Рішення від 17.08.2020 по справі 450/1530/20

Справа № 450/1530/20 Провадження № 2/450/1209/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" серпня 2020 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Кукси Д. А.

при секретарі Нестерак Д.В.

розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області про предмет позову: визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , в порядку спадкування за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , права та обов'язки забудівельника, в тому числі право на завершення будівництва та державну реєстрацію, житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що складається із А-2 - житлового будинку, загальною площею - 190,7 кв.м., житловою площею- 107, 0 кв.м. та господарських будівель і споруд: Б - Гаража, В- Літня кухня-сарай, Г- вбиральня, К- криниця, 1-3 - Огорожа,-

суд постановив таке рішення:

підстава позову (позиція позивача): позивачка є спадкоємцем першої черги після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . До складу спадкової маси після її смерті, увійшли: право на завершення будівництва та державну реєстрацію, житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Однак прийнявши спадщину, у неї виникли труднощі з оформленням права власності на спадкове майно у позасудовому порядку, оскільки вказаний житловий будинок не зареєстрований в порядку визначеному законодавством України. Позивачка в судове засідання не з'явилась, проте подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності.

Позиція відповідачів: представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак від сільського голови Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності, при прийнятті рішення покладаються на розсуд суду.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі.

05.06.2020 року ухвала про відкриття провадження; 17.08.2020 року клопотання про розгляд справи у відсутності відповідача; 17.08.2020 року клопотання про розгляд справи у відсутності позивачки.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Встановлені судом фактичні обставини та оцінка суду.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 від 05.11.1982 року, виданим виконавчим комітетом Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області.

До складу спадкової маси після смерті ОСОБА_3 увійшло право забудовника на завершення будівництва, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що складається із А-2 - житлового будинку, загальною площею - 190,7 кв.м., житловою площею - 107,0 кв.м., та господарських будівель і споруд: Б - Гараж, В - Літня кухня - сарай, Г - вбиральня, К - Криниця, 1-3 - Огорожа, що підтверджується технічним паспортом від 26.11.2019 року, виданим ФОП ОСОБА_4 ..

Згідно приписів ст.548 Цивільного кодексу Української РСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР, котрий діяв на момент відкриття спадщини, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. У п. 4 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами України справ про спадкування» від 24.06.1983р., вказано про те, що якщо у вказаний в ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР шестимісячний строк позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не про продовження пропущеного строку.

Так, після смерті ОСОБА_3 , ОСОБА_2 успадкувала частину його майна, що підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за законом серія ВВС №356254 від 27.04.2004 року, виданим державним нотаріусом Пустомитівської Державної нотаріальної контори.

Однак, відповідно до довідки №5020 від 07.05.2007 року, виданої Зимноводівською сільською радою Пустомитівського району Львівської області, за ОСОБА_3 рахується завершене будівництво по АДРЕСА_1 . Таким чином, враховуючи, що будівництво вказаного житлового будинку було завершено, однак не зареєстровано у встановленому порядку, таке не може вважатись повністю завершеним, тому ОСОБА_2 не змогла успадкувати домоволодіння через нотаріальну контору.

Пунктом 8 ППВСУ від 30 травня 2008 року №7 встановлено, якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки входять до складу спадщини.

Як видно із Свідоцтва на забудову садиби в сільських населених пунктах, виданого ОСОБА_3 : земельна ділянка під забудову по АДРЕСА_1 виділена на підставі рішення виконкому Водянської сільської ради від 14.03.1970 року; забудова ділянки дозволена рішенням виконкому Пустомитівської рійонної ради від 19.03.1970 року №155.

Зважаючи на вказане, спадкодавець фактично набув право на незавершене будівництво, однак не зареєстрував його у встановленому законом порядку як домоволодіння, тому до складу спадкової маси увійшло право забудовника щодо незавершеного будівництвом житлового будинку.

Беручи до уваги те, що після смерті спадкодавця ОСОБА_2 звернулась в нотаріальну контору та прийняла частину спадкового майна - вона вважається такою, що фактично прийняла спадщину після смерті спадкодавця у відповідності до ст.549 ЦК Української РСР та набула право забудовника щодо незавершеного будівництвом житлового будинку.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 від 01.07.2014 року, виданим виконавчим комітетом Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області.

До складу спадкової маси після смерті ОСОБА_2 увійшло право забудовника щодо незавершеного будівництвом житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

18 грудня 2013 року Верховний суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах ухвалив постанову у справі № 6-137цс13 та зробив правовий висновок, що право власності на житловий будинок набувається у порядку, який був чинним на час завершення його будівництва.

У відповідності до положень ст.ст. 1268, 1269 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Після смерті ОСОБА_2 ОСОБА_1 успадкувала частину її майна, що підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за законом серія ННО №754276 від 14.05.2014 року, виданим державним нотаріусом Пустомитівської Державної нотаріальної контори.

Зважаючи на те, що після смерті спадкодавця ОСОБА_1 звернулась в нотаріальну контору та прийняла частину спадкового майна - вона вважається такою, що фактично прийняла спадщину після смерті спадкодавця у відповідності до ст. 1269 ЦК України та набула право забудовника щодо незавершеного будівництвом житлового будинку будинку.

Оскільки будівництво вказаного житлового будинку розпочалося на відведеній для цього земельній ділянці, на законних підставах, але такий не зареєстровано в порядку визначеному законодавством України, до позивачки, як спадкоємця переходить право забудовника зазначеного будинку у встановленому законом порядку.

За вказаних вище обставин, беручи до уваги: те, що спадкодавець з підстав, що не заборонені законом, а отже правомірно набув право власності на спадкове майно; те, що спадкодавець за час свого життя не розпорядився спадковим майном на випадок своєї смерті; те, що позивачка являється спадкоємцем першої черги спадкування після смерті спадкодавця; те, що позивачка вчинила дії, що свідчать про прийняття нею спадщини після смерті спадкодавця; те, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку; ухвалення рішення на користь позивачки не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів третіх осіб, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги заявлені позивачкою підставні та підлягають задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , в порядку спадкування за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , права та обов'язки забудівельника, в тому числі право на завершення будівництва та державну реєстрацію, житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що складається із А-2 - житлового будинку, загальною площею - 190,7 кв.м., житловою площею - 107,0 кв.м., та господарських будівель і споруд: Б - Гараж, В - Літня кухня - сарай, Г - вбиральня, К - Криниця, 1-3 - Огорожа.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Зимноводівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04372282, с. Зимна Вода, вул. Шухевича, 83 Пустомитівського району, Львівської області.

СуддяД. А. Кукса

Попередній документ
91355972
Наступний документ
91355974
Інформація про рішення:
№ рішення: 91355973
№ справи: 450/1530/20
Дата рішення: 17.08.2020
Дата публікації: 09.09.2020
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Пустомитівський районний суд Львівської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (17.08.2020)
Дата надходження: 26.05.2020
Предмет позову: визнання права власності
Розклад засідань:
17.08.2020 09:45 Пустомитівський районний суд Львівської області