Справа №345/2423/20
Провадження № 2-а/345/47/2020
08.09.2020 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі :
головуючого - судді Мигович О.М.
секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Калуші в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспектора СРПП №4 Калуського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області Лисаник А.М. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить Скасувати постанову старшого лейтенанта поліції інспектора СРПП №4 Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області Лисаник А.М. серія БАА №027386 від 31.05.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.І ст.121 КУпАП.
В обґрунтування позову покликається на те, 31.05.2020 р. старшим лейтенантом поліції інспектора СРПП №4 Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області Лисаник А.М. було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 027386. Як вбачається із вказаної постанови позивач 31.05.2020 року о 03 год. 00 хв. у м. Калуші по вул. Грушевського, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом RENAULT KANGO д.н.з. НОМЕР_1 , в якому не горіла лампа лівої фари в режимі ближнього світла, чим порушив п. п. 31.4.3В ПДР України. Із вказаною постановою позивач незгідний оскільки вона прийнята без дослідження усіх доказів в справі, неправомірно, обставини викладені в постанові не відповідають фактичним обставинам події. Окрім того жодних доказів порушення правил дорожнього руху позивачем, відповідачем не зібрано. Справу розглянуто на місці без дослідження усіх обставин та з порушенням порядку передбаченого законом. Враховуючи наведене оскаржувана постанова є незаконною, порушує права позивача і підлягає скасуванню.
Позивач та представник позивача в судове засідання подали заяви про розгляд справи без їхньої участі, у заявах вказали, що позовні вимоги підтримують та просять про задоволення адміністративного позову.
Предстиавник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причину неявки суд не повідомив, відзиву не подав.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Згідно п.1 ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом встановлено, що постановою старшого лейтенанта поліції інспектора СРПП №4 Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області Лисаник А.М. серії БАА № 027386 від 31.05.2020 року, позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП України та накладено на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 340,00 гривень.
Згідно вказаної постанови, 31.05.2020 року о 03 год. 00 хв. у м. Калуші по вул. Грушевського, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом RENAULT KANGO д.н.з. НОМЕР_1 , в якому не горіла лампа лівої фари в режимі ближнього світла, чим порушив п. 31.4.3В ПДР України - (а.с.11).
Положеннями ст. 222 КУпАП України встановлено, що органи Національної поліції розглядають справи про порушення правил дорожнього руху.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів,зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Позивач зазначає, що 31.05.2020 року керував справним автомобілем RENAULT KANGO д.н.з. НОМЕР_1 .
Проте, відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, не надіслав відзив на адміністративний позов.
Суд звертає увагу на те, що працівниками поліції не було зібрано та представлено суду належних та допустимих доказів, які б могли підтвердити факт і встановити вину позивача у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП, а тому суд дає віру тому, що позивач в даному випадку не порушував вимог правил дорожнього руху.
При цьому, суд наголошує, що постанова у справі про адміністративне правопорушення не може ґрунтуватись виключно на висновках працівників поліції, за відсутності доказів винуватості особи, отриманих не інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом.
У даній справі, крім висновків відповідача, який склав постанову у справі про адміністративне правопорушення, відсутні будь-які допустимі докази на підтвердження факту порушення позивачем ОСОБА_1 правил дорожнього руху, у зв'язку із чим, з урахуванням положень ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи повинні тлумачитись на її користь.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» звернено увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та зазначено про необхідність з'ясовування всіх обставин, перелічених у ст. 247, 280 КУпАП.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова винесена без врахування та належної перевірки всіх обставин справи щодо наявності чи відсутності в діях позивача ознак правопорушення, за яке законом передбачено адміністративну відповідальність, не наведено доказів, на яких ґрунтується висновок про вчинення правопорушення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем ж жодних доказів правомірності винесеної постанови представлено не було.
Таким чином, з огляду на вищевказане, з врахуванням з'ясованих фактичних обставин по справі та досліджених доказів, суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню та справа про адміністративне правопорушення - закриттю, оскільки вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення не доведена.
На підставі вищенаведеного, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.241-246, 247, 286 КАС України, суд,
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови.
Позов - задовольнити.
Скасувати постанову серії БАА №027386 від 31.05.2020 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУПАП - закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонни суд Івано-Франківської області.
Головуючий: