308/8256/20
02.09.2020 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., у присутності представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І., розглянувши адміністративну справу про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Держмитслужби України відносно громадянки Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ); ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце постійного проживання - АДРЕСА_1 ; паспорт громадянки Угорщини для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 17.12.2012 року; орган, що видав - ОСОБА_3 за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України,
З протоколу про порушення митних правил №1129/30500/20 від 03.08.2020 року, вбачається, що : 03.08.2020 року о 08 год.58 хв. в зону митного контролю на ділянку В”їзд” митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці Дежмитслужби заїхав легковий автомобіль марки «MERCEDES», моделі «SPRINTER», кузов № НОМЕР_2 реєстраційний номерний знак України НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_4 . У транспортному засобі в якості пасажира переміщувалася громадянка Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) . Формою проходження митного контролю гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) обрала порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”. Під час проведення аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДФС України, було встановлено, що 06.08.2017 року через пункт пропуску "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС гр.Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ввезла в митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» легковий автомобіль марки «Skoda », моделі «Octavia», кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 .
Як вказано у протоколі про порушення митних правил, громадянка Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) пояснила, що в митні органи з метою продовження строку тимчасового ввезення не зверталася. Документів, які б підтверджували неможливість дотримання строку тимчасового ввезення зазначеного автомобіля не надала.
В своєму поясненні гр.Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підтвердила факт невивезення вищезазначеного транспортного засобу з митної території України вчасно у зв'язку з поломкою. До митного органу з метою продовження терміну тимчасового ввезення транспортного засобу не зверталася.
22.08.2019 набрали чинності зміни до статті 481 МК України, згідно із Законами України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» та від 16.05.2019 №2725-VIII «Про несення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».
В протоколі про порушення митних правил вказано, що гр.Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) перевищила строк тимчасового ввезення на митну територію України легковий автомобіль марки «Skoda », моделі «Octavia», кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 , більше ніж тридцять діб. Коштів для забезпечення сплати штрафу при собі не мала.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І. просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки вона допустила порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МКУ.
ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Так, дату розгляду справи в суді було зазначено в ПМП, який було складено в її присутності та нею підписаний. Окрім того, матеріали справи містять заяву останньої про розгляд справи за її відсутності.
Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, доходить наступного висновку.
Відповідно вимог ст.245 КУпАП, ст. 486 МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, ст. 489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 103 МК України тимчасове ввезення це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно до ч.1,2,4,5,6,7 ст. 380 МК України,
Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.
…Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п'ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.
Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД, можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.
Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання митним органам власниками таких транспортних засобів достатніх доказів їх втрати чи зіпсування. Дозволяється поміщення таких транспортних засобів у митний режим знищення або руйнування.
З протоколу про порушення митних правил № 1129/30500/20 від 03.08.2020 року, встановлено, що 03.08.2020 року о 08 год.58 хв. в зону митного контролю на ділянку В”їзд” митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці Дежмитслужби заїхав легковий автомобіль марки «MERCEDES», моделі «SPRINTER», кузов № НОМЕР_2 реєстраційний номерний знак України НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_4 . У транспортному засобі в якості пасажира переміщувалася громадянка Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) . Формою проходження митного контролю гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) обрала порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”. Під час проведення аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДФС України, було встановлено, що 06.08.2017 року через пункт пропуску "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС гр.Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ввезла в митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» легковий автомобіль марки «Skoda », моделі «Octavia», кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 .
Згідно письмового пояснення особи яка притягається до адмінвідповідальності, вона ввезла легковий автомобіля марки «SKODA» моделі «OCTAVIA», номер кузова № НОМЕР_4 , однак не змогла вивезти його у зв'язку із поломкою, однак підтверджуючих документів у неї нема.
Згідно потоколу про порушення митних правил транспортний засіб легковий автомобіля марки «SKODA» моделі «OCTAVIA», номер кузова № НОМЕР_4 не вилучався.
Вказаним гр.Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) перевищила строк тимчасового ввезення на митну територію України легковий автомобіль марки «Skoda », моделі «Octavia», кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 , більше ніж тридцять діб.
Згідно інформації що міститься в мережі Інтернет ціна аналогічного транспортного засобу «Skoda», моделі «Octavia», становить 1450 євро (що станом на день складання ПМП за курсом НБУ становить: 47 532,74 грн.).
Вказані в сукупності зібрані матеріали свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України - перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб. Таким чином дії громадянина ОСОБА_1 за ч. 6 ст. 481 МК України - кваліфіковані правильно.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушення підтверджується: протоколом про ПМП №1129/30500/20 письмовими поясненнями самої правопорушниці та іншими матеріалами справи.
При розгляді справи суд вважає за не обхідне вказати на те, що хоч в поясненнях ОСОБА_1 і посилається на те, що вивезти вказаний транспортний засіб не змогла у зв'язку із поломкою, однак достатніх доказів вказаному не надала, зазначивши що підтверджуючих документів несправності автомобіля у неї немає.
Аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України доведена повністю.
22.08.2019 набрали чинності зміни до статті 481 МК України, згідно із Законами України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» та від 16.05.2019 №2725-VIII «Про несення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Строк доставлення ввезеного транспортного засобу збіг, після чого почалась бездіяльність поясненнях ОСОБА_1 щодо виконання обов'язку доставлення автомобіля в митницю виїзду, яка тим самим утворює триваюче правопорушення.
Моментом закінчення триваючого правопорушення є його припинення винною особою або виявлення компетентним органом.
На момент свого початку протиправна бездіяльність строком понад 10 діб тягнула відповідальність за редакцією ч.3 ст.481 МК України, яка передбачала стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, вчинене ОСОБА_1 триваюче правопорушення, яке виявлене на час дії нового закону, слід кваліфікувати за ч. 6 ст. 481 МК України.
Частина 6 статті 481 МК України, передбачає, що перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого порушення, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, приймаючи до уваги той факт, що дане порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України виявлено 03.08.2020, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу: легкового автомобілю марки «SKODA» моделі «OCTAVIA», номер кузова № НОМЕР_4 , вартістю 47532,74 грн.
Адміністративне стягнення згідно ст. 23 КУпАП є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами
Так, ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 420,40 грн.
На підставі наведеного, та керуючись ст.ст. 90, 268, 458, 460, 481, 522, 527, 528 МК України, ст.ст. 16, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя,-
Громадянку Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ); ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу: легкового автомобілю марки «SKODA» моделі «OCTAVIA», номер кузова № НОМЕР_4 , вартість якого згідно протоколу про порушення митних правил становить 47 532,74 грн.
Стягнути з громадянки Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ); ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 420,40 грн.
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з моменту її винесення, якщо інше не встановлено КУпАП та іншими законами України.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В.Фазикош