Рішення від 25.08.2020 по справі 902/1125/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"25" серпня 2020 р. Cправа № 902/1125/19

Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А.,

за участю:

секретаря судового засідання Німенко О.І.,

представників:

позивача - Бобко Т.Є., Савасько В.М.,

відповідача - Мишковської Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали господарської справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" (пров. Костя Широцького, 24, м. Вінниця, 21012)

до: Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації (вул. Миколи Леонтовича, буд.1, м. Тульчин, Тульчинський район, Вінницька область, 23600)

про стягнення 1221983,83 грн,

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" подано позов до Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації про стягнення 1221983,83 грн.

Ухвалою суду від 02.01.2020 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/1125/19 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 30.01.2020.

Під час підготовчого провадження у справі, строк якого протокольною ухвалою від 26.02.2020 судом з власної ініціативи продовжено на 30 днів на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України, учасники процесу скористалися правом на подання заяв по суті справи. Зокрема, у матеріалах справи міститься відзив відповідача на позовну заяву (а.с.83-126, т.1), відповідь на відзив позивача (а.с. 127-132, т.1). Правом на подання заперечення на відповідь на відзив відповідач не скористався.

Окремо слід зазначити, що в порядку ст.46 ГПК України прийнято заяву позивача про зміну предмету позову (вих. №217007.2-Ск-612-0220 від 25.02.2020), про що постановлено відповідну ухвалу у протокольній формі від 26.02.2020.

Виконавши завдання підготовчого провадження, судом закрито дану стадію господарського процесу та призначено справу до розгляду по суті на 16.04.2020.

Разом з тим розгляд справи по суті відкладався внаслідок задоволення відповідного клопотання представника відповідача, у зв'язку з дією карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Окрім того, у судовому засіданні 14.05.2020 в межах розгляду справи по суті оголошувалася перерва до 18.06.2020, а згодом до 25.08.2020.

У судове засідання 25.08.2020 з'явилися усі учасники справи.

Представник позивача заявлений позов підтримала у повному обсязі з урахуванням прийнятої судом заяви про зміну предмету позову, посилаючись на підстави та обставини, що викладені у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача щодо позову заперечила, вказуючи на викладене у відзиві на позовну заяву.

В якості підстав заявлених позовних вимог позивач посилається на укладений 22.01.2018 з відповідачем Договір на проведення розрахунків за надані субсидії і пільги населенню на оплату житлово-комунальних послуг №26/18 (Договір), відповідно до умов якого відповідач зобов'язався здійснювати відшкодування коштів за надані послуги з газопостачання окремим категоріям громадян, які мають право на отримання пільг та житлових субсидій, за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам по мірі їх надходження (субвенцій).

Як стверджує позивач, Управління соціального захисту населення Тульчинської РДА не відшкодувало в повному обсязі послуги з газопостачання, надані Товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" категорії населення Тульчинського району, яке користувалося субсидією на оплату природного газу в опалювальний період 2017-2018 р.р., чим порушило умови Договору.

З огляду на викладене, позивач просить стягнути з відповідача 1221983,83 грн заборгованості.

Суть заперечень відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, зводиться до того, що Управлінням соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації в квітні 2018 року було подано Реєстр обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг з визначенням суми фактично спожитого одержувачами субсидій природного газу. Сума до перерахування визначена як обсяг фактично наданих послуг відповідно до Наказу №1 "Про затвердження Порядку проведення органами Казначейства розрахунків, передбачених пунктом 81 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256, та взаємодії учасників таких розрахунків", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2018 №64/31516. При цьому суму до перерахування підтверджено позивачем згідно з наданим Реєстром обсягу спожитих енергоносіїв та наданих послуг. Окрім того, між позивачем та відповідачем підписано Акт звіряння розрахунків спожитих енергоносіїв та наданих послуг та як станом на момент підписання даних документів, так і до кінця бюджетного року жодних зауважень чи вимог зі сторони позивача не було.

Окремо відповідач акцентує увагу, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг" відповідальність за правильність розрахунку невикористаних сум субсидій покладається на надавачів послуг, тобто на позивача, а коригування сум, зазначених в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, допускається до початку опалювального (неопалювального) сезону.

Також Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації зазначає, що за результатами проведення ревізії Північним офісом держаудитслужби було складено Акт, у якому зазначено, що відповідне "порушення допущено ТОВ "Вінницягаз Збут".

У відповіді на відзив на позовну заяву Товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" вказує на обов'язковість використання при перерахунку невикористаних сум субсидій формули, визначеної Порядком розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 23.08.2016 №534 (в чинній редакції на дату проведення перерахунку).

Так, на думку позивача, твердження відповідача, що перерахунок невикористаних сум субсидій мав бути здійснений з урахуванням різниці між сумою фактично спожитого одержувачами субсидії природного газу та нарахованого за нормами є помилковим.

Розглянувши подані документи і матеріали даної справи, заслухавши пояснення учасників справи, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" є суб'єктом ринку природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам на території Вінницької області, що здійснює свою діяльність на підставі виданої НКРЕКП ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання природного газу.

22.01.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" (Постачальник, позивач) та Управлінням соціального захисту населення Тульчинської РДА (Платник, відповідач) укладено Договір №26/18 на проведення розрахунків за надані субсидії і пільги населенню на оплату житлово-комунальних послуг (Договір).

Відповідно до розділу 2 Договору Постачальник зобов'язується здійснювати безперебійне надання послуг окремим категоріям громадян, які мають право на отримання пільг та житлових субсидій, а Платник зобов'язується здійснювати відшкодування коштів за надані послуги окремим категоріям громадян, які мають право на отримання пільг та житлових субсидій, за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам по мірі надходження субвенції з Державного бюджету.

Згідно з п. 3.1.3. Договору протягом місця, але не пізніше 14 числа місяця наступного за звітним надає Платнику реєстри обсягів спожитих енергоносіїв на надання послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв на надання послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій. Форма та порядок заповнення реєстру встановлюється Мінфіном.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (зі змінами та доповненнями), щомісяця готує інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з Постачальником і надсилає їх фінансовим органам райдержадміністрації (п. 3.2.5. Договору).

За змістом позовної заяви спір виник щодо відшкодування суми субсидій за квітень 2018 року.

Відповідно до Реєстру обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг за квітень місяць 2018 року за підписом начальника Тульчинського відділу реалізації Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" визначено суму фактичного споживання одержувачами субсидій природного газу, що становить 5241717,8 грн, а нараховано за нормами 6463701,63 грн (а.с. 120, т.1).

Актом звіряння розрахунків за надані населенню субсидії по природному газу між ТОВ "Вінницягаз Збут" (Тульчинським відділом реалізації, Тульчинської дільниці) та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управлінням соціального захисту населення Тульчинської РДА станом на 01.06.2018, який обопільно підписано позивачем та відповідачем, підтверджено фактичне споживання енергоносіїв на суму 5241717,8 грн та відсутність заборгованості на звітну дату (а.с. 122, т.1).

Згідно з Довідкою №04-30/9-з від 05.02.2019 зустрічної звірки в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації за період з 01.10.2016 по 01.01.2019 зазначено, що різниця у сумах нарахованих субсидій становить 1 221 983,83 грн та виникла в результаті відображення ТОВ "Вінницягаз Збут" суми нарахованого обсягу субсидій за квітень 2018 року, а Управлінням соціального захисту - суми фактичного обсягу спожитих енергоносіїв у даному місяці.

Листом вих. №2173-Сл-307-0119 від 28.01.2019 позивач звернувся до відповідача щодо відшкодування в добровільному порядку 1 221 983,83 грн заборгованості з подальшим відображенням даної суми в акті звіряння розрахунків за надані населенню субсидії по природному газу.

У свою чергу Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації листом №229/01-07 від 30.01.2019 повідомило позивача, що розрахунки з ТОВ "Вінницягаз Збут" за фактично надані послуги проведено в повному обсязі та, з поміж іншого, зазначило, що у зв'язку зі змінами до Постанови КМУ №1176 від 27.12.2018 з 01.05.2019 механізм надання житлових субсидій у грошовій формі через АТ "Державний ощадний банк України" унеможливлює допущення дебіторської заборгованості. При цьому ТОВ "Вінницягаз Збут" у реєстрах обсягів спожитих енергоносіїв повинно відображати обсяг фактично наданих послуг, а в іншому випадку Управлінням не будуть братися до уваги дані реєстри згідно з додатком 1 Порядку та акти звіряння розрахунків за надані послуги.

Внаслідок несплати пред'явленої ТОВ "Вінницягаз Збут" Управлінню соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації заборгованості, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Враховуючи предмет та підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі, належить доведення позивачем обґрунтованості заявлених позовних вимог, а також доведення підстав з яких у відповідача виникає обов'язок на сплату заявлених до стягнення коштів.

З огляду на встановлені обставини справи, суд враховує таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (який був чинний на момент виникнення спірних відносин, та втратив чинність 01.01.2020, Порядок №256), встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива встановлений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (Положення №848).

Відповідно до пункту 3 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання (субсидія) на момент виникнення спірних правовідносин визначено Порядком розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534 "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг".

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку розрахунку та повернення до бюджету сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 (Порядок №534), розрахунок невикористаних сум субсидії проводиться виробниками/виконавцями послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, газо- та електропостачання (далі - надавачі послуг), об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельними кооперативами, які є колективним споживачем (замовником) житлово-комунальних послуг станом на 1 травня та 1 жовтня за особовим рахунком споживача - громадянина, якому призначено субсидію на опалювальний (неопалювальний) сезон, що закінчився (одержувач субсидії).

Розрахунок невикористаної суми субсидії проводиться надавачем послуг, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 1 травня та 1 жовтня обліковується переплата за послугу.

За змістом п. 3.1.3. укладеного між сторонами Договору №26/18 на проведення розрахунків за надані субсидії і пільги населенню на оплату житлово-комунальних послуг від 22.01.2018 протягом місяця, але не пізніше 14 числа місяця наступного за звітним надає Платнику реєстри обсягів спожитих енергоносіїв на надання послуг, що підлягають перерахуванню відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв на надання послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій. Форма та порядок заповнення реєстру встановлюється Мінфіном.

Відповідно до Порядку №256 (абз.6 п.5 у редакції, що діяла на момент вчинення відповідних дій) головні розпорядники коштів місцевих бюджетів готують щомісяця до 10 числа наступного періоду інформацію про суми нарахованих пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії, виплати громадянам частини невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з електропостачання для індивідуального опалення та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, балансоутримувачами відомчого житла, гуртожитків, управителями багатоквартирних будинків і надсилають фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад.

У відзиві на позовну заяву відповідач підтверджує, що ним у квітні 2018 року було подано Реєстр обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, згідно з яким сума фактично спожитого одержувачами субсидій природного газу становила - 5241717,80 грн, а нараховано за нормами - 6463701,63 грн.

Вказані суми відображено у Реєстрі обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг за квітень місяць 2018 року за підписом начальника Тульчинського відділу реалізації Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут".

Визначення суми до перерахування як обсягу фактично наданих послуг узгоджується з п. 3.1.3. укладеного між сторонами Договору №26/18 на проведення розрахунків за надані субсидії і пільги населенню на оплату житлово-комунальних послуг від 22.01.2018.

Окрім того, відповідно до п.3 розділу I (абз.2) Порядку проведення органами Казначейства розрахунків, передбачених пунктами 8, 8-1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, та взаємодії учасників таких розрахунків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1 від 04.01.2018 (чинного на момент відображення нарахувань; наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів № 167 від 21.04.2020) під час формування підприємствами - надавачами послуг реєстрів обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг слід враховувати таке:

сума до перерахування визначається як обсяг фактично наданих послуг (енергоносіїв), але не більше обсягу, призначеного за нормативами.

Відповідно до абз.4 п.7 Порядку №534 загальний обсяг невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, визначається кожним надавачем послуг шляхом додавання невикористаних сум субсидій за особовими рахунками всіх одержувачів субсидій, саме на надавача послуг покладено обов'язок правильності визначення розміру невикористаних сум субсидій, що підлягають поверненню до бюджету.

Згідно з п.8 Порядку № 534 за результатами розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, надавач послуги, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив складає акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій у трьох примірниках, один з яких залишає у себе, а два інших подає до 1 червня та до 1 листопада до структурного підрозділу з питань фінансів та до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі їх створення) ради (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення щомісяця, починаючи з червня враховує загальний обсяг невикористаних сум субсидій, визначений у поданому надавачем послуги акті відповідно до цього Порядку, під час здійснення розрахунків з таким надавачем відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, та відображає разом з нарахуваннями поточного місяця у щомісячному акті звіряння розрахунків за надані послуги, що складається відповідно до пункту 5 зазначеного Порядку. У разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повертає до державного бюджету зазначені кошти в п'ятиденний строк з моменту їх надходження.

Відповідальність за правильність розрахунку невикористаних сум субсидії за кожним особовим рахунком одержувача субсидії та повноту відображення їх в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій покладається на надавачів послуг, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні кооперативи в особі їх керівників та посадових осіб, що проводили такий розрахунок (пункти 10, 11, 12 Порядку № 534).

Окрім того, за змістом абз.3 п.8 Порядку №534 коригування сум, зазначених в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, допускається до початку опалювального (неопалювального) сезону.

Підсумовуючи наведене, суд акцентує увагу на такому:

- згідно з актом звіряння розрахунків за надані населенню субсидії по природному газу між ТОВ "Вінницягаз Збут" (Тульчинським відділом реалізації, Тульчинської дільниці) та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управлінням соціального захисту Тульчинської РДА станом на 01.06.2018, який обопільно підписано позивачем та відповідачем, визначено фактичне споживання енергоносіїв на суму 5241717,8 грн та відсутність заборгованості на звітну дату;

- відповідальність за правильність розрахунку невикористаних сум субсидії та повноту відображення їх в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій покладається на надавачів послуг, тобто на позивача;

- можливість коригування сум зазначених в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, допускається до початку опалювального (неопалювального) сезону, при цьому позивач звернувся до відповідача про відшкодування заборгованості в сумі 1 221 983,83 грн та про відображення даної суми в акті звіряння розрахунків 28.01.2019 (а.с. 43, т.1), тобто після початку наступного опалювального сезону.

Як визначає ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст.ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищенаведене, позивачем в супереч ст.ст. 76-79 ГПК України не доведено обов'язок відповідача зі сплати 1 221 983,83 грн.

Таким чином, суд, керуючись своїм внутрішнім переконанням на підставі всебічного, повного, об'єктивного з'ясування обставин справи, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

При винесенні даного рішення суд врахував висновки, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Серявін та інші проти України". Зокрема, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Також Європейський суд з прав людини зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України"). При цьому суд зазначає, що інші доводи позивача, жодним чином не спростовують викладених судом підстав для відмови у задоволенні позову.

Витрати на судовий збір в сумі 18329,76 грн залишаються за позивачем відповідно до ст.129 ГПК України.

Разом з тим позивачем при зверненні з позовом до суду надмірно сплачено 0,04 грн судового збору, однак за відсутності відповідного клопотання судом не вирішується питання про повернення вказаної суми судового збору, що не позбавляє права останнього заявити дане клопотання після прийняття судового рішення у порядку визначеному ст. 7 ЗУ "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 221, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Витрати на сплату судового збору у справі №902/1125/19 залишити за позивачем.

3. Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

4. Відповідно до положень ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

5. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Повне рішення складено 08 вересня 2020 р.

Суддя Тварковський А.А.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу - пров. Костя Широцького, 24, м. Вінниця, 21012;

3 - відповідачу - вул. Миколи Леонтовича, буд.1, м. Тульчин, Тульчинський район, Вінницька область, 23600.