08 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/10696/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Нагірняк М.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016року.
Позивач вважає, що має право з 01.01.2016року на перерахунок пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії МВС України в Житомирській області від 13.04.2020року у порядку та розмірах визначених постановою КМ України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. N 103. Таке право, на думку Позивача підтверджується рішеннями Житомирського окружного адміністративного суду та Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №240/9172/19.
На своє звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо такого перерахунку Позивач отримав відмову у вигляді листа від 15.05.2020року, яку вважає протиправною.
Ухвалою суду від 14.07.2020року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, 21.08.2020року надіслав на адресу суду клопотання, в якому просить справу розглядати у письмовому провадженні та відзив на позов. У відзиві проти позову заперечується і зазначається, що перерахунок пенсії Позивачу здійснено на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.11.2019року у справі №240/3864/19.
Відповідач вважає, що судовими рішеннями Житомирського окружного адміністративного суду та Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №240/9172/19 не зобов'язували Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області проводити жодні дії для перерахунку пенсії Позивачу.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, якому з 01.01.2007року пенсія призначена відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XII в розмірі 76% грошового забезпечення.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивачу на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією МВС України в Житомирській області з 01.01.2016року проведено перерахунок пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення, що складалося з:
- 2700,00грн. посадового окладу;
- 2000,00грн окладу за військовим (спеціальним) званням;
- 1800,00грн. відсоткової надбавки за вислугу років (40%);
- 263,20грн. премії.
Більш того, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.11.2019року у справі №240/3864/19 Позивачу перераховано розмір пенсії, виходячи із 76% його грошового забезпечення.
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності протиправності в діях Відповідача щодо відмови при проведенні перерахунку пенсії Позивача з 01.01.2016 року відповідно до довідки Ліквідаційної комісії МВС України в Житомирській області від 13.04.2020року.
Позивач вважає, що має право з 01.01.2016року на перерахунок пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії МВС України в Житомирській області від 13.04.2020року у порядку та розмірах визначених постановою КМ України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. N 103.
Такі доводи Позивача ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.
Безспірно, за змістом ч.3 ст.43 Закону N 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд враховує, що відповідно до положень частини четвертої ст.63 цього ж Закону N2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова N 103), визначено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"
Алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України, до яких відноситься Відповідач, та уповноважених органів Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС чітко врегульований правовими нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45).
За приписами Порядку N 45 Відповідач здійснює перерахунок пенсії на підставі відповідних довідок, виданих переліченими уповноваженими органами, за відповідною формою.
Саме у відповідності до вказаних положень Ліквідаційною комісією МВС України в Житомирській області та за відповідною формою була видана довідка від 13.04.2020року про розмір грошового забезпечення Позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016року відповідно до Постанови N 103.
Суд зазначає, що права самостійно визначати розміри грошового забезпечення Позивача та його складові Відповідач не має.
Більш того, вказана довідка від 13.04.2020року про розмір грошового забезпечення Позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016року Ліквідаційною комісією МВС України в Житомирській області була видана на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02.01.2020року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2020року у справі №240/9172/19.
Вказаними судовими рішеннями підтверджено право Позивача на включенням до неї розміру грошового забезпечення відповідно до додатку № 3 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Схеми посадових окладів поліцейських апарату Національної поліції" посадового окладу в сумі 2900,00грн., окладу за військовим (спеціальним) званням майор поліції в сумі 2000,00грн., надбавку за стаж служби (50 %) 2450,00грн., премію 78,75%, із врахуванням відповідних надбавок, доплат, підвищень у розмірі, установленому для поліцейських Національної поліції України.
Судові рішення набрали законної сили і відповідно до вимог ст.370 КАС України є обов'язковими також для всіх установ, органів та організацій, посадових чи службових осіб на всій території України.
Таким чином, відмова Відповідача у проведенні з 01.01.2016року Позивачу перерахунку пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії МВС України в Житомирській області від 13.04.2020року, викладена у формі листа від 15.05.2020року, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправна та підлягає скасуванню.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Відповідача з 01.01.2016року провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії МВС України в Житомирській області від 13.04.2020року та у порядку та розмірах визначених постановою КМ України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. N 103.
Одночасно суд зазначає про відсутність підстав, передбачених ст.382 КАС України для судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати у вигляді судового збору в сумі 840,80грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 2, 77, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні з 01.01.2016року перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Ліквідаційної комісії МВС України в Житомирській області від 13.04.2020року, викладену у формі листа від 15.05.2020року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.О.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) з 01.01.2016року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Ліквідаційної комісії МВС України в Житомирській області від 13.04.2020року та у порядку та розмірах визначених постановою КМ України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. N 103.
Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 840,80грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк