Справа № 570/2539/20
Номер провадження 3/570/1416/2020
08 вересня 2020 року м.Рівне
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Гнатущенко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Рівненського районного відділення поліції Рівненського відділу поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
На розгляд до Рівненського районного суду Рівненської області надійшов адміністративний матеріал щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного праворушення за ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 03.07.2020 року, ОСОБА_1 13.12.2018 року о 22:30 год. в АДРЕСА_1 , наніс тілесні ушкодження ОСОБА_2 , чим завдав останній фізичної шкоди.
З матеріалів вбачається, що 16.06.2020 року постановою слідчого СВ Рівненського районного відділення поліції Рівненського відділу поліції ГУНП в Рівненській області Антонюк О.О. кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за фактом нанесення тілесних ушкоджень ОСОБА_2 малознайомою особою 13.12.2018 року о 22:30 год. в АДРЕСА_1 , закрито.
У подальшому, до Рівненського районного суду Рівненської області надійшов адміністративний матеріал щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного праворушення за ст. 173 КУпАП, який 09.07.2020 року постановою Рівненського районного суду Рівненської області повернуто до Рівненського районного відділення поліції Рівненського відділу поліції ГУНП в Рівненській області для належного оформлення.
У зазначеній постанові від 09.07.2020 р. (справа №570/2539/20, номер провадження 3/570/1104/2020) вказано, що у протоколі про адміністративне правопорушення від 03.07.2020 року та матеріалах справи відсутні відомості щодо хуліганських мотивів особи та щодо порушення громадського порядку і спокою громадян. Крім того, вказані дії ОСОБА_1 можуть містити ознаки кримінального правопоушення, передбаченого ст. 126 КК України - умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень.
При належному оформленні протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи необхідно з'ясувати та надати відповідні докази (в разі підтвердження) щодо мотивів дій ОСОБА_1 (хуліганських чи ін.) щодо порушення громадського порядку і спокою громадян. Також слід здійснити перевірку щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126 КК України.
26.08.2020 року після доопрацювання даний адміністративний матеріал надійшов до суду.
Дослідивши у ході підготовки справи до розгляду вказаний адміністративний матеріал, встановлено, що недоліки, які містив адміністративний матеріал, що зазначені у постанові від 09.07.2020 року, не усунуто.
До матеріалів було долучено рапорт ДОП СП Рівненського РВП Рівненського ВП в Рівненській області С.Кравчука від 20.08.2020 року, у якому останній просить суд у розділі написання фабули правопорушення вважати вірним наступне: 13.12.2018 р. о 22:30 год. в АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 з хуліганських мотивів виражався нецензурною лайкою в адресу громадянки ОСОБА_2 , шарпав її за одяг та вдарив в ділянку передньої поверхні грудної клітки, що не спричинило тілесних ушкоджень, чим порушив громадський порядок і спокій громадян.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує серед інших питань чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 173 КУпАП передбачено адміністративну відповідальнісь за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Із поданого до суду адміністративного матеріалу вбачається, що у протоколі про адміністративне правопорушення від 03.07.2020 року серія АПР18 №748126 та матеріалах справи відсутні відомості щодо хуліганських мотивів особи та щодо порушення громадського порядку і спокою громадян. Крім того, не долучено доказів здійснення перевірки щодо наявносі в діях ОСОБА_1 ознак кримінального правопоушення, передбаченого ст. 126 КК України - умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень.
При належному оформленні протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи необхідно з'ясувати та надати відповідні докази (в разі підтвердження) щодо мотивів дій ОСОБА_1 (хуліганських чи ін.) щодо порушення громадського порядку і спокою громадян. Також слід здійснити перевірку щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126 КК України.
Крім того, відповідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП полягає у вчиненні дій, що порушують громадський порядок і спокій громадян саме в присутності громадян. Проте у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено хто був присутній з громадян при вчиненні вказаного правопорушення та не відібрано пояснень у жодного з присутніх при вчиненні правопорушення.
За наведених вище обставин, зазначений протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП. Крім того, фабула протоколу від 03.07.2020 року не відповідає диспозиції ст.173 КУпАП.
В пункті №12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України №11 від 17.10.2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» вказано про те, що у випадку недотримання вимог ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд вмотивованою постановою може повернути протокол для належного оформлення.
Керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суддя,
Адміністративний матеріал щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного праворушення за ст. 173 КУпАП повернути до Рівненського районного відділення поліції Рівненського відділу поліції ГУНП в Рівненській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Гнатущенко Ю.В.