Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 вересня 2020 р. Справа№200/2016/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши в порядку письмовому провадженні адміністративну справу за позовом адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі - відповідач) у якому просив суд:
- зобов'язати відповідача погасити оплатити її борги по опаленню в сумі 15751,13 грн., так як вони утворилися з їхньої вини;
- зобов'язати відповідача призначити позивачу субсидію на опалювальний сезон 2019-2020 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона звернулась з заявою про призначення не була призначена у зв'язку з тим, що в домогосподарстві зареєстрована онука яка фактично з нею не проживає.
Позивач вважає, що має право на призначення на житлову субсидію, оскільки субсидія призначалася з урахуванням фактично проживаючих осіб.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач зазначає, що 07.05.2019 року позивач звернулась до управління із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Разом із заявою вона надала довідку про склад сім'ї від 02.05.2019 року, з якої видно, що в домогосподарстві, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 особи, а саме позивач та її онука - ОСОБА_2 .
Відповідач зазначає, що відповідно до заяви від 07.05.2019 року позивач просила питання про призначення субсидії розглянути комісією з питань призначення та надання житлових субсидій, соціальної допомоги та пільг за фактичним місцем проживання без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих (враховуючи норми щодо отримання доходів та перебування за кордоном). Одночасно із подачею заяви нею були подані декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, з якої видно, що до складу домогосподарства, крім неї, також входить зареєстрована, але така, що не проживає онука.
Субсидія позивачу не була призначена у зв'язку з тим, що в домогосподарстві зареєстрована особа, яка не працює, не навчається, не перебуває на обліку в центрі зайнятості, як безробітна особа та перебуває за кордоном більше 60 днів.
Отже, відповідач вважає, оскільки позивачем для вирішення питання про призначення субсидії на відповідний опалювальний період не надано доказів того, що особи, які зареєстровані, але фактично не проживають разом з нею за адресою домогосподарства, підпадають під категорію осіб, вказаних в абз. 1-4 підпункту 3 п.14 Положення, підстав для позитивного вирішення питання про призначення житлової субсидії у відповідача не має.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд адміністративної справи по суті на 09 червня 2020 року.
Представники сторін у призначене на 09 червня 2020 року судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду даної справи.
Позивач надала клопотання про проведення судового засідання без її участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Пунктом 1 частини 3 вказаної статті встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на те, що позивач, представник позивача та представник відповідача у судове засідання не з'явились, приймаючи до уваги клопотання позивача про розгляд справи без її участі, суд приходить висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
У період з 06.07.2020 року по 24.07.2020 року суддя ОСОБА_3 перебував у щорічній відпустці, а у період з 27.07.2020 року по 04.09.2020 року на лікарняному.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
Вимога про зобов'язання відповідача погасити оплатити її борги по опаленню в сумі 15751,13 грн., так як вони утворилися з їхньої вини, задоволенню не підлягає, з огляду на таке
Позивачем не надано суду ані доказів існування у неї заборгованості з послуг опалення саме в сумі 15751,13 грн. на певну дату, ані правового обгрунтування обов'язку відповідача сплачувати за неї саме заборгованість за комунальні послуги.
Доказів призначення субсидії за період, за який утворилась заборгованість у вказаній сумі позивачем суду не надано.
Доказів скасування рішень відповідача про відмову у наданні позивачу субсидій на попередні опалювальні сезони позивачем суду не надано. отже позивач повинна
Отже, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до п.5 ч.2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у випадку непризначення субсидії комунальні послуги повинна була оплачувати у повному обсязі сама позивач, як споживач таких послуг (це її обов'язок), а не відповідач, що виключає можливість суду зобов'язувати відповідача, як суб'єкта владних повноважень погасити заборгованість позивача перед третьою особою - теплопостачальною організацією.
У прохальній частині позовної заяви позивач, серед іншого, просить зобов'язати відповідача призначити їй субсидію саме на опалювальний сезон 2019-2020 р.
Таким чином, встановлення правомірності чи неправомірності відмови позивачу у призначенні субсидії на опалення за попередні періоди не є предметом даного позову.
07 травня 2019 року ОСОБА_1 яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , звернулась до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії (а.с. 26), до якої надала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначила осіб, які зареєстровані у вищевказаному житлі, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 .
Сторони у позовній заяві та у відзиві на позов, відповідно, безпідставно посилаються на те, що підставою відмови позивачу у призначенні субсидії на підставі її заяви від 07.05.2019 року було те, що в домогосподарстві зареєстрована особа, яка не працює, не навчається, не перебуває на обліку в центрі зайнятості, як безробітна особа та перебуває за кордоном більше 60 днів.
Проте, як встановлено судом, з рішення відповідача 19 червня 2019 року (а.с.29) відповідачем прийнято рішення, яким позивачу не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2019 року взагалі не з тих причин про які повідомляють сторони у позовній заяві та у відзиві, відповідно, а з підстав наявності у позивача боргу по оплаті (а.с. 29).
Так, на виконання ухвали суду від 23 березня 2020 року відповідачем надано суду довідку ТОВ «Бахмут - Енергія» від 10.05.2019 року про забезпеченість громадян комунальними послугами, відповідно до якої сума заборгованості позивача з оплати житлово-комунальних послуг, станом на 10.05.2020 року, становила 10720,27 грн. (а.с. 45).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875 (далі - Закон №1875).
Відповідно до ст. 1 цього Закону житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Норми споживання - кількісні показники споживання житлово-комунальних послуг, затверджені згідно із законодавством відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 2 Закону №1875 державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на таких принципах, зокрема, регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей; забезпечення рівних можливостей доступу до отримання мінімальних норм житлово-комунальних послуг для споживачів незалежно від соціального, майнового стану, віку, місцеперебування та форми власності юридичних осіб тощо; забезпечення соціального захисту малозабезпечених громадян.
Згідно із ст. 4 Закону №1875 законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Згідно із ст. 32 Закону №1875 плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення житлових затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі - Положення № 848).
Відповідно абз. 1 п. 2 Положення, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно абз. 1 п. 3 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно абз. 1 п. 4 Положення, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 5 пункту 6 Положення встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Згідно абз. 2 підпункту 6 п. 6 Положення, у випадку наявність простроченої понад два місяці заборгованості, житлова субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Відповідно до п. 13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання: заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Згідно п. 14 Положення для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Зазначені відомості структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Для одержання відомостей про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг структурні підрозділи з питання соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
З матеріалів справи встановлено, що 07.05.2019 року позивач подав до відповідача заяву за встановленою формою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та відповідну декларацію (а.с. 26-28).
За результатами розгляду заяви позивача від 07.05.2019 року відповідачем прийнято рішення від 19.06.2019 року, яким позивачу не призначено субсидію у зв'язку з наявністю боргу по оплаті житлово-комунальних послуг, відповідно до пункту 6 Положення, яким визначено, що житлова субсидія не призначається, якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (тобто, перевищує 340 грн.).
Наявність у позивача простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг у загальній сумі, яка перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії підтверджено довідки про забезпеченість громадян комунальними послугами (за послугу теплопостачання), відповідно до якої заборгованість позивача, станом на 10 травня 2019 року, складала 10720,27 грн. (а.с. 49).
Таким чином, за послуги з теплопостачання позивач має заборгованість понад один місяць з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Крім того, слід зазначити, що нормами п. 14 Положення для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Зазначені відомості структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Жодним нормативно-правовим документом України не передбачено, що наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги повинно бути встановлено рішенням суду.
Отже, інформація (довідка), одержані відповідачем від підприємства, які надають житлово-комунальні послуги, є належними та допустимими доказами наявності у позивача заборгованості за ці послуги.
Документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку позивач не надала ані відповідачу, ані суду.
До доводів позивача про відсутність заборгованості за житлово-комунальні послуги, суд ставиться критично, оскільки матеріали справи містять довідку ТОВ «Бахмут-Енергія» про забезпеченість громадян комунальними послугами відповідно до якої встановлено, що у позивача є заборгованість з теплопостачання у сумі 10720,27 грн.
Також, слід зазначити, що позивач не надала суду доказів звернення до підприємств, що надають житлово-комунальні послуги щодо укладення договору про реструктуризацію заборгованості чи оскарження заборгованості у судовому порядку, тощо.
Доказів скасування рішень відповідача про відмову у наданні позивачу субсидій на попередні опалювальні сезони позивачем суду не надано.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України.
Отже, приймаючи рішення від 19.06.2020 року про відмову у наданні позивачу субсидії, відповідач діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ст. 19 Конституцією України, ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та керувалося п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, яким визначено, що житлова субсидія не призначається, якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог статті 139 КАС України, судові витрати відшкодуванню не підлягають, оскільки вони не були понесені позивачем, який звільнений від їх сплати.
Керуючись Конституцією України, Законом України "Про житлово - комунальні послуги", Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", Кодексом адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі 07 вересня 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Приймаючи до уваги те, що дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч