Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
07 вересня 2020 р. Справа №200/8131/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Дмитрієв В.С., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
02 вересня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Відповідач 2) про:
- визнання протиправним та скасування рішення Відповідача - 1 про перерахунок пенсії від 19 травня 2020 року №914420179049, від 16 червня 2020 року №914420179049, від 20 липня 2020 року №914420179049, від 24 липня 2020 року №914420179049, в частині відмови у перерахунку пенсії, виходячи із середнього заробітку за останні 60 місяців роботи та у виплаті мені пенсії за вислуго років без обмеження її максимальним розміром;
- визнання відмови Відповідача - 1 та Відповідача - 2 у перерахунку пенсії, виходячи із середнього заробітку за останні 60 місяців роботи та у виплаті мені пенсії без обмеження її максимальним розміром, що оформлені Відповідачем-1 у листі від 30 червня 2020 року №0574-03-8/3464 та Відповідачем-2 у листі від 23 липня 2020 року №0500-0903-8/13569, протиправними;
- зобов'язання Відповідача - 1 здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної 31 березня 2017 року, у порядку, визначеному ч.2-4 та ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» - 60 % середнього заробітку за 60 останніх місяців роботи, згідно довідки військової прокуратури об'єднаних сил від 12 травня 2020 року №14-140вих20, та виплачувати зазначену пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 13 травня 2020 року по 14 серпня 2020 року.
Згідно частини 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем не додано до адміністративного позову квитанцію про сплату судового збору.
При цьому в позовні заяві позивач посилається на звільнення його, як учасника бойових дій, від сплати судового збору на підставі пунктів 12, 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Так, статтею 5 Закону України “Про судовий збір” передбачені пільги щодо сплати судового збору. Відповідно до пунктів 12, 13 частини першої зазначеної норми від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються зокрема, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків; учасники бойових дій - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Статус, права, пільги учасників бойових дій встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до частини другої статті 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Аналіз пункту 13 частини першої статті 5 Закону “Про судовий збір” в сукупності з частиною другою статті 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” вказує на те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору стосовно пільг, прав та гарантій закріплених законодавством саме через набуття такого статусу.
Отже, сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору з усіх спорів.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 17 серпня 2020 року у справі №560/703/20.
Також позивач посилається на звільнення його від сплати судового збору як військовослужбовця.
Як вже зазначалось вище, пунктом 12 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
При цьому, згідно матеріалів доданих до адміністративного позову убачається, що наказом військової прокуратури об'єднаних сил №489к від 07 серпня 2020 року позивача звільнено з військової служби з 14 серпня 2020 року.
Тобто на час подання даного позову, ОСОБА_1 не є військовослужбовцем, який виконує службові обов'язки, тому підставі для звільнення його від сплати судового збору відсутні.
Так, позивачем заявлені позовні вимоги щодо перерахунку пенсії, тому пункт 13 частини першої статті 5 Закону “Про судовий збір” в даних правовідносинах не застосовується.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір”, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 Закону України “Про судовий збір”).
Згідно частини 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 24 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Згідно ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2020 року становить 2102 гривень.
Тобто, за подання до адміністративного суду адміністративного позову з вимогою немайнового характеру необхідно сплатити судовий збір в розмірі 840 грн. 80 коп.
Так, позивачем у адміністративному позові заявлені позовні вимоги немайнового характеру до двох відповідачів щодо скасування рішень, визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання Відповідача - 1, 2 вчинити певні дії.
Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті при зверненні до адміністративного суду з відповідними позовними вимогами до двох відповідачів становить 1681,60 грн. (840,80*2).
За приписами частини 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на наведене, позивачці необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом:
- подання доказу сплати судового збору у розмірі 1681,60 грн. за наступними реквізитами - рахунок UA408999980313121206084005075, отримувач Слов'янське УК/м. Слов'янськ/22030101, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37803368 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: 101; ______ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви: десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачу.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв