Рішення від 08.09.2020 по справі 200/5486/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2020 р. Справа№200/5486/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 разом зі своїм сином проживає у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначена квартира належить позивачу на підставі свідоцтва про право власності. ОСОБА_1 була одруена з ОСОБА_2 , сімейні стосунки з січня 2017 року були припинені, про що свідчить акт про не проживання подружжя разом від 12.09.2019. На адресу позивача 01.06.2020 надійшло повідомлення від Мінсоцполітики про призначення житлової субсидії від 21.04.2020 з зазначенням, що їй необхідно погасити надмірно виплачені кошти по субсидії та повідомлення № 708 від 04.09.2019 про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії у готівковій формі. Виплати субсидії були припинені. Підставою для виникнення надмірно виплаченої субсидії слугувало не своєчасне повідомлення органу про членів сім'ї із складу домогосподарства. Вважаючи, що відповідач незаконно припинив позивачу виплату житлових субсидій з 01.05.2018 та незаконно вимагає з неї повернення коштів в сумі 8385,07 грн. за період з 01.05.2018 по 31.01.2019, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.

Представник відповідача наданав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що 05.02.2018 року ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради за призначенням житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, склад сім'ї, за адресою складався з ОСОБА_1 та її сина - ОСОБА_3 . Рішенням управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 05.03.2018 про призначення субсидії ОСОБА_1 , було призначено житлову субсидію з лютого 2018 року по квітень 2018 року включно з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб - 2 особи, визначених на початок місяця, в якому надійшло звернення. Оскільки Позивач отримувала житлову субсидію у попередньому сезоні та не надала нові заяву та декларацію, згідно з постановою КМУ № 329 від 27.04.2018, станом на 01.05.2018, житлову субсидію з травня 2018 року по квітень 2019 року та з травня 2019 року по квітень 2020 року було призначено автоматично лише на зареєстрованих осіб. В ході перевірки особової справи позивача по призначенню субсидії, на підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 30.08.2019 відділом державних соціальних інспекторів встановлено, що до складу сім'ї заявника входять члени родини не зареєстровані за адресою домогосподарства, а саме: чоловік позивача - ОСОБА_2 . З 01.05.2018 позивач про членів своєї родини, не зареєстрованих за адресою домогосподарства, відповідачу не повідомляла і нові заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, не надавала. У зв'язку з вищезазначеним, надання субсидії з 01.09.2019 було припинено за рішенням відповідача від 04.09.2019. Відповідно до проведеного управлінням перерахунку, надміру перераховані (виплачені) ОСОБА_1 кошти житлової субсидії за період травня 2018 року по серпень 2019 року складають 19122,00 грн., в тому числі: безготівкова форма субсидії за період з травня 2018 року по січень 2019 року - 10736,93 грн., знята з особових рахунків позивача в комунальних підприємствах; готівкова форма субсидії за період з лютого 2019 року по серпень 2019 року -8385,07 грн., стягується з отримувача субсидії ОСОБА_1 до Державного бюджету. 20.04.2020 ОСОБА_1 надала до управління нову заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії. 10.01.2020 комісією розглянуто особову справу позивача та прийнято рішення відмовити у призначенні субсидії з квітня 2020 року, з підстав неповного набору документів (протокол №36 від 17.06.2020).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2020 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Судом встановлено, що 05.02.2018 позивачка звернулась до управління із заявою про призначення житлової субсидії, подала декларацію про доходи та надала довідку щодо складу сім'ї з вказанням зареєстрованих осіб - ОСОБА_1 (заявник), ОСОБА_3 (син).

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 05.03.2018 про призначення субсидії, ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з лютого 2018 року по квітень 2018 року включно з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб - 2 особи, визначених на початок місяця, в якому надійшло звернення.

З травня 2018 року по квітень 2019 року та з травня 2019 року по квітень 2020 року Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, житлову субсидію було призначено автоматично на зареєстрованих осіб.

В ході перевірки особової справи позивача по призначенню житлової субсидії, на підставі особистої заяви ОСОБА_1 , відділом державних соціальних інспекторів встановлено, що до складу сім'ї заявника входять члени родини не зареєстровані за адресою домогосподарства, а саме: чоловік позивачки - ОСОБА_2 .

Відповідно до наявного акту проведення перевірки та поновлення інформації, що надається заявниками для прзначення житлових субсидій від 04.09.2019 № 708, було встановлено, що ОСОБА_1 зобов'язана повернути переплачену суму субсидії у розмірі 8385,07 грн., припинено виплату субсидії з 01.05.2018 та знято з особистих рахунків надмірно виплачені кошти у сумі 10736,93 грн. за період з 01.05.2018 по 31.01.2019.

На адресу ОСОБА_1 було надіслано повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради № 708 від 04.09.2019 про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії (у готівковій формі) Зобов'язано повернути переплачену суму субсидії у розмірі 8385,07 грн., повідомлено про припинення виплати субсидії з 01.05.2018.

Спірним питанням у даній справі є правомірність припинення виплати позивачці субсидії за період з 01.05.2018, повернення надмірного сплачених коштів за вказаний період у розмірі 8385,07 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення, у редакції від жовтня 2018 року).

Відповідно до п. 3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.

Пунктом 16 Положення № 848 встановлено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема, про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

Відповідно до п. 119 Положення (у редакції на момент прийняття відповідачем рішення про припинення раніше призначеної субсидії) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:

- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;

- громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб - 2 особи, а саме: ОСОБА_1 (заявник), ОСОБА_3 (син).

В ході перевірки особової справи позивача по призначенню житлової субсидії, на підставі особистої заяви ОСОБА_1 , відділом державних соціальних інспекторів встановлено, що до складу сім'ї заявника входять члени родини не зареєстровані за адресою домогосподарства, а саме: чоловік позивачки - ОСОБА_2 .

Зазначена обставина стала підставою для припинення виплати житлової субсидії ОСОБА_1 .

Відповідно до наявного в матеріалах справи акту комісії Краматорської міської ради від 12.09.2019 вих. 01-25/44, ОСОБА_2 (чоловік позивачки) за адресою на яку була надана житлова субсидія ОСОБА_1 , не проживає з квітня 2017 року.

Також, в матеріалах справи наявне рішення Краматорського міського суду від 13.11.2019 по справі № 234/15218/19, яким розірвано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Отже, аналізуючи наведені положення та надані докази, вбачається, що чоловік ОСОБА_1 не входив до членів домогосподарства на яке було призначено житлову субсидію, що в свою чергу свідчить про відсутність підстав для припинення уповноваженим органом виплати житлової субсидії.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи фактичні обставини справи, які свідчать, що у квартирі на яку було надано житлову субсидію на момент вирішення питання про отримання субсидії, позивачка проживала разом із своїм сином, а також виходячи із необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для примусового повернення отриманих ОСОБА_1 коштів у вигляді житлової субсидії у розмірі 8385,07 грн.

Отже, підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення підлягає задоволенню.

Водночас, щодо вимог позивачки про відновлення житлової субсидії з 01.05.2018 по теперішній час, суд зазначає, що надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень суд вважає за необхідне зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради відновити призначену ОСОБА_1 житлову субсидію за період з 01.05.2018.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 06.06.2020, позивачка за подання адміністративного позову сплатила 840,80 грн. судового збору.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене, суд вважає за можливе повернути позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради у розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ: 25953617; Донецька область, м. Краматорськ, вул. Небесної Сотні, буд. 23) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про припинення виплати субсидії з 01.05.2018 та повернення надмірно виплачених коштів в сумі 8385,07 грн., яке оформлене повідомленням про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії (у готівковій формі) № 708 від 04.09.2019.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ: 2595361) відновити призначену ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) житлову субсидію з 01.05.2018.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 08 вересня 2020 року.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Голошивець