Рішення від 07.09.2020 по справі 520/6932/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 р. Справа № 520/6932/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа: управління Державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа: управління Державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області щодо не складення подання до Управління Державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 6 354,60 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформувати подання до Управління Державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 6 354,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 01.02.2020 року між позивачем та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Жовнір Я.В. та зареєстровано в реєстрі за № 483, згідно якого позивач придбав квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 60,8 кв.м., житловою прощею 44,9 кв.м. за 635 460,00 грн., що становить еквівалент 25 500,00 доларів США. Посилаючись на п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" вказує, що платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. 12.05.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про повернення йому помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна у розмірі 1% вартості об'єкту нерухомого майна в сумі 6354,6 грн.. Проте, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №3379-4794/Ш-05/8-2999/20 від 20.05.2020 року фактично відмовлено позивачу в поверненні сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна та повідомлено, що повернення сплаченого збору можливе лише за наявності позитивного рішення суду. Також зазначено, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями щодо визначення прав власності громадян на нерухоме майно та звільнення від сплати збору осіб, що придбавають майно вперше. Первинність придбавання нерухомого майна може бути встановлена органами суду.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі відповідно до ст. 262 КАС України без виклику учасників справи у судове засідання. Запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позов а третій особі - пояснення по справі.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що згідно п. 9 статті 1 Закону України „Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Згідно квитанцій від 01 лютого 2020 року № 1012706979 позивач перерахував суму 6354,60 грн. на рахунок УДКС України у Холодногірському районі м. Харкові Окрім того, на даний час у ПФУ відсутні підстави для проведення перевірки щодо встановлення факту сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна, оскільки Пенсійний фонд не має змоги самостійно встановити чи дійсно позивач придбав нерухомість вперше. Крім того, посилаючись на постанову Верховного Суду від 20.02.2018 року по справі № 819/1730/17 (провадження №109901/404/17) зазначив, що в Україні відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість. Таким чином, спір про право на повернення коштів особі, яка придбала нерухомість, вирішується в судовому порядку при наявності відповідних доказів, оскільки управління не має змоги самостійно встановити чи дійсно позивач придбала нерухомість вперше. У зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи також надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що Згідно Положення про Управління Казначейства, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 21.11.2011 № 118 (у редакції наказу Державної казначейської служби України від 10.05.18 №157), до функцій органів Державної казначейської служби України не входить контроль за сплатою та нарахуванням податків, зборів та інших платежів. Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів , затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182. Згідно п.5 Порядку №787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданнями органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" затверджено перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Контроль за справлянням надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 24140500 - Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна покладено на Пенсійний фонд України. На Пенсійний фонд покладено функції складання подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. Подання подається до органу Казначейства разом із заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, 01.02.2020 року між позивачем та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Жовнір Я.В.та зареєстровано в реєстрі за № 483, згідно якого позивач придбав квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 60,8 кв.м., житловою прощею 44,9 кв.м. за 635 460,00 грн., що становить еквівалент 25 500,00 доларів США (а.с. 13).

12.05.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про повернення йому помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна у розмірі 1% вартості об'єкту нерухомого майна в сумі 6354,6 грн. (а.с. 15 - 16).

Проте, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №3379-4794/Ш-05/8-2999/20 від 20.05.2020 року фактично відмовлено позивачу в поверненні сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна та повідомлено, що повернення сплаченого збору можливе лише за наявності позитивного рішення суду. Також зазначено, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями щодо визначення прав власності громадян на нерухоме майно та звільнення від сплати збору осіб, що придбавають майно вперше. Первинність придбавання нерухомого майна може бути встановлена органами суду (а.с. 17).

Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю ПФУ, за захистом своїх прав звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями (далі - Закон № 400/97-ВР).

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 8 частини першої статті 2 цього ж Закону передбачено, що об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 (далі - Порядок № 1740).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до пункту 15-3 вказаного Порядку № 1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З аналізу наведених норм вбачається, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Факт придбання позивачем квартири у власність підтверджується договором купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Жовнір Я.В. та зареєстровано в реєстрі за № 483.

У витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 208620015 від 10.05.2020 року наявна інформація, що за позивачем зареєстровано право власності лише на один об'єкт нерухомого майна - квартира АДРЕСА_1 загальною площею 60,8 кв.м., житловою прощею 44,9 кв.м., який набуто на підставі договору купівлі - продажу від 01.02.2020 року (а.с. 18 - 19). Інших відомостей, зокрема, про наявність у власності позивача іншого нерухомого майна чи про придбання ним такого майна, немає.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи містяться відомості з реєстру прав власності на нерухоме майно № 28012049, згідно яких ОСОБА_1 є власником 1/3 частки квартири АДРЕСА_2 . Проте, підставою виникнення права часткової власності позивача на вказану квартиру є приватизація, про що відділом по приватизації житлового фонду Луганської міської ради на підставі свідоцтва про право власності внесено запис 12.08.2009 року (а.с. 19).

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Управління ПФУ покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним квартири у 2020 році вперше та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.

Отже, враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивач дійсно 01.02.2020 року вперше придбав квартиру за договором купівлі - продажу та при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в розмірі 6 354,60 грн. згідно квитанції від 01.02.2020 року на вказану суму, який підлягає поверненню.

Відсутність механізму перевірки органами ПФУ інформації про те, чи вперше особа придбала житло, не може бути підставою для відмови у поверненні їй помилково сплачених коштів у вигляді збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна.

Аналогічна правова позиція вже висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 30 січня 2018 року (справа №819/1498/17), від 31 січня 2018 року (справа №819/1667/17), 20 березня 2018 року (справа №819/1249/17), від 19 червня 2018 року (справа №607/14722/16-а), від 28 листопада 2018 року (справа № 813/1126/17).

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022), третя особа: управління Державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 37999696, адреса: 61052, м. Харків, вул. Благовіщенська, буд. 34) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області щодо нескладання та неподання до управління Державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі - продажу нерухомого майна у сумі 6354 (шість тисяч триста п'ятдесят чотири) грн. 60 коп.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі - продажу нерухомого майна у сумі 6354 (шість тисяч триста п'ятдесят чотири) грн. 60 коп. згідно квитанції від 01.02.2020 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Обчислення строків оскарження рішення суду здійснюється з урахуванням п.3 Прикінцевих положень КАС України.

Суддя Шевченко О.В.