розгляді даної справи, суд виходить із того, що постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 (http://reestr.court.gov.ua/Review/81399102#) і рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 (http://reestr.court.gov.ua/Review/79199205) у тій же справі набрали законної сили, та Верховним Судом не змінені і відповідно не скасовані.
Враховуючи висновки суду про правомірність дій та рішень Івано-Франківського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 та проведення перерахунку пенсії останньому на підставі положень Постанови №103 і Порядку №45 за період з 01.01.2018 по 04.03.2019, а також, про наявність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 05.03.2019, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
В частині вирішення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити відповідний перерахунок пенсії на підставі виданої нової довідки, суд виходить із наступного.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі №21-1465а15.
Така правова позиція врегулювання питання щодо визначення судом ефективного способу відновлення порушеного права застосовується і Касаційними адміністративним судом у складі Верховного Суду.
Стосовно вимог позивача про зобов'язання відповідачів подати звіт про виконання рішення, суд зазначає наступне. Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В переліку способів захисту порушеного права, наведених у частині 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутній такий спосіб захисту порушеного права як зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення, а тому вказане не може розглядатися судом як позовна вимога.
З урахуванням положень частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
Таким чином, з огляду на вказане, а також враховуючи те, що позивач не надав суду доказів ймовірного уникнення чи зволікання відповідачами у відновленні порушеного права позивача, на переконання суду, відсутні підстави для встановлення вказаного виду судового контролю за виконанням рішення суду в цій адміністративній справі.
У відповідності до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1 681,60 грн. згідно квитанції за № 99.19018.1/202509438 від 26.02.2020.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь ОСОБА_1 частину сплаченого судового збору в розмірі 420,40 грн., пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до складеної Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 05.03.2019.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) частину сплаченого судового збору в розмірі 210 (двісті десять) грн. 20 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088) частину сплаченого судового збору в розмірі 210 (двісті десять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.