Ухвала від 07.09.2020 по справі 346/434/20

Справа № 346/434/20

Провадження № 4-с/346/25/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі:

судді Веселова В.М.,

секретаря Максим'юк М.А.

скаржника ОСОБА_1

представника відділу ДВС - Микицей В.Д.,Федьків В.Б.

представника ВАТ «Коломийський завод сільськогосподарських машин» - Фатула Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коломиї скаргу ОСОБА_1 на постанову Коломийського міськрайонного відділу ДВС Південно-Західного міжрегіонального управління МЮ про зупинення виконавчих дій від 4.06.2020 року у виконавчому провадженні №62224029 неправомірною,-

ВСТАНОВИВ:

Скаржник, звернувшись в суд із даною скаргою, посилається на те, що Коломийський міськрайонний суд розглянувши її заяву про видачу судового наказу про стягнення з ВАТ «Коломиясільмаш» нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, видав 03.03 2020р. судовий наказ №346/434/20.

За наслідком пред'явлення вказаного наказу до Коломийський міськрайонного відділу ДВС, останнім 02.06.2020р. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №62224029. Однак, вже 04.06.2020р. було винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в межах даного виконавчою провадження, яка мотивована тим. що боржника - ВАТ «Коломиясідьмаш» включено до переліку об"єктів малої приватизації в порядку п. 12 ч. 1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження». Вважає видану постанову незаконною,оскільки підприємство знаходиться на стадії санації, відповідно арешт, в даному випадку не може накладатись на рахунки підприємства,з якизх виплачується заробітна плата. Поскільки банкрутство підприємства зупинено і воно знаходиться на стадії санації, відповідно зупинено виконавче провадження,яке було порушено за наслідками банкрутства.

Просить суд визнати постанову Коломийського міськрайонного відділу ДВС Південно-Західної міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м, Івано-Франківськ) про зупинення вчинення виконавчих дій від 04.06.2020р. у виконавчому провадженні №62224029 неправомірною та скасувати постанову Коломийського міськрайонного відділу ДВС Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про зупинення вчинення виконавчих дій від 04.06.2020р. у виконавчиму провадженні №62224029.

В судовому засіданні скаржниця вимоги скарги підтримала.

Представник ДВС в судовому засіданні заперечив скаргу заявниці, вказав,що діяв у відповідності до чинного законодавства, виконання по виконавчому провадженні зупинено на підставі п.12 частини першої ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження» у зв'язку з з включенням державних підприємств або пакетів акцій (часток) госпдарських товариств до переліку об'єктів малої або великої приватизації,що підлягають приватизації. Просив відмовити у задоволенні скарги.

Представник ВАТ «Коломиясільмаш» просив скаргу задовольнити, в зв'язку з тим,що всі рахунки підприємства заблоковані,і хоча підприємство знаходилось на стадії банкрутства, на даний час воно знаходиться на стадії санації, відповідно вимоги ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження» на даний час застосовуватись не можуть.

Розглянувши матеріали скарги, заслухавши скаржницю, представника ДВС, представника підприємства «Коломиясільмаш», з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд встановив наступне.

Спеціальним законом, який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку є Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ст.2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Згідно ст.3 цього ж закону державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи: 1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті;2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;3) судові накази;4) виконавчі написи нотаріусів;5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;7) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу;8) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу;9) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Заходами примусового виконання є 1) звернення стягнення на майно боржника;2) звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника;3) вилучення у боржника і передача стягувачеві певних предметів, зазначених у рішенні.

У відповідності до ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, та вчиняти всіх необхідних виконавчих дій. У відповідності до ст.10 цього ж закону звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації. У відповідності до ст.383 ЦПК України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій , мають право звернутись до суду із скаргою, якщо вважають що рішенням дією або бездіяльністю державного виконавця порушено їх права та свободи.

Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 3 вищезгаданого закону, підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів, зокрема виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Завданням ДВС є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом, тому перевірка вчинених таких дій державним виконавцем є фактично перевіркою дотримання положення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду й належного виконання рішення суду. Виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється державним виконавцем за місцем проведення таких дій.

Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 2 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012р. за № 512/5, примусове виконання рішень, передбачених статтею 3 Закону України «Про виконавче провадження», здійснюють державні виконавці та приватні виконавці (крім рішень, передбачених частиною другою статті 5 Закону) (далі - виконавці). Пунктом 3 даної Інструкції встановлено, що органами державної виконавчої служби є, зокрема, Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень.

Так, на виконанні у Коломийському міськрайонному ВДВС перебуває виконавче провадження в АСВП №62224029, відкрите на підставі судового наказу № 346/434/20, виданого Коломийським міськрайонним судом про стягнення з ВАТ «Коломиясільмаш» на користь ОСОБА_1 заборгованість за нараховану, але не виплачену заробітну плату в розмірі 181 988,88 грн.

02.06.2020року було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.

В ході проведення виконавчих дій встановлено, що наказом Фонду державного майна України від 28.12.2019р. № 1574 ВАТ «Коломиясільмаш» включено до переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації у 2020 році.

04.06.2020року було винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з включення державних підприємств або пакетів акцій (часток) господарських товариств до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації.

Однак, в провадженні господарського суду Івано-Франківської області перебувала справа М4Т7/49- 21/160 про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш», порушена на підставі ухвали господарського суду Івано-Франківської області від 12.02.2003р. та припинена на підставі ухвали господарського суду від 17.01.2019р. враховуючи те, що ФДМ України наказом №602 від 07.05.2018р. прийняв рішення про приватизацію державного пакету акцій ВАТ «Коломиясільмаш», а наказом ФДМ України від 27.12.2018р. №1637 ВАТ «Коломиясільмаш» включено до переліку об'єктів приватизації, що підлягають приватизації в 2019 році (додаток 6).

Відповідно до ст. 12 Закону У країни «Про приватизацію державного і комунального майна» справи про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, не порушуються до її завершеним, що як наслідок унеможливлює ініціювання порушення справи про банкрутство щодо ВАТ «Коломиясільмаш».

Згідно розділу V Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» було внесено, наступні зміни до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»: «Провадження у справах про банкрутство боржників, якими е державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (пасток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника»

Після припинення провадження у справі про банкрутство забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення відбуваються в судовому або в позасудовому порядку відповідного законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових, сум-(у-тому числі одержаних від продажу майна боржника), майна,що перебувало на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у не май нових спорах; не нараховується неустойка ,штраф, пеня, застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, зупиняється перебіг позовної давності, не застосовується Індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти- річних від простроченої суми тощо,

Тобто, чинне законодавство передбачає режим сприяння для підприємств які перебувають у режимі санації та щодо яких здійснюється приватизація.

Зазначені дії не поширюються па задоволення вимог поточних кредиторів, на виплату заробітної плати, нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, на відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.

Згідно п.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України процедур банкрутства передбачено, що з дня введення в дію цього .Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу , крім справ про банкрутство ,які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації.

Ухвалою від 4.12.2003р, у справі про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш» було введено процедуру санації боржника яка неодноразово продовжувалась господарським судом.

Перебування підприємства на санації підтверджується інформаційною довідкою з Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, де зазначено ,що ВАТ «Коломийський завод сільськогосподарських машин» знаходиться на санації.

Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд вважає, що скарга гр. ОСОБА_2 є підставна і підлягає до задоволення.

На підставі наведеного, Закону України «Про виконавче провадження», Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 року, керуючись ст.ст.247 ч.1,447-451 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Скаргу задовольнити.

Визнати постанову Коломийського міськрайонного відділу ДВС Південно-Західної міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м, Івано-Франківськ) про зупинення вчинення виконавчих дій від 04.06.2020р. у виконавчому провадженні №62224029 неправомірною.

Скасувати постанову Коломийського міськрайонного відділу ДВС Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про зупинення вчинення виконавчих дій від 04.06.2020р. у виконавчиму провадженні №62224029.

Апеляційну скаргу на ухвалу суду може бути подано до Івано-Франківського апеляційного суду з дня проголошення ухвали протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Веселов В. М.