Ухвала від 07.09.2020 по справі 240/8874/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

07 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/8874/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Майстренко Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про залучення третіх осіб в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Житомирській області" щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Житомирській області" подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні)

Ухвалою суду від 11.08.2020 у задоволенні клопотання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" про заміну відповідача у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, Державної установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовлено. Залучено до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, Державної установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії як співвідповідача - Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 00032684).

Від представника Міністерства внутрішніх справ України надійшло клопотання про залучення в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Міністерства соціальної політики України, Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України.

В обґрунтування заявленого клопотання відповідачем зазначено, що реалізація постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" стосується більше ніж 500 тис. осіб та потребує додаткових коштів Державного бюджету України.

Стосовно доцільності залучення Міністерства соціальної політики України відповідач вказує, що у разі задоволення позовних вимог складеться ситуація, за якої буде видаватись довідка для перерахунку пенсії без відповідного рішення уряду щодо збільшення розміру грошового забезпечення та визначення умов, розміру та порядку перерахунку пенсій, масове звернення за якими призведе до зростання соціальної напруги серед населення, що потребуватиме залучення Міністерства соціальної політики України до врегулювання зазначених питань.

Також, відповідач просить залучити Пенсійний фонд України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, оскільки він є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відтак, на думку відповідача, участь Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України та Пенсійного фонду України у цій справі дозволила б суду повною мірою реалізувати закріплений у статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі.

Суд, розглянувши заявлене клопотання та дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Приписами частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частина 4 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).

Виходячи з системного тлумачення положень статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, підлягають залученню до участі у справі, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

Обставин, за яких рішення у даній справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки вказаних органів виконавчої влади, судом не встановлено. Цей вплив обумовлюється виключно приписами чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, і без наявності судового рішення визначає коло прав та обов'язків цих суб'єктів.

Таким чином, суд вважає, що клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про залучення до участі у даній справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України та Пенсійного фонду України, є необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 49, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

У задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України про залучення третіх осіб відмовити.

Ухвала окремо від судового рішення суду не оскаржується і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Н.М. Майстренко