Рішення від 03.09.2020 по справі 445/1130/19

Справа № 445/1130/19

Провадження № 2-а/445/4/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2020 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Бакаїм М. В.

екретаря судових засідань Стеців Н.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золочеві Львівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної податкової служби у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом і просить скасувати постанови про накладення адміністративного стягнення №000033 від 05 червня 2019 року та №000034 від 05 червня 2019 року.

Посилається в позові на те, що з 17 квітня 2019 року по 02 травня 2019 року відповідачем проводилася документальна планова виїзна перевірка його, як фізичної особи-підприємця, за результатами якої складено Акт від 17.05.2019 року №722/13.7/ НОМЕР_1 , в якому зазначалося про встановлення порушень вимог податкового законодавства.

Відповідний Акт було оскаржено в адміністративному порядку. За результатами розгляду скарги Відповідачем прийнято рішення, що результати проведеної перевірки підлягають частковому скасуванню, крім донарахованого податку на доходи фізичних осіб та військового збору, в частині документально не підтверджених сум витрат, пов'язаних з придбанням сировини у ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ) та єдиного внеску.

На підставі чого Відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення та вимоги, які оскаржено в судовому порядку. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2019 року у справі №1.380.2019.002950, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2020 року позов ФОП ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0006931307 від 03.06.2019р., №0006971307 від 03.06.2019 р., №0006941307 від 04.06.2019 р., №0006981307 від 03.06.2019 р., рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0006951307 від 03.06.2019 р. та вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0006961307 від 03.06.2019р.

Відтак, оскільки в порядку адміністративного та судового оскарження результати проведеної перевірки скасовано та відповідно встановлено відсутність будь-яких порушень законодавства з боку ФОП ОСОБА_1 , тому відсутній склад правопорушення для притягнення останнього до адміністративної відповідальності.

У зв'язку з чим, оскаржувані постанови вважає незаконними, необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки були прийняті з порушенням норм законодавства.

Вважає, що на час складання протоколу про адміністративне правопорушення, сплинув встановлений ст. 254 КУпАП строк для складання протоколу, а тому відповідачем неправомірно складено протоколи про адміністративне правопорушення.

За таких обставин вважає, що оскаржувані постанови про накладення адміністративного стягнення підлягають скасуванню.

Виходячи з цього, просить задовольнити позов.

Представник позивача в судове засідання не з"явилась, подала заяву про розгляд справи у її відстуність, позовні вимоги просила задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, хоча належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 КАС України критеріям перевіряється судом з урахуванням принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Львівській області у період з 17 квітня 2019 року по 02 травня 2019 року із продовженням терміну ще на 5 робочих днів з 06.05.2019 року проведено планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання виконання вимог валютного та іншого законодавства, законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 01.01.2017 по 31.12.2018, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 р.

За результатами перевірки був складений Акт №722/13.7/ НОМЕР_1 від 17 травня 2019 року.

30 травня 2019 відбулося засідання постійно діючої комісії по розгляду спірних питань ГУ ДФС у Львівській області, предметом розгляду якої було заперечення ФОП ОСОБА_1 на результати планової виїзної документальної перевірки.

Як вбачається із Відповіді №27422/10/13.7-10 від 30.05.2019 року Висновки Акта документальної планової виїзної перевірки від 17.05.2019 року №722/13.7/ НОМЕР_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання виконання вимог валютного та іншого законодавства, законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 01.01.2017 по 31.12.2018, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 підлягають частковому скасуванню, крім донарахованого податку на доходи фізичних осіб та військового збору, в частині документально не підтверджених сум витрат, пов'язаних з придбанням сировини у ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ) та єдиного внеску.

03.06.2019 року ГУ ДФС у Львівській області було ухвалено Податкове повідомлення-рішення №0006971307, яким застосовано штрафні санкції на підставі п.54.3 ст.54 ПК України у сумі 510,00 грн. за платежем «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п; Податкове повідомлення-рішення №0006981307, яким застосовано штрафні санкції на підставі п.п.п.54.3.3. п.54.3 ст.54 і п.120.1 ст.120 ПК України у сумі 170,00 грн. за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції, а також Рішення №0006951307 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Податкові повідомлення-рішення №0006971307, №0006981307, №0006951307 були оскаржені Позивачем у судовому порядку.

24 жовтня 2019 року рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №1.380.2019.002950 визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0006931307 від 03.06.2019р., №0006971307 від 03.06.2019 р., №0006941307 від 04.06.2019 р., №0006981307 від 03.06.2019 р., рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0006951307 від 03.06.2019 р. та вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0006961307 від 03.06.2019р.

25 березня 2020 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2019 року у справі №1.380.2019.002950 залишено без змін. Постанова набрала законної сили з дати її прийняття.

05 червня 2019 року заступником начальника ГУ ДФС у Львівській області Кресяк В.В. було винесено постанову серії ГУ №000033 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у розмірі 51,00 (п'ятдесят одна) гривня за порушення ст. 134, ст.284, ч.1 ст.164 КУпАП, п.177.2, п.177.4, п.177.10 ст.177 ПК України. Як вбачається із постанови та Протоколу про адміністративне правопорушення №002606 від 05 червня 2019 року Відповідачем встановлено порушення порядку подання декларації про доходи та ведення обліку доходів і витрат за 2017, 2018 роки, що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності, згідно Акту планової виїзної документальної перевірки від 17.05.2019 року №722/13.7/ НОМЕР_1 .

Із постанови №000033 від 05 червня 2019 року вбачається, що ОСОБА_1 порушено ч.1 ст.1641 КУпАП, п.167.2 ст.167, п.177.4 ст.177, п.177.10 ст.177 ПК України.

Частина 1 ст.164-1 КУпАП передбачає відповідальність за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку.

05 червня 2019 року заступником начальника ГУ ДФС у Львівській області Кресяк В.В. було винесено постанову серії ГУ №000034 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у розмірі 510,00 (п'ятсот десять) гривень за порушення ч.1 ст.165 1 КУпАП, ст.ст.4, 7, 8,9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Як вбачається із постанови та Протоколу про адміністративне правопорушення №002607 від 05 червня 2019 року Відповідачем встановлено порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у 2017-2018 року згідно Акту планової виїзної документальної перевірки від 17.05.2019 року №722/13.7/ НОМЕР_1 .

Згідно постанови №000034 від 05 червня 2019 року ОСОБА_1 порушено ч.1 ст.165 1 КУпАП, ст.ст.4, 7, 8, 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно із ч. 1 ст. 165-1 КУпАП порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених Законами України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

У Протоколі про адміністративне правопорушення зазначено про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

В той же час, за які саме порушення, викладені в висновках, відповідальність за які передбачена ст.164-1 КУпАП, позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності, в постанові не зазначено, а лише приведено перелік допущених нею в господарській діяльності порушень законів та підзаконних нормативних актів.

Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення повинна містити, в тому числі, опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

При цьому провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь.

Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.

Предметом оскарження являються Постанова від 05 червня 2019 року №000033 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у розмірі 51,00 (п'ятдесят одна) гривня за порушення ст. 134, ст.284, ч.1 ст.164 КУпАП, п.177.2, п.177.4, п.177.10 ст.177 ПК України. Як вбачається із постанови та Протоколу про адміністративне правопорушення №002606 від 05 червня 2019 року Відповідачем встановлено порушення порядку подання декларації про доходи та ведення обліку доходів і витрат за 2017, 2018 роки, що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності, згідно Акту планової виїзної документальної перевірки від 17.05.2019 року №722/13.7/ НОМЕР_1 ; постанова від 05 червня 2019 року №000034 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у розмірі 510,00 (п'ятсот десять) гривень за порушення ч.1 ст.165 1 КУпАП, ст.ст.4, 7, 8,9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Як вбачається із постанови та Протоколу про адміністративне правопорушення №002607 від 05 червня 2019 року Відповідачем встановлено порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у 2017-2018 року згідно Акту планової виїзної документальної перевірки від 17.05.2019 року №722/13.7/ НОМЕР_1 .

Висновок про наявність порушення порядку подання декларації про доходи та ведення обліку доходів і витрат за 2017, 2018 рік, зроблено на підставі встановлення факту заниження податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Тобто, Відповідач вбачає порушення порядку подання декларації про доходи та ведення обліку доходів і витрат у тому, що у декларації про доходи та іншій податковій звітності не відображено тієї суми, яка встановлена за результатами проведеної перевірки, які відображені в Акті від 17.05.2019 року за №722/13.7/ НОМЕР_1 .

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії заступника начальника ГУ ДФС у Львівській області Кресяк В.В. щодо винесення постанов № 000033 та № 000034 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 164-1 КУпАП та ст. 165-1 КУпАП, та накладення стягнення у вигляді штрафів 51 гривні та 510 гривень відповідно є неправомірними та незаконними, оскільки у діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.164-1 та ч.1 ст.165-1 КУпАП. Жодними із наявних документів не підтверджуються факти неналежного платника єдиного внеску, порушення порядку визначення розміру та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, порушення порядку та строків подання декларацій про доходи, а також неведення обліку відповідних доходів і витрат тощо, які були вказані в оскаржуваних постановах про накладення адміністративних стягнень.

В Акті перевірки вказано, що платником податків ОСОБА_1 пред'явлено перевіряючому суб'єкту усю необхідну первинну документацію, на підставі якої сформовані та виконані податкові зобов'язання своєчасно та у повному обсязі.

Крім цього, 24 жовтня 2019 року Львівським окружним адміністративним судом ухвалено рішення у справі № 1.380.2019.002950, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 03.06.2019 р. №0006931307, №0006971307, №0006941307, №0006981307, № 0006951307 та вимогу про сплату боргу №Ф-0006961307. Відповідне рішення залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2020.

Оскільки Львівським окружним адміністративним судом у справі № 1.380.2019.002950 досліджувалося питання про наявність чи відсутність факту заниження ФОП ОСОБА_1 податку на доходи фізичних осіб та військового збору, то відповідні висновки суду встановлюють відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, зазначеного в оскаржуваних постановах по даній справі, а саме порушення порядку подання декларації про доходи та ведення обліку доходів і витрат за 2017, 2018 роки.

Враховуючи вищевикладене та аналізуючи зібрані по справі докази, суд за своїм внутрішнім переконанням, засад розумності та справедливості, приходить до висновку, щодо безпідставності позовних вимог, а винесені постанови по справі про адміністративне правопорушення є законними і тому мають бути залишені без змін.

Керуючись ст.ст. 5, 9, 10, 241-246, 250, 255, 286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати постанову серія ГУ №000033 про накладення адміністративного стягнення від 05.06.2019 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51,00 (п'ятдесят одна грн. 00 коп.) гривні на ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Скасувати постанову серія ГУ №000034 про накладення адміністративного стягнення від 05.06.2019 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510,00 (п'ятсот десять грн. 00 коп.) гривні на ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності - закрити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Суддя М. В. Бакаїм