Рішення від 07.09.2020 по справі 463/8248/20

Справа № 463/8248/20

Провадження № 2-а/463/170/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 року Личаківський районний суд м. Львова

у складі: головуючого судді Стрепка Н.Л.,

з участю секретаря судових засідань Коник О.Б.,

представника позивача Мельник О.В.,

перекладача Аннич О.А.,

відповідача Топрак Німеттуллах

(TOPRAK NIMETTULLAH),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Турецької Республіки Топрак ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання іноземця з метою передачі в порядку реадмісії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом про затримання відповідача громадянина Турецької Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію на строк 6 місяців, починаючи з часу та дати фактичного затримання до 20 години 00 хвилин 3 березня 2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач діючи у складі групи осіб, спільно з громадянином Республіки Туреччина ОСОБА_4 здійснив незаконний перетин державного кордону з України в Республіку Польща, поза пунктами пропуску, на напрямку 384 прикордонного знаку, територія Мшанецької сільської ради, Старосамбірського району, Львівської області, внаслідок чого 1 вересня 2020 року був затриманий посадовими особами Прикордонної Варти Республіки Польща. 3 вересня 2020 року о 20 год. 00. хв. на підставі ст.ст. 3.5 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством «Про реадмісію осіб» даного громадянина було передано на територію України представникам відділу прикордонної служби «Смільниця» в пункті пропуску через державний кордон «Смільниця-Кросценко». 4 вересня 2020 року про затримання громадянина Турецької Республіки Топрак Німеттуллах проінформовано Посольство Турецької Республіки в Україні та ДКС Міністерства закордонних справ України. В ході з'ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач прибув на територію України 2 серпня 2020 року через пункт пропуску «Нові Яриловичі» по паспорту громадянина Турецької Республіки для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданому 18 жовтня 2019 року. Відповідач міг встановленим порядком іммігрувати до країн Європейського Союзу на постійне місце проживання, або тимчасово прибути для працевлаштування на визначений термін, як це передбачено законодавством інших держав та міжнародними документами, не завдавши шкоди національним інтересам України, вибравши найбільш легкий, однак, незаконний спосіб потрапити до країн Західної Європи, усвідомлюючи, що для досягнення цієї мети порушуватиме законодавство України, своїми діями грубо та свідомо порушив законодавство України та підтвердив своє небажання законно перебувати на території України. Враховуючи те, що відповідач здійснив незаконний перетин державного кордону України, самостійно територію України не залишить, має сталий намір потрапити до країн Західної Європи, дана обставина перешкоджатиме проведенню процедури реадмісії, а тому просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 7 вересня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з наведених вище мотивів, додатково пояснила, що відповідача сьогодні возили в аеропорт в місті Львові, оскільки були вільні місця на рейси з України в Туреччину, та йому було запропоновано добровільно покинути територію України, однак він відмовився. Просила позов задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив і пояснив, що не звертався для отримання статусу біженця, штраф за вчинення адміністративного правопорушення не сплатив. Підтвердив, що сьогодні його возили в аеропорт міста Львова, однак він відмовився летіти в Стамбул. Просив його не затримувати.

Заслухавши доводи представника позивача, пояснення відповідача, з'ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, суд приходить до наступного.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За правилами ч. 7 ст. 5 КАС України іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що й громадяни та юридичні особи України.

Відповідно до ч. 5 ст. 46 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень, в тому числі в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземця або осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач діючи у складі групи осіб здійснив незаконний перетин державного кордону з України в Республіку Польща, поза пунктами пропуску, на напрямку 384 прикордонного знаку, територія Мшанецької сільської ради, Старосамбірського району, Львівської області, внаслідок чого 1 вересня 2020 року був затриманий посадовими особами Прикордонної Варти Республіки Польща та 3 вересня 2020 року о 20 год. 00. хв. на підставі ст.ст. 3.5 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством «Про реадмісію осіб» даного громадянина було передано на територію України представникам відділу прикордонної служби «Смільниця» в пункті пропуску через державний кордон «Смільниця-Кросценко».

Крім того 4 вересня 2020 року про затримання громадянина Турецької Республіки Топрак Німеттуллах проінформовано Посольство Турецької Республіки в Україні та ДКС Міністерства закордонних справ України. В ході з'ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач прибув на територію України 2 серпня 2020 року через пункт пропуску «Нові Яриловичі» по паспорту громадянина Турецької Республіки для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданому 18 жовтня 2019 року.

Начальником Львівського прикордонного загону Римарчуком І. 7 вересня 2020 року прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Турецької Республіки Топрак ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) та зобов'язано його покинути територію України у термін до 15 вересня 2020 року.

Представлені позивачем докази свідчать про те, що відповідач реалізуючи свої права та свободи, міг у встановленому порядку іммігрувати в Україну або іншу європейську країну на постійне місце проживання, або тимчасово прибути для працевлаштування на визначений термін, як це передбачено законодавством України, законодавством інших держав та міжнародними документами, не завдавши шкоди національним інтересам України. Але знаючи про можливість легально виїхати до європейських країн, відповідач вибрав більш легкий та незаконний спосіб, знаючи, що для досягнення своєї мети він неодноразово буде порушувати та ігнорувати законодавство країн на своєму шляху, відповідач умисно пішов на вчинення правопорушення.

Відповідно до положень ст. ст. 9, 29 Загальної декларації прав людини ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.

У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11 вересня 1997 року, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, законного арешту або затримання з метою запобігання недозволеному в'їзду особи в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Частиною 1 ст. 289 КАС України встановлено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства, зокрема, з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Беручи до уваги наведене вище, а також те, що у відповідача відсутні кошти, що дозволяють йому виїхати за межі території України самостійно, враховуючи його поведінку, яка свідчить про відсутність бажання добровільно залишити територію України, позивачем встановлено країну громадянської належності відповідача, у нього відсутні родичі на території України, доказів протилежного відповідачем не надано, а також будь-які законні джерела доходу, а тому суд приходить до висновку, що даний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 77, 246, 250, 289, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

адміністративний позов ІНФОРМАЦІЯ_2 до громадянина Турецької Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) про затримання іноземця з метою передачі в порядку реадмісії - задовольнити.

Затримати громадянина Турецької Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію на строк 6 місяців, починаючи з часу фактичного затримання до 20 години 00 хвилин 3 березня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст. 289, п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України.

Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина 2144) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Відповідач: громадянин Турецької Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: АДРЕСА_1 , ПТТ Львівського прикордонного загону.

Суддя: Стрепко Н.Л.