07.09.2020 Справа № 756/10827/20
Унікальний №756/10827/20
Провадження №2/756/5365/20
07 вересня 2020 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Диба О.В.,
розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до Київської міської державної адміністрації про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позовні вимоги мотивовані тим, що будучи онуком померлої ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина на все належне їй майно, в тому числі на Ѕ квартири за АДРЕСА_1 , позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом. Однак, будучи громадянином США, не мав можливості тривалий час виїжджати з території даної держави, в т.ч. з метою оформлення необхідних документів для прийняття спадщини. Вказував, що пропустив шестимісячний строк, відведений для звернення із заявою про прийняття спадщини з поважних причин, тому є всі підстави для визначення відповідного додаткового строку.
Враховуючи вказані обставини, просить визначити йому додатковий строк для подачі до органів нотаріату заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , терміном в один місяць з часу набрання рішенням суду законної сили.
Суд, перевіривши позовну заяву на відповідність вимог, передбачених ст. 175 ЦПК України встановив наступне.
Згідно ч. 2 ст. 48 ЦПК України позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Відповідно до п. 4, 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них. Виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини
Як убачається із змісту позовної заяви, позивач, у зв'язку з відсутністю інших спадкоємців в якості відповідача вказує Київську міську державну адміністрацію, як орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Суд звертає увагу на те, що ч. 1 ст. 8 Закону України «Про столицю України - місто - герой Київ» визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради ( у разі їх утворення) та їх виконавчі органи.
Згідно ч. 1 ст. 9 даного Закону у місті Києві діють представницькі органи місцевого самоврядування - Київська міська рада, районні в місті ради (у разі їх утворення), які є юридичними особами.
Київська міська державна адміністрація є виконавчим органом Київської міської ради, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві (ч. 1 ст. 10.1 Закону України «Про столицю України - місто - герой Київ»).
З вищевикладеного слідує, що Київська міська державна адміністрація не є органом місцевого самоврядування.
За таких обставин, суд пропонує стороні позивача визначитися із належним відповідачем та надати відповідні позовні матеріали.
Пунктом 2 ч.3 ст. 175 ЦПК України визначено, що позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Всупереч вищенаведеним нормам, позовна заява не містить відомостей про прізвище, ім'я та по батькові позивача, його місце проживання чи перебування та відомостей про ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України сторони відповідача.
Згідно ст.185 ЦПК України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 ЦПК України, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день її первісного подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Додатково суд роз'яснює, відповідно до ч. 7 ст. 185 ЦПК України у випадку повернення позовної заяви позивачу це не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Враховуючи наведене, вважаю, що провадження у справі неможливо відкрити до усунення вказаних недоліків, а тому заяву слід залишити без руху, а позивачу надати строк для їх усунення.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання невідомо) до Київської міської державної адміністрації (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ невідомо) про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків - протягом 5 днів з дня вручення копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Диба