печерський районний суд міста києва
Справа № 757/27467/20-п
19.08.2020 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, які надійшли з Печерського Управління поліції ГУНП у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
- за ст. 44-3 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення АПР18 № 358666, 05.06.2020 о 23 год. 45 хв. в м. Києві на вул. Набережне шосе, 25/2, було порушено правила карантину, а саме: здійснювалася робота ресторану «Undeground», відповідальність за що передбачена ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення неповно викладено суть правопорушення, зокрема не зазначено, за які конкретно дії ОСОБА_1 підлягає до притягання до адміністративної відповідальності.
Суть правопорушення, викладена в протоколі, не узгоджується із диспозицією ст. 44-3 КУпАП, за якою особою, що склала протокол, кваліфіковані дії ОСОБА_1 .
Так, ст. 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
В протоколі відсутнє посилання на порушення ОСОБА_1 правил щодо карантину людей, як і не вказано, який саме пункт Постанови КМУ, на думку особи, яка склала протокол, було порушено ОСОБА_1 та яку саме постанову КМУ було порушено.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши факт неможливості розгляду адміністративного матеріалу без належного його оформлення, приходжу до висновку, що протокол, складений відносно ОСОБА_1 , не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому зазначений матеріал не може бути розглянутий судом з урахуванням того, що можливість виправлення помилки не втрачена, підлягає поверненню до Печерського Управління поліції ГУНП в м. Києві для належного оформлення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 283-284, ст. 44-3 КУпАП,-
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, повернути до Печерського Управління поліції ГУНП в м. Києві для їх належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Шапутько