печерський районний суд міста києва
Справа № 757/32061/20-п
02.09.2020 року cуддя Печерського районного суду м. Києва Бортницька В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 139 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОСОБА_1 , в м. Києві по вул. Редутна, буд. 67, порушив п. 1.5. Правил дорожнього руху України, а саме: здійснив складування будівельного матеріалу на проїжджій частині вулиці, чим створив перешкоду учасникам дорожнього руху.
Вивчивши матеріали адміністративної справи у порядку ст. 278 КУпАП, приходжу до наступного висновку.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України). Відповідно до вимог ст. ст. 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, протокол складено з порушенням вищевказаних вимог, а саме: в протоколі відсутня дата вчинення адміністративного правопорушення, відсутнє зазначення місця проживання (перебування) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки зазначення населеного пункту та вулиці, без зазначення будинку та квартири не є відповідністю вимогам ст. 256 КУпАП щодо оформлення протоколу. Крім того, протокол не містить будь-який доказів щодо належності будівельних матеріалів ОСОБА_1 або його посади, як особи відповідальної за проведення будівельних робіт.
Враховуючи зазначене, вважаю за необхідне, протокол про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 направити до Управління патрульної поліції у м. Києві, для усунення вищезазначених порушень.
Керуючись ст. 251 КУпАП, суддя-,
Направити адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Києві Д, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. В. Бортницька