Ухвала від 07.09.2020 по справі 132/2734/20

Справа № 132/2734/20

2/132/612/20

УХВАЛА

Іменем України

"07" вересня 2020 р. м. Калинівка

Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Ставнійчук С.В., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , подана адвокатом Мишковською Т.М. до Глинської сільської ради Калинівського району Вінницької області про визнання незаконним та скасування розпорядження сільського голови Глинської сільської ради Калинівського району Вінницької області №71 від 24 грудня 2019 року, поновлення на посаді,

встановила:

До Калинівського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана адвокатом Мишковською Т.М. до Глинської сільської ради Калинівського району Вінницької області, яка обґрунтована тим, що з 02 квітня 2019 року його було призначено на посаду державного реєстратора Глинської сільської ради Калинівського району Вінницької області відповідно до розпорядження сільського голови №20 від 01 квітня 2019 року.

Відповідно до розпорядження сільського голови Глинської сільської ради Калинівського району від 24 грудня 2019 року №71 позивача звільнено з посади на підставі п. 4 ст. 40 КЗпП України за відсутності на роботі без поважних причин. У видачі розпорядження, на підставі якого його було звільнено та поясненні причин звільнення йому було відмовлено. Під час звільнення відповідачем не було дотримано вимог трудового законодавства.

З цих підстав просив визнати незаконним та скасувати розпорядження сільського голови Глинської сільської ради Калинівського району Вінницької області №71 від 24 грудня 2019 року про звільнення ОСОБА_1 та поновити його на посаді державного реєстратора речових прав на нерухоме майно у Глинській сільській раді Калинівського району Вінницької області 27 грудня 2019 року.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя дійшла наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За змістом ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України, Господарським процесуальним кодексом України , Кримінальним процесуальним кодексом України або Кодексом України про адміністративні правопорушення віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.

Як роз'яснено в п. 3 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).

За змістом ч.1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

За змістом статей першої, другої Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.

Згідно із ст. 3 вищевказаного Закону посадами в органах місцевого самоврядування є, зокрема, посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 № 888-VІІІ, «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 26.11.2015 № 834-VIIІ, «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 26.11.2015 № 835-VІІІ, внесено зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Таким чином, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону, державна реєстрація у встановленому порядку юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Як видно з доданих до справи матеріалів, а саме копії трудової книжки, позивач був прийнятий на посаду та звільнений з посади державного реєстратора Глинської сільської ради Калинівського району на підставі розпоряджень сільського голови.

Державним реєстратором, зокрема, є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав (п.1. ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень») .

Розпорядженням Кабінету Міністрів України 22 вересня 2004 р. N 673-р відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посаду державного реєстратора виконавчого органу сільської ради віднесено до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Отже, ОСОБА_1 займав посаду в органі місцевого самоврядування, що є публічною службою, з якої був звільнений, а тому спір позивача з Глинською сільською радою Калинівського району виник з приводу звільнення з публічної служби, є публічно-правовим, який належить розглядати за правилами адміністративного, а не цивільного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі вищевикладеного, та керуючись ст.ст.186,260,261,353,354,355 ЦПК України,

ухвалила:

Відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Глинської сільської ради Калинівського району Вінницької області про визнання незаконним та скасування розпорядження сільського голови Глинської сільської ради Калинівського району Вінницької області №71 від 24 грудня 2019 року, поновлення на посаді з підстав, що заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Копію ухвали з доданими позовними матеріалами надіслати заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 272 цього Кодексу.

Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Калинівський районний суд Вінницької області протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Ставнійчук