Рішення від 02.09.2020 по справі 260/2001/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2020 рокум. Ужгород№ 260/2001/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Гонтовому Ю.О.,

за участю сторін:

позивач: ОСОБА_1 - в судове засідання не з'явився,

представник позивача: адвокат Сочка Іван Іванович,

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - представник Заяць Романна Іванівна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 02 вересня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено протягом 07 вересня 2020 року.

01 червня 2020 року, ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за № 921060805264 від 27 травня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1068, вих. - 20 від 07 травня 2020 року; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській здійснити перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент виникнення права на отримання пенсії), виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1068 вих. - 20 від 07.05.2020, з 13 грудня 2019 року.

09 червня 2020 року, ухвалою суду відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін.

25 червня 2020 року, ухвалою суду призначено судове засідання для здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

28 липня 2020 року позивач подав суду заяву про зміну (уточнення) позовних вимог, яка за ухвалою занесеною до протоколу судового засідання 25 серпня 2020 року прийнята судом до розгляду, як така що відповідає вимогам статті 47 КАС України.

Відповідно до даної заяви про зміну (уточнення) позовних вимог, позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення йому в 2012 році відсоткового розміру пенсії за вислугу років з 90% до 80%; 2) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за № 921060805264 від 27 травня 2020 року про відмову в перерахунку його пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Львівської області за №18/1068 вих - 20 від 07 травня 2020 року; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку з 01 липня 2012 року до 13 грудня 2019 року на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1295 вих - 20 від 16 вересня 2016 року без обмеження її максимального розміру; 4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та проводити виплати йому пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1068 вих - 20 від 07 травня 2020 року без обмеження її максимального розміру, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 13 грудня 2019 року, (а.с. 52-64).

1. Позиції сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач являється пенсіонером та одержує пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». На момент призначення та перерахунку пенсії жодних обмежень у розмірі її виплати або перерахунку законодавством встановлено не було. 13 грудня 2019 року, рішенням КСУ визнано таким, що не відповідає Конституції України, положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру», яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ та встановлено, що частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» підлягає застосуванню у первинній редакції. Таким чином відновлено порядок перерахунку раніше призначених пенсій. З метою реалізації права на перерахунок пенсії, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак 27 травня 2020 року, відповідачем незаконно відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки свідомо проігнорував зазначені положення рішення Конституційного суду України з метою його невиконання.

16 червня 2020 року, відповідачем подано до суду відзив на позовну заявку, де проти задоволення позову заперечують та вказують, що після виходу позивача на пенсію неодноразово проводились перерахунки. Проте з 01.06.2015 року перерахунки пенсії прокурорам не проводились у зв'язку з тим, що пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 2 березня 2015 року № 213-VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/довічне утримання призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ. Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Крім того, 15 липня 2015 року набрав чинності Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII та на цій підставі втратила чинність частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ. Разом із цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Кабінетом Міністрів України, однак, не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Враховуючи наведені норми діючого законодавства та зважаючи на прийняте Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 p., позивач набула право на перерахунок раніше призначеної їй пенсії, у зв'язку з набранням чинності з 16.01.2020 Постановою Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019 "Про умови оплати праці прокурорів" з 01.02.2020, так як перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а обставини настали 16.01.2020 року. Разом з тим, на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії на підставі частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697 та Постанови №657 приписи нормативно-правових актів, якими затверджувалась форма такої довідки та визначався порядок її заповнення, втратили чинність, а іншого нормативно - правового акту, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм видачі відповідної довідки, немає.

28 липня 2020 року, позивачем подано до суду заяву про зміну (уточнення) позовних вимог, що було зумовлено тим, що після ознайомлення з матеріалами справи, а також витребуваною судом від відповідача пенсійною справою, стало відомо, що при черговому перерахунку пенсії ще в липні 2012 року йому було безпідставно зменшено відсотковий розмір пенсії за вислугу років, а саме - з 90% до 80% від розміру заробітної плати. Про таке зменшення відсоткового розміру пенсії відповідач жодним чином його не повідомляв. Вважає, що на даний час наявні підстави для збільшення позовних вимог. Повідомляє, що він отримував пенсію в максимальному розмірі - 90 відсотків від його заробітної плати. Наведене стверджується розпорядженнями органів пенсійного фонду, які наявні в його пенсійній справі на аркушах : 40, 50, 53, 60, 61, 73, 74, 78, 79. 80, 83, 87, 94, 98, 106, 109, 118. Разом з тим, відповідно до розпорядження № 805264 від 21 листопада 2012 року, наявного на аркуші № 121 пенсійної справи, пенсію йому було обчислено в розмірі 80% від заробітної плати. В цьому ж розпорядженні наявний запис : «розрахунок пенсії на 01 липня 2012 року». Вважає, що внаслідок дій відповідача, що виявилися в пониженні відсотку призначеної пенсії, порушені його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення.

28 серпня 2020 року, відповідачем подано відзив на заяву про зміну (уточнення) позовних вимог. В обґрунтування якого зазначають, що розрахунок розміру пенсії станом на 01.06.1996 року здійснено наступним чином: 20 років прокурорського стажу дали право на отримання 50% відсотків місячного заробітку, але у зв'язку з наявною вислугою понад норму відсоток збільшився на 2 % за кожен рік вислуги та склав за 11 років понад норму ще додатково 22 %, що в сукупності склало 72% відповідного заробітку. В подальшому з матеріалів пенсійної справи вбачається, що згідно листа від 07 червня 2001 року № 03-25/2510 матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 було переглянуто, в результаті чого відбулося збільшення нарахованого розміру пенсії та збільшено відсоток відповідного заробітку з 72% на 90%. З огляду на наявну зміну розміру пенсії, розпорядженням №15996 від 23 листопада 2001 року, звертають увагу суду, що перерахунок розміру пенсії прокурорам проводиться за нормами закону, що чинні станом на момент проведення перерахунку розміру пенсії. Так, станом на момент перегляду розміру пенсії позивача діяла норма, якою в ч.1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІ (в редакції станом на 26.07.2001 рік) було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Отже, перерахунок розміру пенсії з 23 листопада 2001 року проведено наступним чином: 10 років прокурорського стажу - 80% відсотків місячного заробітку, але у зв'язку з наявною вислугою понад норму відсоток збільшився на 2 % за кожен рік вислуги та склав за 11 років понад норму ще додатково 22 %, що в сукупності склало 102% відповідного заробітку, але у зв'язку з наявним обмеженням склав після перерахунку 90%. В подальшому у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року підлягали перерахунку пенсії, призначені згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Згідно зі ст. 50-1 Закону № 1789-ХІ (в редакції на листопад 2012 року) пенсія прокурорам призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Відповідно до заяви № 213 від 15 листопада 2012 року та на підставі довідки № 18/949 від 09 листопада 2012 pоку, виданої прокуратурою Львівської області ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» № 1789 від 05 листопада 1991 року, в редакції чинній на час проведення перерахунку, а саме в розмірі 80 відсотків заробітної плати. Тобто, з матеріалів справи вбачається, що позивачу проводились перерахунки розміру пенсії за нормами, які були чинні станом на момент проведення перерахунку та у відповідності до вимог статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ .

Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.

Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечила та просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що 01 червня 1996 року, ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії за вислугу років.

26 липня 1996 року, відповідно до рішення засідання комісії по призначенні пенсій, позивачу, призначена пенсія у розмірі 72 %.

23 листопада 2001 року, відповідно до розпорядження Шевченківського управління Пенсійного фонду № 151996, ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01 серпня 2001 року у розмірі 90 % основного розміру пенсії від середнього заробітку.

21 листопада 2012 року, відповідно до розпорядження № 805264 Ужгородського ГУ ПФУ, здійснено перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року у розмірі 90 % розрахунку пенсії від заробітку.

21 листопада 2012 року, відповідно до розпорядження № 805264 Ужгородського ГУ ПФУ, здійснено перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року у розмірі 80 % розрахунку пенсії від заробітку.

21 травня 2020 року, позивач звернулася до ГУ ПФУ у Закарпатській області із заявою № 2816 про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною надбавки.

До заяви надано заяву про перерахунок пенсії, паспорт та трудову книжку.

Відповідно до довідки, наданої прокуратурою Закарпатської області, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії № 18 /1068 вих 20 від 07 травня 2020 року, яка видана відповідно до рішення Конституційного суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 та постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06 вересня 2017 року за відповідною (прирівняною) посадою прокурора району становить: посадовий оклад - 8 000,00 грн., оклад за військовим званням/надбавки за класний чин (старший радник юстиції) - 2 400,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 3 200,00 грн., інші щомісячні надбавки, доплати (70%) - 9 520,00 грн., премія (60%) - 13 872,00 грн., матеріальна допомога (для оздоровлення) - 3 082,67 грн., матеріальна допомога (для вирішення соціально-побутових питань) - 3 082,67 грн.

27 травня 2020 року, рішенням № 921060805264, ГУ ПФУ у Закарпатській області, відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 07 травня 2020 року, наданої до заяви про перерахунок пенсії № 2816.

Відмова мотивована тим, що на час подання ним заяви щодо перерахунку пенсії на 21 травня 2020 року питання оплати праці працівників органів прокуратури регулюється Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів від 11.12.2019р. № 1155 (набрала чинності 16.01.2020 року). При цьому зауважують, що пунктом 7 зазначеної постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Отже, в зв'язку з вищезазначеним право на перерахунок пенсії згідно поданої довідки відсутнє.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Згідно з положеннями частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Щодо позовних вимог визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення йому в 2012 році відсоткового розміру пенсії за вислугу років з 90% до 80%, судом встановлено наступне.

Щодо порушення строків звернення до суду, судом встановлено наступне.

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що позивач дізнався про порушення своїх прав після ознайомлення з матеріалами пенсійної справи його представником, 27 липня 2020 року, та, як наслідок, 28 липня 2020 року, позивачем подано до суду заяву про зміну (уточнення) позовних вимог.

Отже, початок перебігу строку звернення до адміністративного суду законодавець пов'язує з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

При цьому слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що строк звернення до суду не пропущений та відповідачем не було надано суду доказів щодо повідомлення позивача про розпорядження № 805264 від 21 листопада 2012 року Ужгородського ГУ ПФУ.

Щодо доводів по суті спірних правовідносини, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року, в редакції чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1 (станом на 01 червня 1996 року), що працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років.

Пенсії за вислугу років призначається працівникам, які займають прокурорські посади, перелічені у статті 56 цього Закону, після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками з вислугою на цих посадах не менше 20 років - у розмірі 50 відсотків місячного заробітку. За кожний рік вислуги понад 20 років пенсія збільшується на два відсотки цього заробітку.

Загальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений згідно з цією статтею, не може перевищувати 75 відсотків відповідного заробітку, а особам, які брали участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 відсотків, до категорії 2, - 80 відсотків.

26 липня 1996 року, відповідно до рішення засідання комісії по призначенні пенсій, позивачу, призначена пенсія у розмірі 72 %.

23 листопада 2001 року, відповідно до розпорядження Шевченківського управління Пенсійного фонду № 151996, ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01 серпня 2001 року у розмірі 90 % основного розміру пенсії від середнього заробітку.

Пенсію у зазначеному розмірі позивач отримував до 1 липня 2012 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", яка набрала чинності з 14 червня 2012 року, підвищено розміри посадових окладів працівників органів прокуратури.

15 листопада 2012 року, позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії.

21 листопада 2012 року, відповідно до розпорядження 805264 Ужгородського ГУ ПФУ, здійснено перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року у розмірі 90 % розрахунку пенсії від заробітку.

21 листопада 2012 року, відповідно до розпорядження 805264 Ужгородського ГУ ПФУ, здійснено перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року у розмірі 80 % розрахунку пенсії від заробітку.

Представник відповідача зазначив, що перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку проведений відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", яка була чинною на час проведення перерахунку, а саме в розмірі 80 % заробітної плати.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08.07.2011 р. були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру". Вказаний закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року.

Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 р. частину першу ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" було замінено двома частинами та визначено, що пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

В той же час, суд враховує, що відповідно до статті 50-1 вищевказаного закону (чинної на момент здійснення перерахунку - 01 липня 2012 року) визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюється також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько - слідчих посад і посад у науково - навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Таким чином, процедури призначення та перерахунку пенсій є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Зміни, внесені Законом України № 3668-УІ до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсій у відсотках стосуються порядку призначення пенсій прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За таких обставин, перерахунок пенсії ОСОБА_1 мав бути проведений в розмірі 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку з урахуваннямпостанови КМУ "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників прокуратури" від 31 травня 2012 № 505, а відтак дії відповідача щодо зменшення позивачу в 2012 році відсоткового розміру пенсії за вислугу років з 90% до 80% є протиправними.

Щодо позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку з 01 липня 2012 року до 13 грудня 2019 року на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1295 вих - 20 від 16 вересня 2016 року без обмеження її максимального розміру, судом встановлено наступне.

Як вже зазначалося судом, була встановлена неправомірність дій відповідача, що полягала у зменшенні позивачу в 2012 році відсоткового розміру пенсії за вислугу років з 90% до 80%.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18. 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься в статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 № 2136-VIII.

У пункті 2 резолютивної частини Рішення № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідні положення втратили чинність з 13 грудня 2019 року.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку з 01 липня 2012 року до 13 грудня 2019 року, оскільки з саме цієї дати підстави для відмови у перерахунку пенсії позивача відпали.

Що стосується здійснення перерахунку на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1295 вих - 20 від 16 вересня 2016 року, то в цій частині позовна вимога не підлягає задоволенню, оскільки зменшення відсоткового розміру пенсії за вислугу років з 90% до 80% відбулося 01 липня 2012 року. При цьому, здійснення перерахунку на підстави довідки, якої не існувало на момент вчинення будь-яких дій, в тому числі зменшення відсоткового розміру пенсії станом на 01 липня 2012 року не відповідає засадам розумності та не може бути належним доказом протиправності дій відповідача, що були вчинені ним виходячи із матеріалів пенсійної справи на час вчинення таких дій.

Щодо позовної вимоги визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за № 921060805264 від 27 травня 2020 року про відмову в перерахунку його пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Львівської області за №18/1068 вих - 20 від 07 травня 2020 року, судом встановлено наступне.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам визначались частиною 12 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, відповідно до якої обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

15 липня 2015 року, набрав чинності Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII та на цій підставі втратила чинність частина 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.

Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акту, який б регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Відповідно до частин 1, 3 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також: бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий, від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 8 Основного Закону, в Україні визнається й діє принцип верховенства права. Складовою верховенства права є принцип очікування суб'єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає наявним у суспільстві нормативним приписам.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип правової визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми й забезпечення того, щоб ситуації та правовідносини залишалися передбачуваними (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема, в рішенні ЄСПЛ від 28.11.1999 у справі "Брумареску проти Румунії" зазначено, що принцип правової визначеності є складовою верховенства права (пункт 61). Також у рішенні від 13.12.2001 у справі "Церква Бессарабської Митрополії проти Молдови" ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі, в разі необхідності, регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109).

Згідно вимог пункту 4 рішення від 11 жовтня 2005 року у справі № 1-21/2005 Конституційний Суд України вказав, що в Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честь і гідність. Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовних органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів. Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга), 22, 23, 24 (частина перша) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Оскільки Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Відповідно до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що не проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі та у порядку, визначеному у законі, чинному на момент призначення їй пенсії, є втручанням у його майнові права у розумінні статті 1 Першого протоколу.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на не визначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

При цьому, Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Більш того, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VIIзі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VIIпідлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

У своєму рішенні від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII з 13 грудня 2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Таким чином, підсумовуючи викладене, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на відсутність визначеного Кабінетом Міністрів України умов і порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

21 травня 2020 року, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Закарпатській області із заявою № 2816 про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною надбавки.

До заяви подано довідку, надану прокуратурою Закарпатської області, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії № 18 /1068 вих 20 від 07 травня 2020 року.

27 травня 2020 року, рішенням № 921060805264, ГУ ПФУ у Закарпатській області, відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 07 травня 2020 року, наданої до заяви про перерахунок пенсії № 2816.

Відмова мотивована тим, що на час подання ним заяви щодо перерахунку пенсії на 21 травня 2020року питання оплати праці працівників органів прокуратури регулюється Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів від 11.12.2019р. № 1155 (набрала чинності 16.01.2020 року). При цьому зауважують, що пунктом 7 зазначеної постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Отже, в зв'язку з вищезазначеним право на перерахунок пенсії згідно поданої довідки відсутнє, (а.с. 11-12).

Суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників.

Таким чином, дана постанова, що набрала чинності 06 вересня 2017 року та довідка прокуратури Закарпатської області № 18 /1068 вих 20 від 07 травня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років позивачу по даній справі з моменту появи відповідних обставин - а саме рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року.

Суд критично ставиться до посилання відповідача у рішенні від 27 травня 2020 року "Про відмову у перерахунку пенсії" на те, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури на підставі Постанови КМУ від 11 грудня 2019 року № 1155, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11 грудня 2019року №1155 (далі - Постанова №1155), затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1 - 3.

Відповідно до пункту 7 Постанови № 1155 установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Водночас, пунктом 6 Постанови № 1155 установлено, що для прокурорів, умови оплати праці яких затверджені цією постановою, не застосовуються умови оплати праці працівників органів прокуратури, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012р. №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Враховуючи, що позивачу видано довідку у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012року № 505, тому постанова № 1155 не застосовується до спірних правовідносин.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову в перерахунку пенсії за № 921060805264 від 27 травня 2020 року.

Що стосується позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та проводити виплати йому пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1068 вих - 20 від 07 травня 2020 року без обмеження її максимального розміру, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 13 грудня 2019 року, судом встановлено наступне.

26 грудня 2019 року, Пенсійний Фонд України листом № 2800-0301-5/39345 надало відповідь Міністерству соціальної політики України, де зазначив, що рішення від 13 грудня 2019 оку є підставою для проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2020 року, оскільки визначає порядок проведення перерахунку пенсій. Для узгодження питань щодо складових заробітної плати, які враховуються при перерахунку пенсій та щодо форм довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсій, просять ініціювати проведення спільної робочої зустрічі з представниками Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України та Генеральної прокуратури України, (а.с. 92-93).

18 лютого 2020 року, Офіс Генерального прокурора листом № 21-698вих20, звернувся до Міністерства соціальної політики України, в якому просить погодити порядок дій щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури, відповідно до рішення КСУ від 13 грудня 2019 року, (а.с. 79).

Відповідно до пунктів 2, 2.2, 3 Розділу 1, запропоновано перерахунок пенсії проводити за зверненнями пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України (незалежно від факту їх роботи) на підставі довідок про заробітну плату (Додаток), виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати, в тому числі їх складових).

Для пенсіонерів, які не працюють, в довідці про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку г враховуються такі види оплати праці: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, чинних за відповідною посадою на час виникнення права на перерахунок; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємної інформації враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міні України на момент виникнення права на перерахунок пенсії, якщо вона фактично встановлена особі на дату звільнення; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання „заслужений", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України момент виникнення права на перерахунок пенсії, якщо вони були факті встановлені особі з урахуванням положень пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України щодо виключення слів „статті 81"; інші щомісячні надбавки, доплати та щомісячна премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені у місяці, у якому відбулося збільшення заробітної плати, за відповідною посадою (посадами) у тому органі прокуратури, з якого особа вийшла на пенсію, або його правонаступника; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань) у розмірі 1/12 середньомісячної заробітної плати (грошові забезпечення) за відповідною посадою (посадами) у тому органі прокуратурі якого особа вийшла на пенсію, або його правонаступника; премія з нагоди державних, професійних свят в середніх розмірах відповідною посадою, виплачені в місяці виникнення права на перерахуй пенсії. У разі відсутності або перейменування в органах прокуратури посади, якої особі було призначено (перераховано) пенсію, її посада визначається згідно з Додатком 2.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою змії розміру пенсії. Якщо пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії : минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

21 лютого 2020 року, Міністерство соціальної політики листом № 2690/0/2-20/54, погодило запропонованих порядок дій Офісом Генерального прокурора, (а.с. 78).

Міністерство соціальної політики України звернулося до Пенсійного фонду України з листом «Про перерахунок пенсій прокурорам», яким було надіслано для врахування в роботі лист Офісу Генерального прокурора та лист Мінсоцполітики щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури, (а.с. 77).

21 травня 2020 року, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Закарпатській області із заявою № 2816 про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною надбавки.

До заяви надано довідку № 18 /1068 вих 20 від 07 травня 2020 року.

Відповідно до довідки, наданої прокуратурою Закарпатської області, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії № 18 /1068 вих 20 від 07 травня 2020 року, яка видана відповідно до рішення Конституційного суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 та постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06 вересня 2017 року за відповідною (прирівняною) посадою прокурора району становить: посадовий оклад - 8 000,00 грн., оклад за військовим званням/надбавки за класний чин (старший радник юстиції) - 2 400,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 3 200,00 грн., інші щомісячні надбавки, доплати (70%) - 9 520,00 грн., премія (60%) - 13 872,00 грн., матеріальна допомога (для оздоровлення) - 3 082,67 грн., матеріальна допомога (для вирішення соціально-побутових питань) - 3 082,67 грн.

Надана позивачем довідка прокуратури Закарпатської області відповідає зазначеному додатку 1, складена на бланку органу прокуратури, містить обов'язкові реквізити (дату та вихідний номер), підписана посадовими особами, підпис яких скріплений гербовою печаткою, містить інформацію про назву та розмір складових заробітної плати (грошового забезпечення) за аналогічною посадою, зазначено прізвище, ім'я та по-батькові особи, які видано таку довідку.

Відтак, вказана довідка є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на її підставі має бути проведений перерахунок пенсії позивача.

Водночас, суд зазначає, що невідповідність форми наданої для перерахунку пенсії довідки не була підставою для відмови у такому перерахунку.

З огляду на встановлену під час розгляду справи протиправність рішення пенсійного органу щодо відмови у перерахунку пенсії позивача, з метою належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та проводити виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1068 вих-20 від 07 травня 2020 року без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 21 травня 2020 року.

У даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Щодо вимоги позивача про виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що згідно із статтею 2 частиною 1 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України Про прокуратуру, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України Про прокуратуру, не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

У контексті викладеного, суд зазначає, що застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам статті 58 частини 1 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

При цьому звертає увагу, що наведені вище положення, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, - в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016.

Таким чином перерахунок пенсії повинен здійснюватися без будь-яких обмежень граничним розміром, а відтак перерахована пенсія також повинна виплачуватися без будь-яких обмежень граничним розміром.

Статтею 2 частини 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на наведене, відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірний характер рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення ОСОБА_1 в 2012 році відсоткового розміру пенсії за вислугу років з 90% до 80%.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за № 921060805264 від 27 травня 2020 року про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1068 вих-20 від 07 травня 2020 року.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку з 01 липня 2012 року до 13 грудня 2019 року.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та проводити виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Львівської області за № 18/1068 вих-20 від 07 травня 2020 року без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 21 травня 2020 року.

6. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

СуддяТ.В.Скраль